| Curiozitati2000 a întrebat:

BunĂ TPU
Cum trebuie sa procedez ca sa mă mut la religia penticostala?

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o (una singura -acum 2000 de ani). De ce vrei sa-ti pierzi mantuirea parasind ceea ce a fost platit chir cu sangele si viata Mantuitorului? sad

"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau GRESEALĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27

| xerxes1 a răspuns:

La noi penticostalii sunt peste drum de Marmacie.

| Ivy86 a răspuns:

Im primul rand vreau sa te întreb de ce vrei sa schimbi religia?
Pe Dumnezeu îl găsești oriunde, pentru ca el este omniprezent. Diferența nu o face religia sau biserica, ci tu. Numai tu îl poți găsi pe Dumnezeu.
Părerea mea este ca trebuie sa ai un motiv întemeiat, deci meditează puțin și vezi ce îți spune sufletul.
Iar dacă după asta tot ești hotărâtă sa iti schimbi religia, poti merge la mai multe biserici penticostalie și vezi cum te simți și sa ceri îndrumare.

| RoxanaY a răspuns:

Ma bucur ca ai facut aceasta decizie! Eu vreau sa ma mut la religia adventista, insa momentan sunt prea mica. De la varsta de 16 ani iti poti schimba religia, bineinteles cu acordul parintilor. Daca ai peste 18 ani nu mai este nici o problema. Te poti muta la religia penticostala fara nici o problema. Ca sa-ti schimbi religia este nevoie de un botez in apa. Trebuie sa vorbesti cu pastorul bisericii la care vrei sa te botezi si ti se va pregati un botez. Bineinteles ca inainte de a te boteza trebuie sa mergi la biserica si sa asculti predici, sa vorbesti cu fratii si surorile de acolo etc. Nu te poti duce din senin si sa dai buzna in biserica zicand:,, Vreau sa ma botez, pregatiti-mi un botez!". Dupa ce te vei boteza vei apartine de biserica la care te-ai botezat. La botez, pastorul iti va pune cateva intrebari cum ar fi:,, Crezi ca Isus este fiul lui Dumnezeu, Domn si mantuitor?", si tu va trebui sa raspunzi cu:,, Da" sau,, Nu" si tot asa.
Domnul sa te binecuvinteze si sa te ajute! Sa ai parte de un botez minunat!
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Meandyou99 a răspuns:

Sa mergi la biserica penticostala si sa vorbesti cu pastorul de acolo ca vrei sa fi penticostala, sa il urmezi pe Isus! Nu trebuie sa iti fie rusine! El se va bucura mult si iti va da sfaturi, te va chema la biserica, iti va oferi Biblie daca nu ai, te va invita la seri de tineret, la studiu Biblic, iar, cand vei crede in Isus Hristos ca Mantuitor al tau, si te vei hotari sa il urmezi toata viata, ii vei spune pastorului ca vrei sa te botezi, si acela este Legamantul tau cu Dumnezeu, prin care ii promiti ca il vei sluji toata viata si ca iti vei dedica viata Lui! Domnul Isus sa va binecuvinteze pe toti!