| AceAl3 a întrebat:

Stiu ca cei care nu cred in dumnezeu se numesc atei. dar exista un cuvant care sa ii categorzeze pe cei ce nu cred in religie? Adica ei cred ca exista ceva dar nu apartin vreunei religii si nu cred in ea.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Daca nu crezi in religie atunci nu crezi nici in D-zeu ori esti confuz de la atatea raspunsuri si intrebari date de atei big grin
Religia nu face altceva decat iti intareste credinta invatandu-te despre D-zeu si caile sale iar tu daca nu crezi in ea, ti-am mai spus : esti ca un ateu!
Daca vrei sa vezi un film intri in camera unde ruleaza, NU te uiti prin gauri... big grin

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Areligios.

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă nu crezi în nicio poveste religioasă deja existentă (Biblie, Coran, Veda, etc.), pe care sunt bazate religiile deja existente, dar ţi-ai inventat propria ta zeitate, diferită de toate celelalte, în care crezi, te poţi considera credincios, dar fără apartenenţă la vreo religie (asta dacă nu îţi inventezi şi propria religie - un set de dogme şi practici - cu care să îndoctrinezi cel puţin o persoană, ca să deveniţi un grup, o comunitate religioasă).
- http://dexonline.ro/definitie/religie

Deşi în Dex, complet stupid, "credincios" este definit prin "care crede în existenţa lui Dumnezeu şi se conformează practicilor religioase" ( http://dexonline.ro/definitie/credincios /), parcă ar exista pretenţia existenţei unui singur zeu, cel creştin, sau parcă dacă ai crede în vreun alt zeu, decât cel creştin, ai fi de fapt necredincios şi dacă nu te-ai şi confirma tuturor practicilor religioase, care vin la pachet cu zeul creştin, ci doar ai crede în el, la fel, ar înseamna că de fapt n-ai crede şi ai fi necredincios. Stupid.
Trebuie să mai actualizeze cineva şi Dex-ul, cineva cu mai mult de doi neuroni...

| EugeNNio a răspuns:

Credincios liber cugetatorwinking

| IMPERO a răspuns:

Da! Oameni normali. Buna intrebarea.

| RAY a răspuns:

Deist crezi in zeul care a creat big bang
panteist natura e divina
agnostic ateu lipsa credintei in zeii, nu sti daca exista zeii nu ai cunostinte

| Radu284 a răspuns:

Da, desiti sau teisti, in functie de ce cred.

| suffarstar a răspuns:

Religie inseamna relegare cu Divinul absolut,sau,as zice eu, reconectare. Scopul religiei a fost uitat, aceasta a devenit doar o serie de cutume si dogme.

Citeste ceva de Scarlat Demetrescu iar apoi despre kabbala, yoga, meditatia Zen etc.

http://www.spiritus.ro/ROMANIA/in_memoriam_scarlat_demetrescu_fd.htm

| mospopescu a răspuns:

Cred ca te referi la un fel de categorie de mijloc - la liber-cugetatori cumva?