| anonim_4396 a întrebat:

Pana sa ma marit mergeam la o biserica in comuna mea de religie penticostala. Imi placea foarte mult acolo. Era foarte frumos. Am fost si aici la biserica unde m-am maritat dar parca e altfel. Sau poate doar mi se pare deoarece imi este foarte dor de cei de cei de acolo. Am mai fost la mine in comuna, dar la biserica nu. Pentru ca cei de acolo sunt suparati pe mine pentru ca m-am maritat cu o persoana de religie ortodoxa. Nici macar nu ma bagau in seama, daca ma vedeau pe strada. As fi vrut sa mai ma duc macar o data. :-(

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Pana la iubire adevarata mai au mult de invatat.
Ti-au demonstrat de fapt cine sunt cu adevarat.
Nici ortodocsii nu sunt usi de biserica, doar ca nu-i intereseaza prea mult de soarta ta.

9 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Frumos.Corect.

| oprescudorin11 a răspuns:

Biserica este SI traditie! Dar trecerea la ortodoxism mi se pare benefica. In comuna ta sunt numai penticostali?
Nu prea am inteles. Dar nici eu nu stiu, nepoata mea era ortodoxa practicanta. S-a dus in America si s-a indragostit de un musulman albanez!
S-a casatorit cu el si din acel moment nu m-a mai sunat niciodata, nu mi-a raspuns la telefon niciodata! De 5 ani!
E psiholog de meserie, era cand a plecat din tara.Acolo a urmat psihologia inca o data la Chicago, a luat si doctoratul!
Nu te mira de nimc! Zi merci ca nu esti inca a 16-a fata luata de nevasta de un harap bogat! Asta e lumea! Nu te speria! In timp, cine stie?

| Iliotropion a răspuns (pentru oprescudorin11):

La ei femeia nu prea e lăsată să lucreze și nici să păstreze legătura cu familia de bază mai ales dacă e familie „neconvertită" deci comportamentul nepoatei tale nu e de mirare.
Ba chiar e mare „virtute" ca femeia sa nu iasă cu zilele din casă.
Nu există ortodocși practicanți în sensul propriu al cuvântului care să cadă din ortodoxie.
Oamenii care iau ortodoxia doar ca pe un set de forme, ajung să ia și alte forme de bune cum ar fi 5 rugaciuni pe zi, spălări ritualice și altele din religia ahmezilor.
Dar exemple de cultura Duhului o avem de la arhimandritul Sofronie Saharov și alți contemporani.

| VelaJohnny a răspuns:

Si daca te vei duce? Se vor uita incrutati pe tine, te vor barfi, cam asa e pe acolo din cate am inteles. O femeie de aici, era certata cu sotul ei, si cand a venit la baptisti la intrunire erau toti numai priviri incruntate. A zis ca a fost scarbita de oamenii aceia. Bun, ea a fost la baptisti, dar nu e diferenta intre penticostali si baptisti, putine lucruri difera. Si nu inteleg ce iti place la intrunirile lor, nu vreau sa insult. Am auzit ca toti cand se roaga o fac cu voce tare, si fiecare in felul lui, astfel ca nu se intelege nimic. Apoi „vorbitul in limbi" pe care nu le intelege nimeni decat pastorul. Nu stiu, am o parere proasta despre ei, sper ca nu o iei ca pe o insulta ca mi-am expus-o aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draguta,Iisus Hristos nu e nici penticostal, nici ortodox.nu ti se pare ca cei din satul tau te-au judecat si condamnat, crezand ca ei sant perfecti, si tu te-ai ratacit? Nu crezi ca biserica Ortodoxa te-a infiat si te-a primit in sanul ei unde te-a unit cu mirele tau in sfanta taina a cununiei? iar el te-a incununat imparateasa a inimii si vietii lui, in fata Domnului? Iisus a murit pe cruce mai ales pentru cei necredinciosi, precum talharul.deci oriunde am fi sa facem voia tatalui, si, lumea cu ale ei, iar noi fiecare cu oile lui.pastorul e bun, si are grija de toata turma.

Răspuns utilizator avertizat
| Iliotropion a răspuns:

Trebuie să pui o intrebare, ai facut doar o confesiune.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Iliotropion):

Este o intrebare implicita: 'Ce se face"?
Trebuie sa se prefaca ca nu prea pricepe, sa accepte situatia! Maritisul la ortodocsi, ca si in orice religie presupune urmarea sotului si la bine si la rau.Ca atare, mai ales daca e femeie, trebuie sa relationeze incetul cu incetul si cu sectantii ei, au si ei puncte slabe (potop!).

| Iliotropion a răspuns:

Ia căsătoria cu soțul ca pe o ocazie prin care să descoperi ortodoxia, e curajos ce ai făcut.
Dreapta credință nu ne încurajează să cădem într-un pietism- adogmatic- în care mergem la biserică să ne răsfățăm simțurile cu o cântare care ne place.
Dacă o adunare ți-e ostilă nu mai merge în ea.
Te-ai cununat și religios?