| RobertPasca a întrebat:

am de facut un eseu de 3-5 pagini despre evrei, in teorie trebuia sa scot informatile strict din Vechiul Testament, dar nu am putut sa citesc cartea, pentru ca era prea mare si am avut un timp scurt. Poate sa ma ajute cineva cu cateva pagini, de unde sa scot informatii despre istoria evreilor care apare in Vechiul Testament? Am cautat pe google, dar nimic.
Va multumesc mult

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Ti-o rezum eu, iar apoi poti cauta mai multe informatii:

a) Formarea triburilor din cei 12 fii ai lui Iacob (care a fost fiul lui Isaac care a fost fiul lui Avraam) sub dominatia egipteana.
b) Iesirea din Egipt (i.e. exodul) sub Moise si umblarea vreme de 40 de ani prin pustie.
c) Asezarea in Canaan si inceperea cuceririlor. In aceasta vreme evreii au fost condusi de judecatori.
d) Vremea celor trei regi: Saul, David si Solomon
e) Descompunerea regatului in doua: regatul de Nord si regatul de Sud.
f) Cucerirea regatului de Nord de asirieni (sec. VIII iHr)
g) Cucerirea regatului de Sud de babilonieni si luarea in captivitate (sec. VI i Hr). Distrugerea Templului lui Solomon.
h) Revenirea din captivitate sub persi (sec. V iHr) si reconstructia sub Zorobabel, Neemia si Ezrda.
i) Distrugerea persilor de catre Alexandru Macedon care a avut implicatii politice pentru evrei. Ulterior cad sub influente grecesti: seleucizii si ptolomeii.
j) Revolta evreiasca (a macabeilor) din sec. II si castigarea independentei evreilor fata de seleucizi (sec II iHr)
k) Cucerirea evreilor de catre romanii condusi de Pompei (sec I i. Hr)
l) Ajungerea la puterea a lui Irod cel Mare, reconstruirea Templului lui Irod (de fapt imbunatatirea celui re-construit de Neemia si Ezdra) si stapanirea romana.

Nasterea lui Iisus Hristos (sfarsitul V.T.).

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ceea ce ai putea gasi in VT despre evrei, nu e ceea ce se cheama "Istorie". Istoria presupune a fi ceva documentat si real. Acolo e doar o povestire mistico-religioasa si care arareori are tangente cat de cat cu realitatea.

| RobertPasca explică (pentru Holiday):

Atunci unde gasesc despre evrei in biblie?

| Mclaren12 a răspuns:

Biblia este o adunatura de basme lipsite de fundament istoric. Ce s-a intamplat cu adevarat in istoria evreilor nu are nicio legatura cu povestile bibliei.