| doraz a întrebat:

Am o intrebare mai cu tenta religioasa sa spun asa.
Cred ca ati auzit si voi ca nu e bine sa ne spalam pe cap vinerea si duminica si in zilele de sarbatoare.
Voi va spalati la cap in zilele astea? Intreb mai ales fetele.
Am mai auzit legat de treaba asta si ca nu e bine sa-ti tai unghiile cand e sarbatoare.
Eu nu ma refer doar la Craciun sau Paste, ci si la zilele in care se sarbatoresc sfinti sau la zilele de vineri si duminica.
O zi placuta!

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Mai bine citește cu atenție Noul Testament, nu te lua după povești. Apostolul Pavel spune că cine ține zile pentru Domnul le ține cine nu le ține pentru Domnul nu le ține și cei ce le țin să nu judece pe cei ce nu țin și invers.Eu mă spăl în oricare.

20 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Stii ca o religie e stupida cand iti interzice sa faci astfel de lucruri.

| RAY a răspuns:

Eu fac 7 bai duminica ca sa imi oftic vecini

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce treba are vinerea, e lucru babesc, daca poti evita in sarbatori si duminica e bine

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Da,o sa ai paduchi, si o sa-ti creasca gheare de crocodil, daca ti le tai in zilele respective.

| doraz explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Mersi ca mi-ai spus. am vazut eu ca imi cresc gheare si nu stiam de ce. Thank you

| dragos9234 a răspuns:

"" Intreb mai ales fetele"" De ce? Baietii nu se spala de obicei?
Eu am auzit ca in zilele de sarbatoare nici sa raspiri nu trebuie.

| doraz explică (pentru dragos9234):

Se pare ca n-ai inteles de ce intrebam mai ales fetele. Asta e.
Daca ai auzit ca nu e bine sa respiri atunci nu respira. Eu am intrebat pentru ca sunt sigura ca sunt persoane care cred in lucrurile astea si poate se lasa influentati de ele. Mie personal mi se pare o chestie inventata de oameni, insa eram curioasa cum argumenteaza persoanele care cred ca nu e bine sa iti faci baie in zilele respective.

| Jardelin a răspuns:

Da, in duminica si in celelalte zile de sarbatoare nu trebuie sa te speli pe cap, sa-ti tai unghiile, etc. Aici nu e vorba de vreo superstitie sau altceva, daca te organizezi cum trebuie nu vei ajunge in situatia sa faci baie duminica sau in celelalte zile de sarbatoare. Desigur, ca lucrurile care tin de igiena personala curenta cum ar fi spalatul pe dinti, pe miini, la axile, etc. pot si trebuie facute.

Referitor la vineri, eu nu am auzit ca ar fi vreo interdictie, in afara de cazurile in care cade vreo sarbatoare in aceasta zi. Intr-o vinere obisnuita din calendar poti sa faci baie si sa-ti tai unghiile, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| lolium a răspuns:

Parca azi e sarbatoare. eu am de gand sa ma spallaughing

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Nu este bine sa nu numai sa ne spalam, ci sa lucram in zilele de Duminica sau de Sarbatori.
Deoarece, Dumnezeu a lasat a 7-a zi (duminica) libera, sa o respectam si sa ne aducem aminte de Dumnezeu, multumindu-i.

Cat despre superstitii, nu trebuiesc luate in seama, caci nu sunt Revelate de la Dumnezeu, si sunt nascocite din mintea omului.

| Disharmony a răspuns:

Nu ai voie nici să te pişi în zilele de sărbătoare. Nu ştiai?

| allex20n a răspuns (pentru Disharmony):

rolling on the floor))

| doraz explică (pentru Disharmony):

Pff, p-asta n-am stiut-o. Asa o sa fac. Noroc cu tine!

| invicta a răspuns:

Daca ai auzit nu inseamna ca este si adevarat.
Babele in lipsa de ocupatie mai inventeaza cate o regula.

| Florentina_Horhogea_1992 a răspuns:

Este pacat, dar tineri din ziua de azi numai conteaza cand e vorba de sarbatoare, credinta. Cum au spus sfinti ca vom ajunge "Cei care fac ce e normal ceilalti ii vor crede nebuni si cei care chiar sunt nebuni vor zice ca ei fac ce e bine! Cred in sarbatori si stii ca o am mai mult cu Dumnezeu, chiar daca sunt intr-o incercare grea te pup :*

| Florentina_Horhogea_1992 a răspuns:

Sa nu crezi acum ca sunt o sfanta, dar cred in cele sfinte :*

| Ylenus a răspuns:

Eu ma spal, duminica e zi de sarbatoare si nu se face nimic probabil de aceea se zice ca nu e bine la fel si in zilele in care se sarbatoresc sfintii, dar vinerea nu stiu de sa nu ne spalam pe cap

| RomanuHits a răspuns:

Nu conteaza cand si cum te speli, important este sa iti ingrijesti igiena si sa fi curatica. Bafta!