| Maryyys a întrebat:

repet o intrebare la care am primit doar raspunsuri generale nu personale. Trebuie sa platesc pe altcineva sa organizeze totul pentru pomana de un an a mamei. Eu nu am nici o idee sau cunostinta. VOI sau cunoscuti de-ai vostri cat au cheltuit pastrand decenta si traditia? Scuzati insistenta si multumesc celor care imi spun o suma aproximativa.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

DEPINDE de la caz la caz.
De pilda la biserica trebuie dus colac mare, coliva, vin, fructe 4 canite cu ceva in ele la care atasezi batiste.Mai merg fructe si prajituri. Apoi colaci mici si pachete [ aici intra mezel, branza, rosii... prajituri) Sunt firme care se ocupa de asta.Sa zicem 15 lei pachet.
La preot dai cat te lasa inima sa zicem 50 lei
Deci aici un colac mare costa pana in 10 lei
Un vin bun cam 15
coliva, aici nu stiu trebuie sa rogi pe cineva, am spus ca sunt firme care ocupa
Un platou cu fructe depinde ce pui, doua trei banane, portocale, mere -20
prajituri 20 / platou
canite cu ceva in ele sa zicem 5 lei ori 4 bucati
Plus lumari
Daca trebuie sa faci si parastas la un restaurant portia este de 15 -20 portie. Aici trebuie sa stii numarul aproximativ de persoane dar platesti la sfarsit.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suni la o firma de pompe funebere care ofera servicii complete si iti spun si pretul si fac si totul de la a-z pentru tine

| Clorox a răspuns:

Hei, la inmormantarea unchiului meu s-a platit 8000 lei, la pomana de un an cred ca se da mai putin!

| xerxes1 a răspuns:

Cineva trebuie sa intrerupa acest lant al traditiilor idioate.
Parastas la 3 zile, la 9 zile, 40 de zile, 3luni, 9 luni, 1an, 2ani, 3ani, 4ani, 5ani, 5ani,7 ani.
Dar credezi ca se termina aici?
Ar mai fi doua pomeniri pe an ale mortilor cu rugaciuni coliva si ce mai trebuie in fiecare an pana mori si tu.Este un fel de joc piramidal unde biserica castiga intotdeauna.

| Maryyys explică:

Nu inteleg de ce sunteti asa misteriosi. Pareti toti bebelusi. Intrebati-va mamicile si scrieti suma aproximativa.