| anonim_4396 a întrebat:

BUNA TPU! sper sa ma ajutati deci bunicul meu a murit de cancer la stomac in chinuri si nah eu nu am fost sa il vad pe patu de moarte imi era frica nu l-am vazut de la craciun si a murit vara asa si eu l-am visat de mutle ori si nimeni din intreaga familie nu la mai visat l.am visat odata ca a mancat un mar si a murit si ii se vedeea cum maru ala i-a intrat prin /intenstin/ urat apoi ca a inviat si era sanatos apoi am fost la mormantul lui cu parinitii desi nu mai mama stia ca l-am visat si i-a zis matusii mele ca nu stiu ce l.am visat si ea mirata vai da ce ai visat ( ea e fica bunicului sora tatei) asa si am inceput sa plang si i-am zis ca nu vreau sa vb despre asta. apoi nu l.am mai visat pana zilele trecute cand am visat ca ma plimbam prin curte si am trecut prin fata bucatariei si ma gandeam ca il vad pe bunicu meu si l.am vazut( si am o pb ca eu ma gandesc al niste lucruri si chiar se intampla) si manca si a spus// lasati-ma in pace`` si eu am fugit spre poarta si m-am trezit bbrusc pe la 3 :34 in ziua cand l.am visat tatal meu a plecat la tara sa faca niste renovari. dar nu stiu daca a facut in bucatarie unde a murit! va rog o parere inseamna cevasad ...nu stiu ce cat. sa aleg

Răspuns Câştigător
| IrimieRaluca a răspuns:

Poate sa insemne si faptul ca sunt ceva lucruri nerezolvate intre tine si bunicul tau; gandeste-te: vroiai sa ii spui ceva si nu ai mai apucat? te simti vinovata ca a murit si tu nu l-ai vizitat?
Plus ca si teama ca poate ai sa visezi din nou cu el poate sa provoace visul. Trebuie mai multe detalii.
Oricum, incearca sa te relaxezi: pana la urma, un vis poate sa fie doar un vis, iar realitatea e altceva.

11 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Nu este sub demnitatea ta sa dai pe la Sf Biserica, sa aprinzi niste luminari si sa zici o mica rugaciune pentru toti cei adormiti, inclusiv pentru bunicul tau.Nu este mare paguba sa dai un covrig de pomana unui amarit in numele bunicului tau dar sa o faci din toata inima.Nu vei saraci daca te duci simbata la Sf Biserica cu ceva de post, 3-4 pachetele cu biscuiti si niste fructe si dupa ce se termina Sf Slujba sa imparti cele aduse la niste saraci. Poti da si un pomelnic, nu vei saraci pentru 2 lei si o luminare. Seara nu vei pati nimic dupa ce spui Tatal Nostru, sa zici o mica rugaciune si pentru bunicul tau, dar sa fie sincera si din inima spusa.Nu uita dupa ce te rogi sa multumesti Domnului "numai unul a multumit si acela era de alt neam "

| Catalinnna a răspuns:

Visele nu au nicio importanta, caci nu sunt trimise intotdeauna din partea Domnului, caci daca Dumnezeu ar vrea sa iti dea un semn, ti l-ar da cand tu esti treaz, esti constient, nu cand dormi si nu stii exact ce faci si ce crezi. Lucru cel mai bun pe care tu poti sa il faci, este sa te rogi Domnului pentru iertarea pacatelor bunicului tau, ori de cate ori simti nevoia, cu cat mai des, cu atat mai bine. in felul acesta il vei ajuta si pe bunicul tau si pe tine.

| Carton a răspuns:

Probabil ti-e dor de el, probabil ca nu o sa imi dai dreptate acum, dar ai incercat vreodata sa te rogi?

| Ioniboni a răspuns:

Daca nu vrei sa il mai visezi niciodata da ceva de pomana tu stand in casa si cui dai sa fie peste prag, deci la usa. Daca vrei sa il mai visezi da i de pomana ceva.Si seara cand te pui in pat, vorbeste cu el in gandul tau.Bunicule mi-a fost frica bla blace simti tu si ai sa vezi ca te "aude" te vei linisti. Daca ti-e dor de el cu atat mai bine. Spune asta in gandul tau.Eu nu am tata si seara mereu vb cu el si simt ca e langa mine.

| DomineRex a răspuns (pentru Ioniboni):

Daca esti crestin banuiesc ca nu ai citit biblia, dar tu de fapt vorbesti cu dracu din punct de vedere biblic...

| Ioniboni a răspuns (pentru DomineRex):

Gresesti. Ar fi asa daca m-as inchina lui, daca m-as ruga lui etc.Eu doar simt ca e langa mine ca ma apara, ca ma intelege etc si un "drac" nu ar face asta.

| DomineRex a răspuns (pentru Ioniboni):

De unde stii doar dracu e maestrul minciunii laughing.
Ma rog fa ce vrei daca te face sa te simti mai bine, desi daca ai fi crestin ai stii ca el nu sta undeva pe un nor si se uita la tine sau cihar vine langa tine...

| Ioniboni a răspuns (pentru DomineRex):

Fi tu un crestin bun si roaga te sa nu ti moara nimeni drag sa simti nevoia de ai vorbi si lasa pe altii cu "dracii" lor.Nu asa dovedesti ca esti un bun sfatuitor...Dar in fine

| DomineRex a răspuns (pentru Ioniboni):

A nu sunt crestin dar cunosc cat de cat religia crestina.

| DolsePapusik a răspuns:

Cand visezi pe cineva drag care a murit sa dai ceva de pomana, si eu am visat-o pe bunica si bunicul si era cam asa; daca bagam 2 zugravi in casa unde au locuit si apoi deschizi usa apoi ieseau mai tineri in carne si oase a doua zi am dat cuiva mai sarac ceva de mancare de pomana si nu am mai vist deloc. Sau iti e dor de el ai lasat ceva neterminat te simti vinovat de maortea sa.

| Denyy233087 a răspuns:

Buna! Simie mi-a murit bunicul, duminica(18.12.2011) A fost un mare soc pentru mine, Nu iti fa griji, daca il visezi, poate este un semn, ca te IUBESTE, si ca este langa tine mereu, chiar si de acolo de sus, sau poate iti este dor de el, si ai mai vrea sa il vezi. Macar bucurate, ca il mai vezi macar in vise.Deexamplu eu, l-am vazut pe bunicul meu acum saptamana, pe net, la varamea, si a doua zi, el a fost la spital, in comacrying, a stat o saptamana la spital, si nu s-a mai trezit, iar duminica, a adormit in somnul de vecisadMi-as fi dorit sa il mai vad odata viu, doar canu e mai poate, Mereu ma gandesc la el, si nu stiu cum o sa reactionez joi cand o sa il vad in sicriu. Dar intelege ca trebuie sa trecem peste, asa ne-a facut Dumnezeu, sa trecem si prin grele si prin momente destul de bune.Asta estecrying