| Larisaaaa a întrebat:

Buna :*
Este pacat daca esti de religie ortodoxa si mergi mai des la biserica de religie catolica? Nu sa te impartasesti si sa te spovedesti...
funda:*

Răspuns Câştigător
| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Nu este pacat deloc. Dumnezeu este acelasi peste tot,in orice biserica si pentru toti oamenii si ne iubeste pe toti la fel,indiferent ce religie am avea.
In ochii lui Dumnezeu este important omul, trairea lui, faptele lui credinta lui.Nu religia mintuieste un om eliberindu-l de pacat, ci credinta lui.

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este pacat.Si acolo se vorbeste tot despre acelasi mantuitor si tot din Cuvantul lui Dumnezeu.

| KlaraWeiss a răspuns:

Buna!
Sunt de parere ca este mai bine sa mergi la biserica ordodoxa, in religia in care te-ai nascut si te-ai botezat. Daca o sa cauti, poti gasi carti despre diferentele (majore, zic eu) dintre aceste 2 religii; nu sunt deloc "cam la fel", sunt "altceva", alta religie, tot crestina, dar nu acelasi lucru, pornind de la insasi rugaciunea "Crezul", care e diferita...
Cand eram copil mergeam si la biserica catolica, chiar m-am si impartasit acolo, asa ca am avut aceleasi nedumeriri ca si tine.
( Precizez ca sunt de religie ordodoxa si nu catolica. )
Nu sunt de acord cu ceea ce s-a scris pana acum; e adevarat ca Dumnezeu este peste tot, ne iubeste pe toti indiferent de religie, dar, din punctul de vedere al credintei ortodoxe, "nu religia mintuieste un om eliberindu-l de pacat, ci credinta lui" e fals. Credinta e necesara pentru mantuire (pe langa spovedanie, parasirea faptelor rele etc) dar nu ea mantuieste! Singurul care mantuieste este Domnul Iisus Hristos, de aceea mai este numit si "Mantuitorul".
Sfatul meu este sa iti gasesti o biserica ortodoxa la care sa iti placa sa mergi si un preot duhovnic (scuza-ma, poate ai, nu stiu) caruia sa ii ceri sfatul, ca el, cu multi lui ani de studii teologice, te poate sfatui mult mai bine decat noi, profanii, pe un forum happy.

| ImpOssibleTooForgeT a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Multumesc mult straight face
Nici nu stiu ce sa zic...

| miradoniz a răspuns (pentru ImpOssibleTooForgeT):

Întradevăr,numai El mântuiește- dar Iisus ne-a spus că atunci când doi oameni sau mai mulți se strâng și se roagă în numele Lui, atunci El e acolo.Intri în tratative cu El direct, și El te îndrumă mai departe.Eu sincer îți spun nu mi-am dorit niciodată să fiu ortodoxă, că nicăieri nu am întâlnit oameni atât de fățarnici.Dar dacă m-a chemat Domnul? Cine să poată rezista?

| KlaraWeiss a răspuns (pentru ImpOssibleTooForgeT):

Nici eu nu stiam, am inceput sa caut, sa citesc cat mai mult; cam aproape orice carte care imi pica in mana; si eu mi-am pus mii de intrebari si nu e deloc rau ca intrebam.
Da, pe langa alte diferente de dogma, exista Filioque - acela ca, in conceptia catolica, Duhul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul; noi, ortodocsii, spunem ca "de la Tatal purcede" practic totul purcede de la Dumnezeu Tatal. Pare o diferenta minora (atentie, nu e singura intre cele 2, iar in ceea ce priveste protestantismul si altele, diferentele escaladeaza in progresie geometrica!), dar nu e chiar asa. Recomand "Convertirea mea la Ortodoxie"de Prea Sfintitul Pavel de Ballester.
Desigur ca fiecare crede in ce vrea, eu, personal, consider ca ortodoxia e calea cea adevarata. Atata vreme cat exista diferente de credinta intre diversele religii crestine, nu se poate sustine ca toate sunt adevarate, cat timp una sustine X si alta Y si X e diferit de Y laughing

| KlaraWeiss a răspuns (pentru ImpOssibleTooForgeT):

Nici eu nu stiam, am inceput sa caut, sa citesc cat mai mult; cam aproape orice carte care imi pica in mana; si eu mi-am pus mii de intrebari si nu e deloc rau ca intrebam.
Da, pe langa alte diferente de dogma, exista Filioque - acela ca, in conceptia catolica, Duhul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul; noi, ortodocsii, spunem ca "de la Tatal purcede" practic totul purcede de la Dumnezeu Tatal. Pare o diferenta minora (atentie, nu e singura intre cele 2, iar in ceea ce priveste protestantismul si altele, diferentele escaladeaza in progresie geometrica!), dar nu e chiar asa. Recomand "Convertirea mea la Ortodoxie"de Prea Sfintitul Pavel de Ballester.
Desigur ca fiecare crede in ce vrea, eu, personal, consider ca ortodoxia e calea cea adevarata. Atata vreme cat exista diferente de credinta intre diversele religii crestine, nu se poate sustine ca toate sunt adevarate, cat timp una sustine X si alta Y si X e diferit de Y laughing

| miradoniz a răspuns (pentru KlaraWeiss):

"Atâta vreme cât exista diferențe de credință intre diversele religii creștine, nu se poate susține ca toate sunt adevărate "-nu, dar se poate susține că nici una nu este-pentru TOATA lumea.Este ideea principală a ortodoxiei, de altfel.A face parte din vreo religie-oricare ar fi aceea-nu dă automat un bilet pentru ascensor.Nici în sus nici în jos.
Religie omului,cea perfectă, e cea învățată de Domnul în inimă. Vorbele,posturile,le avem noi, toți păcătoșii, într-un fel sau altul.Relația personală cu Domnul face diferența.
Cât despre diferitele ramuri ale creștinismului,chiar mă mira de ce atât de mulți dintre ortodocșii, care iubesc să observe activitatea celui rău, preferă să ignore că dezbinarea nu poate fi rezultatul voinței Domnului-ci al orgoliului.Desigur,numai al celorlalți?

| KlaraWeiss a răspuns (pentru miradoniz):

Inteleg ca nu esti ortodox. Inseamna ca, probabil, nu ai avut prilejul sa citesti carti scrise de Sfinti Parinti ortodocsi. "Firul rosu" al acestora nu e observarea de care ziceai, ci Domnul Iisus Hristos. Recomand si citirea cartilor marilor duhovnici, (cei doi Arsenie, Cleopa, Paisie, Porfirie sa) care, din pacate, ne-au parasit unul cate unul. Toti acestia au avut o mare, adanca dragoste fata de Dumnezeu si o mare smerenie. Iar in ceea ce priveste dezbinarea si orgoliul de care ziceai, iarasi nu sunt de acord cu tine. Ortodoxia a ramas aceeasi, neschimbata, de la inceputuri, fara "adaptarile", inovatiile si modificarile de dogme de care sufera celelalte culte care s-au desprins, recent sau mai putin recent, din ea, ceea ce e si firesc; din moment ce adevarul e unul, de ce ar avea nevoie de innoiri, modificari si adaptari? Dar nu vreau sa ne mai contrazicem pe aceasta tema, ca oricum nu o sa ne convingem unii pe altii laughing. Te sfatuiesc sincer sa citesti acele carti, sunt niste comori de spiritualitate.

| miradoniz a răspuns (pentru KlaraWeiss):

happy mulțumesc de recomandări!
în alta ordine de idei,te înșeli."Firul roșu" al ortodoxiei este sângele martirilor-fiind creștini, începe de la Iisus, evident-și se împletește cu "firul alb" al transfiguraților.Desigur că ortodoxia s-a schimbat de-a lungul timpului, că doar de asta și suntem priviți așa ciudat la epoca asta, când susținem că lumina Domnului poate fi observată pe fața celor care se roagă mereu(isihasmul și transfigurarea-introduse în dogma ortodoxă prin sec al xiv-lea).Și îmi permit și eu o recomandare-Grigore Palamas- să vezi acolo spiritualitate!

| miradoniz a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Sfântul Maxim Mărturisitorul exprima mult mai bine ce încercam eu să spun ieri(desigur că știai deja )
"dacă vrei sa ajungi la teologie, la cunoașterea de Dumnezeu, nu căuta motivele care sunt(rațiunea care este)a lui Dumnezeu însuși.Inteligența umana nu le poate găsi,nu mai mult decât oricare creatură a lui Dumnezeu...cel care este perfect în dragoste și care a ajuns la impasibilitate ignoră diferența dintre el-însuși și celălalt,sau între ce este propriu și ce e străin sau între credincios și ne-credincios,sau între sclav și om liber, sau între bărbat și femeie(Col 3, 11).Dar,ridicându-se deasupra tiraniei pasiunilor, și nevăzând decât natura unica a oamenilor, îi consideră pe toți egali și simte pentru toți același sentiment."

| Maidanezul a răspuns:

Sunt 2 aspecte 1)esti ortodocsa si esti practicanta atunci mergi pe calea ta 2)Nu crezi in nimic atunci poti sa te duci unde doresti numai sa crezi in Dumnezeu.Eu de ex mergeam cu masina si era un jmeker sa ma bage in sunt si am zis prima Biserica care va iesi in calea mea la ea ma duc sa ma rog si prima era o biserica cu o cruce pe ea nu ca ale noastre si am intrat am inceput sa ma inchin in legea mea.Nu am fost dat afara in batai nici privit ca un ciudat ba din contra ei stateau pe bancute si se uitau la mine mirati Apoi am fost intrebat ce am patit am stat de vorba si am plecat linistit in drumul meu Se oferisera sa ma gazduiasca peste noapte dar eram grabit.

| Yppy a răspuns:

Nu este pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu fie pacat sa intri intr-un lacas de cult al unor oameni care, crestini fiind, sunt abatuti de la dreapta credinta? Ei nu-L slavesc pe Dumnezeu cat il slavesc pe papa, iar pe Maica Domnului nu o venereaza cum se cuvine. Nu au impartasanie adevarata, au inventat purgatorul, Duhul Sfant este practiv inexistent, papa se crede infailibil, vrand astfel sa ia locul lui Dumnezeu. Cum sa nu fie pacat? Au modificat atatea din toata invatatura lasata noua de Hristos.

Si nu, Dumnezeu nu e acelasi peste tot. Hristos a inviintat orodoxia, nu catolicismul, nu protestantismul sau alte cele. Daca esti crestin, esti pana la capat! Nu exista semi-crestin. Nu poti fi de acord doar cu o parte din invatatura noastra ortodoxa si, totodata, sa accepti si alte invataturi. Ori esti total, ori esti ratacit.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord... raspunsul meu a fost mai "difuz", dar sunt in totalitate de acord cu tine

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

"Hristos a înființat (numai)ortodoxia"?
Sper că l-a anunțat cineva și pe El...

| anonim_4396 a răspuns (pentru miradoniz):

He he... ai corectat raspunsul tongue Nu ai fost multumt de primul.

Si raspunsul este DA! Numai ortodoxia!

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Credeam că în Apocalipsa zicea că singura religie valabila pentru toată lumea este cea a Anticristului...cu siguranță nu te referi la ortodoxie.Da,religia asta e mai degrabă ca un club privat:mulți vor,puțini pot.E greu,da,să te rogi fără încetare,din toată inima,pentru ca întreaga lume(de pe pământ și nu numai) să fie izbăvită-fiind conștient că făcând parte din umanitate,ești ca și ea.
Bine,poate ortodoxia este singura religie perfectă-tu, de exemplu, ești ortodox(ă)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru miradoniz):

Interpretezi total stupid! Am spus ca Hristos a infiintat Ortodoxia. Atat! In sensul ca Ortodoxia este invatatura dreapta pe care El ne-a lasat-o. Atat ne-a lasat El, Ortodoxia, nu catolicismul, nu protestantismul si toate cate sunt azi. Urmasii Sai, Apostolii, invatatura ortodoxa au propovaduit-o. Drept urmare, toate celelalte sunt gresite.

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

? hei-de ce ocolești întrebarea? am spus eu ca ortodoxia ar fi greșită? eu te-am întrebat dacă TU poți spune că ești ortodoxă? și,dacă nu-așa cum se pare-poate poți sa îmi spui pe cineva din anturajul tău care este? as vrea sa cunosc și eu așa o minune de om! drept e,am mai cunoscut eu câțiva călugări,care săracii,încearcă din toate forțele...și speră să ajungă...înainte să moară.
Spiritualitatea ortodoxa,aia pe care o admiri tu,este perfectă,pentru ca este NUMAI monahală! A fost creată de oameni care au trăit numai pentru Domnul(liturghiile)-și este trăită de ei,în mânăstire sau în afara ei.Ei formează corpul Bisericii.
De fapt,te urgisești singură,când iei o poziție atât de intransigentă,as zice eu.
Dacă ar fi adevărat ce zici-atunci cei care gândesc ca tine(și Domnul știe cât de mulți sunteți)au încurcat-o-dar rău! Pentru că e scris"celor care li s-a dat mult-mult li se va cere; iar cei care au primit puțin,puțin li se va cere". Deci,dacă voi ce ați primit SINGURA învățătură adevărată,și ați nesocotit-o-sunteți mult mai vinovați decât cei care au primit mai puțin. Gândește-te bine ce alegi.
Later edit :"voi"=cei care preferă să uite că toți încercăm sa facem cât mai bine ce putem face-frații voștri, oamenii, la fel

| anonim_4396 a răspuns (pentru miradoniz):

N-o sa aleg neortodoxia doar pentru ca nu sunt perfecta laughing Nu-ti merge hotomania. Sunt ortodoxa, multumesc lui Dumnezeu. Nu sunt dreapta, nu sunt buna, nu sunt smerita nu sunt cum ar trebui sa fiu, dar vreau sa ma indrept, pe zi ce trece mai mult. Asta este si scopul: sa vrem, sa luptam cu noi, sa tindem spre mantuire. Oricum singuri, fara ajutorul lui Dumnezeu, nu vom reusi sa facem nimic. Ca este greu, la fel de bine stiu. Dar e normal sa fie greu, ca doar lupta cea mare cu ortodoxia se duce. Cunosc oameni minunati. Eu sunt o lichea pe langa ei. Nu exista om perfect, caci doar Dumnezeu este perfect. Noi doar incercam, tindem din rasputeri sa ne invrednicim de mila si de Imparatia Sa ca niste nevrednici ce suntem. Si pana in ceasul mortii asta trebuie sa vrem. In aceasta viata nu vom reusi niciodata sa fim desavarsiti. Desavarsirea abia dincolo o vom implini. Pana atunci, doar luptam cu noi, cu firea omului cazut.

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Întradevăr,am responsabilitatea pentru derapajul tău, pentru că dacă nu m-as fi lăsat condusă de pasiune, as fi avut cuvintele necesare pentru ca tu să înțelegi ce vreau sa spun.
Dar "nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperământul meu este Sfântul Duh".
Ea îmi va lua apărarea în fața ta.

| andreeateodora a răspuns:

Nu nu e pacat pentru ca religia ortodoxa cu religia catolica sunt cam la fel. si in plus ambele sunt casa lui Dumnezeu...happyhappy