| astrid2014 a întrebat:

Acuma spuneti-mi si mie de ce oamenii buni sufera mai mult si oamenii rai sunt imuni la suferinta?
In biblie scrie "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" si in mod normal cine asculta cuvantul lui D-zeu ar trebui sa fie protejat.
Dar de ce de exemplu intr-o scoala un copil mai rautacios se ia de un copil mai cuminte si acest copil bun sufera?
Teoretic explicatia logica ar fi ca e mai sensibil dar religia considera sensibilitatea o virtute.
Copilul acela bun nu zice nimic si cel rau continua cu rautatile.
Cred ca ati auzit de bullying.
Si copilul acela cuminte daca i-ar raspunde cu aceeasi moneda si ar fi ceva mai tupeist n-ar mai arata ca un fraier si probabil agresorul ar inceta.
Ceea ce inseamna ca daca ar continua mai mult cu respectarea acestei reguli pe care a dat-o D-zeu ar ajunge nefericit.

Voi chiar n-ati observat ca intotdeauna agresorul este cel popular si victima este marginalizata.
De unde atitudinea asta din partea societatii?
N-ar trebui ca agresorul sa fie marginalizat si victima sa aiba multi prieteni pentru ca e foarte cumsecade?

Răspuns Câştigător
| ada92 a răspuns:

Traim intro lume foarte rea, si din pacate astfel de cazuri sunt frecvente. Totusi ne bucuram ca exista si oameni de treaba. Ce s-ar intampla cu lumea asta daca toti am fi violenti, agresivi si i-am raspunde tuturor cu aceeasi moneda? Intr-adevar e foarte greu si neplacut sa fii inconjurat de astfel de oameni, sa rada de tine si sa-si bata joc, insa crestini stiu ca lui Dumnezeu nu-i plac astfel de oameni tocmai de aceea el promite ca-i va pedepsi, ii va inlatura de pe pamant-Psalmii 37:10, 11
Si putem avea incredere in aceste cuvinte deoarece Dumnezeu si in trecut a implinit o astfel de promisiune: Geneza 6:11-Şi pământul s-a stricat sub privirile adevăratului Dumnezeu şi pământul s-a umplut de violenţă... Apoi Dumnezeu i-a zis lui Noe: „A venit timpul să nimicesc orice carne, căci pământul s-a umplut de violenţă din cauza lor, şi iată că îi voi nimici împreună cu pământul...''
Zilele lui Noe se aseamana cu zilele noastre nu doar in privinta rautatii oamenilor ( Matei 24:37-39) ci si a faptului ca vor fi distrusi. Insa asa cum le-a acordat a celor oameni timp sa se schimbe asa face si in prezent 2Petru 3:9.
Rasplata pe care ne-o va da Dumnezeu va compensa cu mult suferinta din prezent.

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile despre cum sa faci fata cand cineva te agreseaza.

| milan9 a răspuns:

Adevarata miza este viata vesnica...

Dumnezeu nu este un Dumnezeu indiferent şi ignorant, aşa cum pe place multor oameni să creadă. Este un Dumnezeu personal, Care S-a revelat, S-a descoperit oamenilor, pentru ca aceştia să-L poată cunoaşte, să poată răspunde invitaţiei Lui, să poată avea o relaţie personală cu El.

Dar este un Dumnezeu discret, Care, rămânând Sursa vieţii, a fericirii şi a veşniciei noastre, poate fi îmbrăţişat sau poate fi refuzat.
Iar singurul Său "defect", este discreţia şi delicateţea Lui de a nu copleşi libertatea omului, de a nu pune presiune pe această libertate…

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La oameni nu veti gasi niciodata dreptatea!

| sublime89 a răspuns:

Totul vine din instinct. Oamenii au trait in triburi zeci de mii de ani, iar acolo se impuneau tot timpul cei mai puternici. Unul mai retras si timid, oricat de bun ar fi fost el la suflet, nu avea cum sa nu fie marginalizat, pentru ca era perceput ca fiind o veriga slaba. El nu se impunea prin forta, nu era bun la lupta, nu era poate atat de curajos, nu devenea foarte atragator pentru femei, iar ceilalti masculi "alfa" il dominau. Deci cei care erau perceputi ca un avantaj pentru trib, erau bineinteles bine vazuti de catre grup, si toti incercau sa le intre in atentie lor, si sa se puna bine cu ei. Sunt si exceptii, normal, dar in mare parte asa stau lucurile.

| Alcyon a răspuns:

Te inseli, oamenii rai nu sunt fericiti, ci dimpotriva. Sunt profund frustrati si nemultumiti. Iar acea frustrare ii face agresivi. Nu degeaba se spune ca vorba dulce mult aduce. Un om calm si echilibrat va sti sa gestioneze situatiile conflictuale mult mai bine si sa se "strecoare". Pe cand unul agresiv, va ajunge incet-incet la autodistrugere. Nu ai cum sa traiesti intr-o continua stare de tensiune. In cele din urma vei ceda psihic.

| fllu07 a răspuns:

Da, am auzit de bullyng. uite ceva material pe tema asta.
ce parere ai?
http://www.jw.org/......ara-pumni/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agresorul intoteauna este un las si un fricos.rautatea ii tine loc de gandire, iar ceilalti fericiti ca nu sant ei tinta rautatilor, ii canta in struna. daca toti ar face front comun cu cel puternic in slabiciunea lui, prostul ar fi marginalizat.mie personal, nu mi-e frica de acestia.mie mila de ei si privesc cu compasiune.de aceea ma si ocolesc. popular? de unde? idiot. daca ar fi demn.si curajos ar cauta ca un adevarat samurai, lupte cu adversari mai puternici.nu mai slabi.dar daca e las si prost? i-a spus careva vreodata? ba? esti destept? tare? puternic? cauta-ti ma adversar pe masura.ori mai buna decat tine? atunci de abia vei fi cineva.atunci si nici atunci.

| RaduMD a răspuns:

Agresorul este cel popular si victima este marginalizata? Asta e de cand lumea. Odata, o intreaga gloata a avut de ales intre un tip dornic de sange, care ajunsese sa omoare pe multi pentru ideile lui si un alt tip, care nu facuse nici cel mai mic pacat toata viata lui. Si, bineinteles, au ales sa il elibereze pe criminal. "Bine, si cu tipul astalalt, pe care l-am cercetat si sub tortura si nu gasesc nici o vina, ce facem?" a intrebat directorul spitalului de nebuni. "Rastignest-l, rastigneste-l!" au strigat nebunii. Si au adaugat "sangele lui sa fie asupra noastra si a copiilor nostri".

Vezi tu, lumea e nebuna. Tipul cel bland si smerit cu inima, despre care ti-am spus, abia se nascuse cand oamenii au inceput sa incerce sa il omoare. Si prima chestie pe care au facut-o parintii lui dupa ce s-a nascut a fost sa plece dintre nebuni.

| milan9 a răspuns (pentru RaduMD):

"Agresorul este cel popular si victima este marginalizata? Asta e de cand lumea. Odata, o intreaga gloata a avut de ales intre un tip dornic de sange, care ajunsese sa omoare pe multi pentru ideile lui si un alt tip, care nu facuse nici cel mai mic pacat toata viata lui. Si, bineinteles, au ales sa il elibereze pe criminal. "Bine, si cu tipul astalalt, pe care l-am cercetat si sub tortura si nu gasesc nici o vina, ce facem?" a intrebat directorul spitalului de nebuni. "Rastignest-l, rastigneste-l!" au strigat nebunii. Si au adaugat "sangele lui sa fie asupra noastra si a copiilor nostri".

Vezi tu, lumea e nebuna. Tipul cel bland si smerit cu inima, despre care ti-am spus, abia se nascuse cand oamenii au inceput sa incerce sa il omoare. Si prima chestie pe care au facut-o parintii lui dupa ce s-a nascut a fost sa plece dintre nebuni."
Frumos raspunsul happy

| pet555 a răspuns:

A fi crestin nu inseamna a fi fraier sau a te lasa agresat.Nu trebuie sa raspunzi cu aceeasi moneda, ci cu bunatate. Nici agresorii, oricat ar fi de populari, ei nu sunt fericiti, desi nu isi dau seama, in timp ce pana si crestinii care sunt "victimele" lor sunt mai fericiti ca ei. Dar crestinii trebuie sa isi impuna dreptul de a fi respectati, prin metode corecte, altfel nu se poate.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Oricum este sigur ca agresorii crestinilor vor fi pedepsiti.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Cea mai mare razbunare pe care o putem face este sa ne purtam cu bunatate fata de cei care sunt rai cu noi.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Asa ar trebui sa se intample dar prostia si rautatea sunt ca aerul si nu exista antidot.Te poti ruga la Dumnezeu ca cineva se i-a de tine si sa-l opreasca pe acel cineva dar este o pierdere de timp.

| DeusCorrupti a răspuns:

Acum cateva zile am mai raspuns la o intrebare identica.

Gandeste-te ca nu exista d-zeu si actioneaza in acest mod, asa iti vei da seama cum functioneaza lucrurile pe acest pamant.
Regulile societatii sunt animalice, cel mai bun este cel mai apreciat, nu conteaza prin ce metode a ajuns in acest fel.

Sau poti sa incerci varianta voastra, fii fraier acum caci d-zeu te va rasplatii in viata de apoi, dar tine minte ca ai de indurat 100 de ani si ca nu ai nici o garantie.

| numauitaoricesevaintampla a răspuns:

In ziua de azi RAUTATEA a luat locul Bunatatii,vedem prea bine, si omul bun e luat de prost, etc.E un fel de supravietuire acum, intr-adevar nu avem dreptul de a judeca si nici de a ne face dreptate singuri, dar nu putem nici sa ne ferim de oamenii aceea caci sunt frectenti.Ce e de facut?