| Nimeni2323213 a întrebat:

Bună TPU!

De ceva timp mi-a murit o ruda și în noaptea de după înmormântare am visat fantome, ca se aud chestii prin casa etc. Noaptea ma trezeam incontinuu, țin sa menționez ca nu ma uit la filme și alte chestii de groaza. Și ziua aveam impresia ca vedeam umbre și ca auzeam chestii. Ziua următoare când m-am așezat pe perna auzeam un mârâit și pentru ca m-am speriat m-am dus și m-am culcat cu tatăl meu. Noaptea am adormit abia pe la vreo 3:30 am, aveam impresia ca vad umbre care vor sa facă ritualuri*suna penibil, stiu*. În camera mea este un dulap, am o obsesie cu el: mereu am impresia ca se deschide singur. Am ținut-o asa o săptămână pana cand m-am dus la bucătărie și am luat agheasma și am dat prin fiecare camera din casa. Era săptămâna mare și trebuia sa ma duc la spovedit, zis și făcut. Apoi totul a revenit la normal, pana acum, când mi s-a părut ca am văzut pe reflexia de la tv o umbra alba și iar nu mai dorm noaptea, abia azi-noapte am putut sa dorm. Mie una nu-mi mai e frica, pot sa zic ca m-am obișnuit cu chestiile astea paranormale, deși nu cred în ele.

Ascult artiști morți, în special xxxtentacion și intr-o zi, mai de mult, cred ca prin iarna am găsit un video pe YT cu cum sa îl vezi pe x și l-am făcut, dar nu cred ca are vreo legătură.

Ceea ce vreau sa știu este motivul :este din cauza ca acea ruda a murit sau înnebunesc?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e sa te consulte un psihiatru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ruda ta a murit, Dumnezeu să o ierte.
Dta ești sănătoasă tun, chiar prea sănătoasă.
Să îți mai faci rost de agheazmă dacă s-a terminat.
Dar dacă se termină, să pui sticla la robinet, că ce face una, face și alta.

| anonimg a răspuns:

Este normal aceste lucruri -fie că sunt reale, fie imaginare-pentru cineva care nu cunoaște Biblia și nici pe Dumnezeu.
Soluția este să începi să cunoști Biblia și pe Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns:

Nu esti nebun, chestile astea exista. Spun asta din propria experienta, si eu am trecut prin asa ceva si multi alti oameni, deci nu esti singurul. Asa cum Raiul sau Iadul sunt reale, asa sunt si spiritele. Cine te face nebun, este un om incult, in special netrecut prin asa ceva (totusi incearca sa nu prinzi ura pe ei). Chiar daca o sa mai vezi asa ceva, totusi incearca sa nu te sperii ca nu au ce sa iti faca atata timp cat esti cu Dumnezeuwinking.

| Mircea08 a răspuns:

Nu ai vazut nimic, dar o sa vezi, si o sa-ti dai seama ca nu te poti obisnui cu chestiile paranormale, asta bineinteles daca nu te linistesti si sa-ti vezi de treburile tale. Nu te juca cu sufletele! Ce am scris este un sfat de care poti sa tii cont sau nu

| slayer09 a răspuns:

Parera mea este ca atunci cand te joci cu diavolul, el iti raspunde, pentru ca Dumnezeu iti lasa liberul arbitru, este vointa ta sa te duci ba spre rau, ba spre bine. Dar El fiind atat de bun, nu lasa ca diavolul sa te raneasca ci doar sa te sperie si sa vezi ce inseamna sa te joci cu chemarea diavolului. Ca tu nu chemi spiritul, spiritele celor morti sunt in puterea Domnului sau a diavolului. Tu chemi dracii. Asa ca stai linistita si roaga-te la Dumnezeu sa te ierte si lasa prostiile. Nu te juca cu energiile astea negative ca risti multe. Fii om asa cum te-a lasat Dumnezeu si nu te baga in lumea spirituala negativa. Daca o sa vii pe calea Domnului, fenomenele astea pot fi un pic mai intense, dar sa nu te sperii, continua.

| David050707 a răspuns:

Pe scurt, te pacalesti singur crezand ca vezi lucruri, iar subconstientul le reproduce. Faza cu spoveditul a fost un fel de effect placebo.