| chirageorgiana16 a întrebat:

Buna TPU pot sa ma calugaresc daca am 16 ani si doar gimnaziul terminat?

Răspuns Câştigător
| Făgăraş a răspuns:

Este adevarat ca sunt exemple de oameni care s-au dus la manastire de la varste fragede, insa eu sunt de parere ca este prea devreme. Eu zic sa vorbesti cu duhovnicul tau si sa ii ceri sfatul. Mai mult, pana sa te calugaresti esti tinut intr-o perioada de proba, pentru a se vedea daca ai vocatie catre calugarie! Dumnezeu si Maica Domnului sa te lumineze!

3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Este nevoie de forta de munca gratuita in orice manastire.Muncile mai grele le fac noile sosite.Cred ca poti sa cari niste lemne si sa speli baile si fara o diploma de Bac.Doar ca cele cu studii vor face munci mai usoare, se fofileaza pe la biblioteca, raspund la e-mailui etc.

| Steregoi a răspuns:

In general cei care vor sa se calugareasca au suferit un soc mare sau un necaz mare sau le e frica de lume sau de oameni sau nu vor sa munceasca.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu-ti recomand.