| popmirgea1999 a întrebat:

Cam cat timp pe zi sa citesc din noul testament(cate minute)
eu citesc cam 3-4 capitole de alea(sau paragrafe, nu stiu exact cum se numesc)
Dupa ce termin de citit NT ma voi apuca DE VT si dupa ce termin de citit si VT ce fac?(adica dupa ce termin de citit biblia, adica NT+VT=biblia) ce fac?

21 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Si eu am citit mai întâi NT și apoi VT. Citeam aproape zilnic. Am terminat-o în 3 luni. Citeam peste tot: acasă, în metrou etc. Am rămas dezamăgită de VT. După ce am terminat toată Biblia mi-am dat seama că există mari diferențe între ce scrie în acea carte și ce există în bisericile noastre, indiferent de cult. Mi-am dat seama că Dumnezeul propagat de biserică nu există. El se află în sufletul nostru, este ce vrem noi să fie. Te las pe tine să descoperi ce va fi la final. Unora le-a plăcut, altora nu. Unii s-au schimbat, alții nu. Pace.

| popmirgea1999 explică (pentru Elvina):

Inteleg...dar dupa ce ai terminat de citit ce ai facut?
ai reluat de la inceput sau pur si simplu e ca si cum ai fi terminat o carte simpla?
raspunde-mi te rog

| Elvina a răspuns (pentru popmirgea1999):

Nu am recitit-o. Nu am nevoie să citesc despre crime, incesturi, violuri, genocid. Am experimentat o parte pe pielea mea. Am citit alte cărți și am vorbit cu oameni din diferite religii despre nedumeririle pe care le am despre ce scrie in Biblie.

| popmirgea1999 explică (pentru Elvina):

Si cam cat citeai pe zi?(minute, paragrape)
zi-mi te rog. eu citesc cam 2-3 max 4 paragrafe de alea in fiecare seara. si tu ai inceput cu NT?

| Elvina a răspuns (pentru popmirgea1999):

NT l-am citit în 2 săptămâni. Nu e o rețetă. Citeam cât aveam chef. Uneori citeam 100 de pagini, alteori nici măcar 3. După aceea m-am apucat de VT. Citeam în metrou, în autobuz, seara, dimineață, când voiam, alteori nu citeam deloc. Îmi notam pe telefon astfel: Citate faine - cele care îmi plac și mă motivează și Citate de clarificat - cele pe care nu le înțeleg și pe care le-am discutat cu alte persoane.

| popmirgea1999 explică (pentru Elvina):

Si unde iti scriai citatele preferate?laughing)

| Elvina a răspuns (pentru popmirgea1999):

Ți-am zis că pe telefon îmi notam capitolul și versetul dacă eram în autobuz, metrou, mașină. Dacă eram acasă scriam într-o agendă. Spor la citit!

| popmirgea1999 explică (pentru Elvina):

Mi se pare mie sau toate evangheliile din NT se aseamana intre ele?(adica sunt cam aceleasi idei?)
evangelia dupa matei, marcu...
sau mi se pare?
asa ii ultima intrebare pe care ti-o pun.big grin:*
eu stiu ca se aseamana...am mai citit odata jumate din NT si se aseamanaubig grin

| Elvina a răspuns (pentru popmirgea1999):

Da. Se aseamănă între ele. Relatează viața lui Isus. Desigur, dacă te uiți mai atent, vei vedea că sunt anumite contradicții între ele. Mă refer aici la felul cum sunt prezentate anumite fapte.

| danay72 a răspuns:

Daca citesti cam 15min. pe zi intr-un an citesti toata Biblia.Dar ca sa o intelegi trebuie sa o studiezi pe subiecte.Pe situl jw.org poti gasi informatii despre studiu biblic si ajutorul necesar.

| neutrino a răspuns:

Trebuie sa citesti atat cat intelegi totul din ceea ce citesti.

| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Scriptura insa nu poate fi folosită si denaturată la fel...

| milan9 a răspuns:

Un "studiu" oferit de o grupare nu este altceva decât un curs de "initiere" in gruparea respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...

Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura ar susţine chiar gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| Ashadow a răspuns:

Astepti partile urmatoare.Se zvoneste ca ar aparea o trilogie.

| Pricked a răspuns:

După ce termini, o reciteşti- de data asta cu voce tare.
Te va durea în gât, dar Dumnezeu te va ajuta să treci şi peste asta.

| AirănMeidăn a răspuns:

Dupa ce termini de citit biblia, te apuci de aia satanista

| suffarstar a răspuns:

Asa am citit si eu Bibilia siu nu am priceput mai mult decat stiam. Nu citi mecanic. Citeste putin si gandeste la ce scrie, asimileaza, intelege.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

O altă modalitate este să citeşti cărţile biblice în ordinea în care au fost scrise, adică în mod cronologic (ele nu sunt plasate în Biblie în această ordine). Aici găseşti un tabel cu datele cronologice a cărţilor: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1101990130

(ultimele informaţii de pe această pagină)

O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai apcat ca neoamenii.lucrul se ia cap coada si nu invers.incepe cu inceputul daca tot te apuci de o treaba nu te apuica aiurea si dupa aia sa incepi a acuza ca ateii pe aici ca nu ai intales ori ca sant povesti.fii destept nuuuuu...

| ada92 a răspuns:

Esti de laudat pentru ce faci. Puteai sa incepi cu inceputul dar si asa e bine. Important este nu cat citesti, ci ca ceea ce citesti sa intelegi (eu citesc doar cate un capitol pe zi). De aceea iti dau o sugestie: citeste mai putin, in soapta si mediteaza la ceea ce citesti, gandeste-te cum ai putea aplica, invata. Doar astfel vei avea cu adevarat foloase. Nu o sa intelegi din prima ce citesti, unele lucruri poate ti se par ciudate, de aceea ai putea sa-ti faci obiceiul ca inainte de a citi roaga-te si cerei lui Dumnezeu sa te ajute sa intelegi. Eu am inceput sa citesc Biblia a doua oara. Iti doresc mult succes.

Răspuns utilizator avertizat