| William a întrebat:

Spuneti-mi si mie cum se tine postul Craciunului. Stiu cand incepe si cand se termina dar as vrea sa stiu daca se tine ca si cel de miercuri si vineri, adica nu am voie sa manac lapte si produse din lapte, carne si produse din carne, oua si produse care contin oua si am citit pe undeva ca nu avem voie sa pacatuim cu gandul, nu avem voie sa ne uitam la lucruri necurate, sau sa vorbim urat sau sa ii auzim pe altii ca vorbesc urat cam asa ceva. Cum se tine postul Craciunului cel mai bine? Ce avem voie sa facem si ce nu? Nu imi place pestele asa ca nu mentionati dezlegarile.

Răspuns Câştigător
| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Pesupunand ca santeti crestin ortodox eu cred ca cel mai bine ar fi sa va consultati duhovnicul adica preotul, el fiind invatatatorul dv.Am dedus ca santeti ortodox dupa icoana din foto! iar daca vreti sa aflati postul placut lui Dumnezeu si transmis de Moise evreilor, ar fi cam asa-nu se mananca nimic intre doua seri doar se bea apa.seara se mananca, binenteles fara carne! pe tota perioada postului nu va atingeti de femei nici cu trupul nici cu gandul! in toata aceasta perioada sa nu lipseasca rugaciunea! acestea sant spicuiri din scripturi.Dar daca ar fi dupa mine v-as sune sa urmati invatatura lui Isus care spune -Fiti sfinti in toate zilele vietii voastre!-daca aveti o biblie ar fi interesant sa o consultati.e mai sigur. sper ca v-am fost de folos, daca raspunsul meu nu va comvine... scuze!

| William explică (pentru CLAUDIUBRETT):

Iti multumesc pentru ajutor si te rog sa nu mai imi zici ''dumneavoastra'' cam am 17 ani laughing si mi se pare cam ciudat sa imi vorbeasca cineva asa. O sa fie greu (imposibil nu greu) sa nu pacatuiesc cu gandul dar o sa incerc, pana acum nu am reusit. Nu cred ca as reusi sa urmez invatatura lui Iisus, cu voia lui Dumnezeu o sa ajung si acolo dar deocamdata sunt prea slab si nu as putea sa fac fata ispitelor.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru William):

Nu neaparat varsta face pe cineva de respectat! orice om poate fi ceea ce a fost creat-imaginea lui Dumnezeu pe pamant.Asadar va meritati respectul pentru ceea ce santeti cat si pentru faptul ca doriti sa aflati adevarul! -Iar adevarul va va face liber!- a spus isus iar atunci cand veti afala adevarul nu veti mai fi rob ci fiu, nu veti mai alerga sa cautati raspunsuri la oameni ci Tatal insusi va va vorbi si veti citi mesajul cu inima. Probabil ca ceea ce v-am scris e un pic cam adinc dar sant convins ca la vremea potrivita nu numai ca-l veti intelege ci chiar veti trai prin aceasta! Dumnezeu sa va ajute!
PS.nici nu va imaginati ce putere este in dumneavoastra! ganditi-va ce a spus apostolul prin cuvintele-Pot totul in Cristos Domnul care ma intareste_Daca el poate si dumneavoastra puteti, Este scris de asemenea -Nu te teme, crede numai! succes!

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca vrei sa faci ceva pentru ai fi placut lui Dumnezeu, dar in prezent Dumnezeu este mai preocupat decat o mancare, ca prin modul nostru de viata sa demonstram mereu ca vrem sa ascultam si sa aplicam sfaturile sale din Biblie.Isaia58:5-7

| William explică (pentru danay72):

Eu am intrebat doar de mancare. Stiu ce zice la Isaia 58.6, pe mine cu mancarea ma intereseaza ca acolo sunt sigur ce am voie si ce nu sa mananc.

| otylyaotty a răspuns:

Postul Craciunului se tine la fel ca cel de miercuri si vineri, adica exact cum ai mentionat, fara produse de origine animala, doar vegetale ...si inca ceva pe langa faptul ca nu e voie sa pacatuiesti cu gandul si cu fapta, nu e voie sa bei alcool.

| William explică (pentru otylyaotty):

Eu nu beau alcool nici cand nu e post. Nici nu fumez si nu imi bag in vena, nu trag pe nas etc.

| comandamente a răspuns:

An primul rand craciunul e sarbatoare pagana nu are nici o legatura cu biblia.
cand vrei sa ti un post curat nu manca nimic an ziua respectiva.