| Fervex a întrebat:

Buna seara.Am o problema cu masturbarea:am 15 ani, sunt baiat si am auzit ca este pacat.Nu vreau sa ajung in inghisoarea celui rau, ce sa fac ca sa scap? Tensiunea mea sexuala este prea mare si nu stiu cum sa scap de ea... AJUTATI-MA!

20 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

-NU este normal sa te masturbezi, si iti afecteaza si organismul...de la sistemul osos si masa musculara, pana la voce si echilibrul psiho-afectiv! Este normal sa-ti "vina chefu" dar este la fel de normal sa iti inhibi "chefu", macar incearca...azi putin, maine la fel si vei ajunge sa te eliberezi de aceasta practica nesanatoasa!

-Masturbarea sau onanismul cuvant care provine de la ONAN personaj biblic care arunca samanta pe pamant si care a fost pedepsit de Dumnezeu, este o forma de a produce placere. pentru ca omul in proportie covarsitoare cauta placerea. nimic rau pentru ca suntem finte cerebrale si unul din sensurile vietii este sa traim diferite placeri. dar pentru ca ai 15 ani iti dau un alt exemplu de placere : alcoolul. ce placut este sa te aflii sub influenta aburilor lui Bachus, ce puternic esti nimeni nu mai este ca tine, poti conduce chiar masina fara permis. dar vai ce s-a intamplat. ai avut accident si prietena ta este fara viata, mutilata si plina de sange langa tine. tie iti curg lacrimile siroaie, parintii tai si ai ei sunt distrusi etc, etc. ce vreau sa scot in evidenta ca orice placere are si un revers mai ales daca este una nenaturala, care are urmari orice ar spune unii sau altii. asa ca incearca sa fi tu insuti asa cum te-a facut Dumnezeu sau natura, cine vrei tu. pentru ca mai tarziu iti va pare rau

| Allrc24 a răspuns:

Dumnezeu ne zice sa nu lasam nimic sa puna stapanie pe trupurile noastre sa ne inrobeasca.Totul e sa ai credinta in Dumnezeu.Mergi la spovedanie marturisesti toate pacatele la duhovnic; Trebuie sa intelegi un lucru tu cand mergi la spovedit te asteapta Insusi Dumnezeu.El este acolo in chip nevazut tainic si iarta orice pacat pe care il zici la duhovnic cu umilinta si credinta.Domnul te iubeste si de aceea a creat o cale sa putem fi iertati de pacate.Credinta nestinsa in Domnul Iisus Hristos(adica sal accepti in inima si in suflet ca Domn si Mantuitor al tau personal) si taina spovedaniei prin care se iarta pacatele.Masturnbarea e un pacat grav.dar vei trece peste el Ai incredere in Dumnezeu. Daca vrei sa vb despre asta iti pot da mai multe sfaturi.

| justitiarul a răspuns:

Apuca-te si tu de un sport serios si lasa masturbarea. Efectul sportului asupra organismului de de 1000 de ori mai bun decat efectul masturbarii.

| costis a răspuns:

Este implicata in chestia asta o masa mare neuronala, se pierde o energie pretioasa a neuronilor din maduva spinarii si chiar din creier si risti boli degenarative grave peste ani. Renunta cat poti.

| Bunicul62 a răspuns:

A) Se face post o săptămână + Spovedanie generală + Împărtăşanie.
La Spovedania generală se spun păcatele începând de la 7 ani şi până la
zi.
b) Post negru vinerea, până la ora 24. Postul negru trebuie sa fie
însoţit de milostenie - dai la 3 săraci câte un ban sau mâncare.
c) Zilnic iei o bucăţică de Anafură + un păhărel mic cu Agheasmă (3
înghiţituri) + faci 40 mătănii. Prin casă stropeşti cu Agheasmă şi afumi
cu tămâie. Tămâia o dai ca să stea în altar la o Sf. Liturghie ca să se
Sfinţească. Poate că nu au fost sfinte toate mâinile prin care a trecut
până să ajungă la tine ca să o cumperi.
d) Rugăciuni:
În timpul zilei, zici: rugăciuni zilnic + Tatăl nostru cât mai des +
rugăciuni de cerere: Doamne, iartă-mă de păcate, Doamne vindecă-mă.
Seara după ora 22: rugăciuni zilnic + Ac. Mântuitorului + 9 lumânări
aprinse. După fiecare rugăciuni sau icos zici şi rugăciuni de cerere:
Dezleagă, Doamne, toate vrăjile, toate blestemele cu care m-au legat
vrăjmaşii ştiuţi şi neştiuţi, dezleagă-le şi întru nimica să se prefacă.
Ceartă duhurile necurate, pe pustiu să se ducă şi la mine să nu se mai
întoarcă, iar pe mine, robul Tău (N), vindecă-mă. Sau zici: Doamne,
arată-mi pe cei care-mi fac vrăji, ca să mă pot feri de ei.
Cine nu are Acatistier va spune în locul Acatistului de 9 ori Tatăl
nostru + 40 mătănii + rugăciuni de cerere.
e) Nu lipsi de la Sf. Liturghie (în întregime) în toate sărbătorile.

| n0matterman a răspuns (pentru Bunicul62):

Oh...my god...rly?

| Leocerba a răspuns:

Un pic iti place si sa exagerezi, nu?
PS.vezi ca daca tii aprinse toata ziua cele 9 lumanari mantuitoare ale lui Bunicul 62, trebuie sa lasi geamul deschis si daca tii geamul deschis s-ar putea sa te imbolnavesti si, daca te imbolnavesti, tensiunea ta sexuala va scadea deci...scopul scuza mijloacele laughing

| FlorinnD a răspuns:

Incearca sa elimini tentatiile din jurul tau.lasa site-urile deocheate. sport,un pic pe la biserica,cateva rugaciuni, citeste biblia, daca nu pentru asta citeste-o pentru tine

| Yppy a răspuns:

Nu este pacat. Masturbarea este necesara pentru eliberarea tensiunii sexuale. De asemenea te ajuta sa iti cunosti corpul mai bine. Insa, sa nu o faci nici prea des. Bafta!

| buhuhu a răspuns:

Masturbeaza-te si cazi in pacat fiule

| TeoPT a răspuns:

Este o nevoie a corpului, la fel ca foamea, setea, somnul etc. Nu este un păcat.

| ciresik80 a răspuns:

Este pacat dar orice p[acat se curata prin spovedanie trebuie doar sa te spovedesti sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai vrea trimite-mi si mie id tau pe privat si putem discuta mai pe larg despre tema asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai vointa vei reusi cine e stapan pe corpul tau tu sau mana ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum să scapi? Iei un fierstrău cu tine şi tai gratiile ''inghisorii''', apoi o dai pe l""""""""a liniştit.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Cum ai vrea tu, prietene, sa te scap de tensiunea sexuala? Hai sa incerc. Uita-te la imaginea asta de cate ori vrei sa o smotocesti : http://www.google.ro/......tp?/imgres

| ramonaan a răspuns:

Ar trebui sa te duci sa te spovedesti pentru ca este un pacat si nu este ceva normal iar daca chiar nu vrei sa mai vaci asta si ai vointa vei rusi... poti sa faci sport sau ceva ca sa nu te mai gandesti la asta. funda?

| Mrask a răspuns:

Daca faci un lucru si apoi te mustra constiinta ca nu este bine ce faci inseamna ca lucrul acela este un pacat.Dar tu nu-ti doresti sa faci asta si totusi o faci pentru ca nu ai puterea de te opui firii pamantesti. Aceasta fire pamnateasca iubeste placerile trupului. Dar undeva in tine este duhul tau care te mustra, pentru ca asa a lasat Dumnezeu, ca sa nu faci. Atunci e cazul sa devii mai duhovnicesc adica sa te ingrijesti si de duhul tau sa devina mai puternic. de exemplu prin rugaciune, citirea cuvantului. poti sa soliciti si pe altii sa se roage pentru tine.

| AndyCriss a răspuns:

Masturbarea este un lucru firesc la varsta adolescetei,dar in exces poate dauna,incearca sa te limitezi la a te masrutba odata pe saptamana, dar si asa este des! Si eu am fost in situatia ta si stiu cum te simti, incearca sa te controlezi, du-te si spovedeste-te si ai incredere ca Bunul Dumezeu te va ajuta, nu este nevoie sa tii posturi sau alte chesti ci doar sa ai incredere in Dumnezeu, o zi buna.
Peace and love!

| ionukaa a răspuns:

Da cu ce vrei sa te masturbezi?