| mnfjgjfgtmfgktrgfo a întrebat:

Buna dimineața, aseară am găsit o geanta cu bani fara acte și am furat-o, cum îmi pot rescumpara păcatul? Dând altei persoane bani când are nevoie de ajutor sau cum? Sa fiu iertat?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duc si pui geanta la loc unde ai gasit o si gata.

| KovacsB a răspuns:

Poate ca Dumnezeu a vrut sa-ti faca un cadou.

| EestiSodalane a răspuns:

Du-o la politie. S-ar putea ca omul care a pierdut-o sa o declare disparuta

| CLaludiu1234 a răspuns:

Cam greu de înapoiat dacă chiar nu avea niciun act, poti pune o poza cu geanta pe Facebook la grupuri cu numele de obiecte pierdute, gasite.Doar tastezi obiecte pierdute sau găsite pe Facebook și o sa găsești mai multe grupuri, te inscrii absolut gratis cu un singur click la care grup vrei, sunt și site-uri pe google unde poți pune poze, detalii cu obiecte pierdute, găsite

| mnfjgjfgtmfgktrgfo explică (pentru CLaludiu1234):

Am aruncat geanta

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru mnfjgjfgtmfgktrgfo):

Unde,daca nu sunt prea indiscret?

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru mnfjgjfgtmfgktrgfo):

Eudoar ti-am dat o sugestie, poate gasesti vreodata vreun buletin, card de sănătate sau chiar chei, le poți posta pe un grup de obiecte pierdute gasite

| JustAlbert a răspuns:

Ideea de pacat este strans legata de convingerile religioase. Intr-un context real, nu ai de la "cine" sa cauti iertare, tot ce ar trebui sa faci este sa-ti asumi responsabilitatea pentru furt si sa incerci sa o repari. O soluție ar fi sa returnezi geanta și banii către poliție sau la proprietar, daca ai cum

| Torahh a răspuns:

Fi realist. Daca nu o gaseai tu, o gasea altul. Lucrul ala nu mai era al cuiva ca sa zici ca e pacat. Nu avea acte ca sa identifici persoana. Daca o dadeai la intamplare altui om nu faceai o fapta buna ci dadeai de fraerica. Fi intelept. Nu ai facut nimic rau

| BogdanIvasciuc a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa înapoiați geanta cu bani persoanei respective, sa va recunoașteți vinovatia, sa va cereți iertare, să faceți o faptă bună în semn de răscumpărare aceleași persoane iar apoi să faceți o rugăciune Lui Dumnezeu pentru iertare.