| MatteoAlex a întrebat:

Acum vreo 2 luni, mama mea a avut un vis cu un înger dar era alb adică nu negru sau cv și în spatele lui era Dumnezeu era așa mare din spusele ei.Era în camera surorii mele fiindcă mama doarme cu ea ca e mai mică, în fine... Iar îngerul acela i-a spus că să vină cu ei dar mama a început să plângă și l-a rugat să mai o lase să aibă grijă de mine și sora mea că ne iubește și că nu vrea să plece de lângă noi. Ea mi-a zis că îngerul s-a întors spre Dumnezeu și a zis că bine dar în curând va trebui sa ii iea viața și să își ia la revedere de la noi și mama s-a trezit plângând. E posibil să fie adevărat adică ea a spus că a fost doar un vis dar nu știu ce să zic... Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Atat mama cat si bunica mea au avut vise reprezentative a evenimentelor ce urmau sa le schimbe viata, deci din punctul meu de vedere nu este de glumit cu astfel de vise.
Sfatul meu ar fi sa petreci timp memorabil cu mama ta ca... cine stie?
Succes si multa sanatate!

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am visat că am câştigat la loto: oare să dau comandă deja de un bmw x6 (măcar unu)?

34 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu acum ceva multi ani in urma am visat ca am castigat la loto. 12 ani mai tarziu tot 8-10 ore pe zi lucrez

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Si eu ma visam power ranger sau ma visam luptand in spatiu.

| sierra1 a răspuns:

Ce nu visează omul...dar oricum, peste câteva zeci de ani, intâlnirea tot se va produce

| anonimg a răspuns:

Nu stim daca visul a fost de la Dumnezeu sau nu. Stim doar ca noi oamenii asa ar trebui sa traim -ca si cum astazi ar fi ultima noastra zi. De fapt, zilele nu ne apartin, ci sunt ale lui Dumnezeu.
Nu trebuie sa traim nici cu gandul ca "ah, ce sa fac ca in curand o sa mor". Nu in felul acesta doreste Dumnezeu sa ne traim viata. Teama, spaima si descurajarea sunt de la cel rau.
Dumnezeu ne indeamna prin apostolul Pavel:
"Bucurati-va in nadejde." (Romani.12:12)
"Bucurati-va cu cei ce se bucura; plangeti cu cei ce plang." (Romani.12:15)
"Tot asa si voi, bucurati-va, si bucurati-va impreuna cu mine." (Filipeni.2:18)
"Incolo, fratii mei, bucurati-va in Domnul."(Filipeni.3:1)
"Bucurati-va totdeauna in Domnul! Iarasi zic: Bucurati-va!" (Filipeni.4:4)
"Bucurati-va intotdeauna." (1Tesaloniceni.5:16)

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Visele sunt manifestari ale subconstientului. Este o chestie care se cheama stiinta. Iar zeii tin de mitologie. Dumnezeu nu exista la fel cum nu exista Brahma, Osiris, Odin si altii.
Zilele iti apartin. Ce ai spus trebuie tratat. Neaparat si urgent.

| anonimg a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Asa am zis si eu in alta parte ca si tine, ca visele sunt manifestari ale subconstientului. Dar sunt si vise care sunt de la Dumnezeu.
Daca ar fi doar cativa oameni pe ici -colo care ar vorbi de existenta lui Dumnezeu, poate ca as fi fost de acord cu tine. Dar sunt popoare intregi caruia I Se inchina.
Acum nu spun ca visul este de la Dumnezeu, pentru ca nu stiu.
Cat despre zeii mentionati de tine, ei pot fi reali, chiar daca unii sunt falsi, altii au fost filozofi, iar altii doar inchipuiri ale oamenilor. Pana si inchipuirea este o realitate.
Dar nu asa stau lucrurile si cu Dumnezeu. Viata nu s-a creat singura, si nu se sustine singura. Daca omul este implicat in aspectul acesta, atunci este o onoare, un privilegiu; dar omul nu poate da viata. Omul procreeaza, dar nu poate crea viata. Dupa cum nici dragostea nu a fost creata de oameni, si nu a fost nici imaginatia celui mai ilustru dintre pamanteni. Totul este darul lui Dumnezeu pentru omenire. Tot ce avem si tot ce suntem. Indiferent daca suntem recunoscatori sau nu pentru acestea.
Daca viata noastra, planurile noastre, s-ar invarti in jurul lui Dummnezeu, atunci nu ne-am mai ingrijora si nu ne-am mai inspaimanta de nimic. Atunci, asa cum am spus mai sus, ne vom putea bucura in necaz; ne vom putea bucura intotdeauna.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Deci tu concluzionezi ca trebuie sa existe zei pentru ca multe popoare cred in ei. Iti dai seama cat de eronata este aceasta judecata sau ce imensa greseala de logica faci?

Citeste aici si baga la cap: https://www.scientia.ro/homo-humanus/erori-de-logica.html

Este posibil, daca arheologia o demonstreaza, ca acei oameni sa fie mitizati. Este o mare diferenta. Chiar daca au existat in realitate asta nu ii face zei. Nici pe Hristos.

Viata s-a creat singura. Asta arata in continuare stiinta. Poti lasa un borcan de bulion in soare sa vezi cum apare viata. Este un experiment. Viata se si intretine singura. Deasemenea, logica stiintifica. Te rog sa citesti sau sa te intorci la scoala.

Omul creaza viata, la fel ca orice alt animal.

Dragostea este un proces chimic menit sa intretina evolutia. Ia si citeste.

Ce ai mai scris pe acolo... aberatii usor demontabile.

| anonimg a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Daca viata s-ar sustine singura, noi astazi nu am mai avea nevoie de hrana si apa.
Daca crestinismul a dat gres in descoperirea caracterului lui Dumnezeu tot asa cum evreii au facut lucrul acesta in vechime, aceasta este din vina oamenilor.
"Din pricina pacatului lacomiei lui, M-am maniat si l-am lovit; M-am ascuns, in supararea Mea, si cel razvratit a urmat si mai mult pe caile inimii lui." (Isaia.57:17)
"Caci "din pricina voastra este hulit Numele lui Dumnezeu intre Neamuri", dupa cum este scris." (Romani.2:24)

Viata i-a nastere si se dezvolta daca are conditii.
Este adevarat ca viata aceasta o putem trai si fara Dumnezeu intr-un anumit sens, pentru ca aceasta este doar un test pentru ca sa o capatam pe cea vesnica. Acesta este scopul lui Dumnezeu pentru noi, si nu viata aceasta. El ne-a facut sa traim vesnic, si nu limitati. Si eu cred Scriptura cand spune ca la inceput oamenii traiau sute de ani, si apoi generatiile au inceput sa mearga in regres.
Dumnezeu nu ne obliga la ascultare de El; dar nici nu ne vom putea bucura de viata vesnica.
Gandeste-te o clipa: daca aceste lucruri sunt adevarate? Iti dai seama ca insemnatatea lor depaseste cu mult viata aceasta? De aceea trebuie sa le cercetam personal, pentru ca altfel nu vom putea fi convinsi. Trebuie sa fim ca un judecator intelept care cerceteaza ambele cazuri, si numai dupa aceea va lua o decizie. Noi nu trebuie sa ne luam niciodata dupa cuvintele "eu cred ca asa este bine" pana cand nu vom cerceta lucrurile.
Stiinta este buna, dar pana la o limita. In lucrurile spirituale stiinta nu are ce cauta, pentru ca lucrurile spirituale depasesc natura stiintei.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Tu mananci ca sa nu mori, da? Intelegi conceptul sau trebuie sa iti desenez? Intelegi ce anume tratam aici?

Viata nu "i-a" nastere, ci viata "ia" nastere. Daca nici macar nu te exprimi corect gramatical in limba nativa cum poti avea pretentia sa cunostin "scopul lui Dumnezeu".
De unde stii tu ce a vrut Dumnezeu? Deci daca mergi pe ideea ca stii din Scriptura, aia este scrisa de oameni, deci fals.
Intelege ca nu exista hocus-pocus, vrajitorii si baloane, doar stiinta! Viata vesnica? Ai vazut pe cineva intors din mormant? laughing)))

| SilentRain a răspuns:

E doar un vis, stai liniti
Saptama trecuta am visat am ramas fara dinti in gura, si cica daca visezi asta e semn rau, pfff superstitii idioate n-am patit nimic

https://www.mediafax.ro/......m-11822278

| Octavian199 a răspuns (pentru SilentRain):

Romanii sunt cei mai superstitiosi.

| SG1995 a răspuns:

Dacă are vreo boală, da, e posibil să fie adevărat, deși genul ăsta de vise cu zmei și moarte apare în caz de stres major.

| Octavian199 a răspuns:

Si eu cate vise SF am avut, dar nu le bag in seama, sunt doar vise.

| Octavian199 a răspuns:

6684464, revin cu intrebarea pentru tine.Parca zeul evreu a pus limita de varsta inainte de potop, la 120, si de ce au trait peste 120, lasandul pe Noe la o parte, pentru ca avea 'har' rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Salut!
Sunt curios, ce zei au evreii?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare pe cine? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus ce era?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

"[...] era"?
Pai nu m-am referit la trecut, m-am referit la cei din prezent de care ai adus vorba. happy
Daca tot ai adus vorba spune-mi dupa si pe cei din trecut! te rog.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei din prezent o ard cu religia iudaica(crestinismul se trage din iudaism, la fel si islamul ).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

... Asta stiu! Te-am intrebat de zeii lor!

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleu! Lasa-l in pace pe ăsta! Dintre toti ignorantii de la aceasta categorie el ii intrece pe toti la prostie!

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai cui?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred tpot in zeul evreu, mai nou cred in 'fiul' sau

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Salut!
Ok, ok.
Si... Auch! Uneori adevarul doare, sa stii!

| Octavian199 a răspuns:

6684464, asa ca tine? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce medicamente luaţi, fraţilor! Dumnezeu nu există!

| 6684464 a răspuns:

Din ce spune Biblia zilele omului sunt numarate inainte de a se naste, daca viata mamei tale s-ar fi terminat in acea noapte insa mila Domnului a lasat-o in viata pentru a avea posibilitatea de a se mantui atunci este logic acel vis, poate nici nu a fost un vis...

| BogdantheDreamer a răspuns:

Teologia spune simplu si scurt pe intelesul tuturor:

Nu credeti in vise, chiar daca vin de la Dumnezeu, El nu se supara! Interpretarea viselor, aflarea viitorului, etc sunt practici interzise de Biserica ortodoxa si totodata neveridice.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Daca mama ta era nascuta in China si crescuta in sintoism ghici ce ar fi visat? Daca ar fi fost buddhista, islamista, confucianista, javaista etc etc.
Intelegi ce zic?
Visele sunt doar forme reprimate ale subconstientului. Citeste Freud si lasa prostiile de babe care merg la biserica.
Daca nu este stiinta, se impacheteaza frumos si se arunca la gunoi!

| Octavian199 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Oare ce viseaza un copil nou nascut? Sau unul pana in 2 ani. Dupa 2 ani este usor sa-i bagi prostii in cap la copil.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Octavian199):

Foarte interesant aspect. Credeam ca viseaza doar culori, miscari.
Uite aici niste studii:
https://www.healthline.com/health/parenting/baby-dreaming
https://www.livescience.com/33702-babies-dream-sleep.html

| Octavian199 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ce ai ma? Il viseaza pe zeul evreu rolling on the floor

| SG1995 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

În cazul de față dacă mă-sa e bolnavă reprezintă teama ei de moarte.