| AndreiCosmin2 a întrebat:

Care credeti ca este cel mai bun testament cel Nou Sau cel Vechi?
P.s: Ateistii sau satanistii va raportez daca comentati.

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Fie este tota buna, fie toata este proasta.

| usuk a răspuns:

Nu exista nici bun nici rau; totul e relativ

| Mădă0611 a răspuns:

Eu cred ca noul testament pentru ca domnul nostru Iisus Hristos, cel prea sfant si minunat de mirobolant, a aparut cu un scop in peisaj, transformarea lupilor in oi (nu e jignire, el zice ca e pastor si credinciosii lui oi), ceea ce e un lucru bun, in loc de ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, e intoarce si celalalt obraz. love struck

Ia sa vedem pentru ce ma raportezi. smug

| AndreiCosmin2 explică (pentru Mădă0611):

Cu nimic, poate o funda, raspunsul e misto:X:X

| Mămăligă59 a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

1.stii ca a facut misto nu? e atee -.-"
2. nu poti sa raportezi ateii si... ceilalti doar fiindca iti raspund la intrebare, cosmin laughing

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Mămăligă59):

Pentru punctul 2. de fapt poti, si pe aici la categoria religie, ti se sterg raspunsuri si intrebari, pentru ca crestinii se simt loviti la buci de unele raspunsuri, sau intrebari

| Mămăligă59 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Asa e si cu ateii.
cate raspunsuri nu am avut eu raportate mai demult doar pentru ca unor atei nu le conveneau ce spuneam

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mămăligă59):

De fapt, la cate prostii debitati unii, va dau report crestinii ăi mai cu bun simt laughing

| Mămăligă59 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta e foarte adevarat. dar cu ateii oare nu e la fel? :->

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mămăligă59):

Anti teistii debiteaza, dar aia sunt crestini care se cred atei (daca vorbim de Romania) smug

| AndreiCosmin2 explică (pentru Mămăligă59):

Stiulaughing mi-am dat seama dupa "mirobolant" dar macar nu a zis ceva rau..precum nebunu ala de PreadulcePreafin

| oprescudorin11 a răspuns:

Cel mai bun Testament sunt ambele. Nu poti intelege pe unul fara celalalt. (mi-a zis un absolvent de teologie, prieten).

| ErrorFound a răspuns:

Ateii*

Toate sunt bune. Va tin sub papuc(zis mai direct, nu cum a zis Mada0611) si mie-mi convine.

| iurii75 a răspuns:

2 timotei 3:16 TOATĂ scriptura este inspirată şi de folos

| AndreiCosmin2 explică (pentru iurii75):

Da,mie imi place toata scriptura dar stii ca in Vechiul Testament mai apar jertfe si etc..si v-am cerut parerea.

| iurii75 a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Pavel scria: Legea (din scripturile ebraice numite şi vechiul testament) este tutorele care ne conduce la Cristos.
Jertfele îi conştientizau că aveau nevoie de răscumpărare, toate aveau un scop.

| Moisie a răspuns:

Depinde de scopul pe care-l doresti!
De exemplu daca vrei sa-i faci o placere lui Dumnezeu, atunci urmezi LEGEA SA pe care crestinii o numesc VT.
Iar daca ti-ai propus sa iti bati joc de Dumnezeu si sa urmezi o lege inventata de oameni sub conducerea unui sarlatan ...atunci mai bunanta este Noul testament!
Important este sa retii ca Isus a urmat Vechiul Testament, si nu a recomandat niciodata nimanui Noul Testament.
Si probabil ca tu ca un crestin ce esti stii ca Isus este Calea Adevarul si Viata!
Nu?

| AndreiCosmin2 explică (pentru Moisie):

Si tot ca un crestin care a fost satanist stiu de pe ce site vii cu aceste argumente de ****.

| Moisie a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Ma doare in spitz de faptul ca tu stii de pe ce site vin eu, cand am acest site afisat la vedere.
In plus de asta faptul ca tu ne spui ca ai ratacit intre bine si rau, fara sa stii ce e bine si ce e rau, inseamna ca nu ai minte nici cat un bebelus ca si ala stie ce e ca-ca si ce e papa, numai tu nu stii!

| AndreiCosmin2 explică (pentru Moisie):

Ce site ai tu afisat la vedere?

| Moisie a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Pai ala care este atasat la profilul meu!

| AndreiCosmin2 explică (pentru Moisie):

Aaaaaa...da am vazut acum.E ceva asemanator cu ce stiam eu.Eu stiam de un site crestinismul-expus in care aduceau jertfe si lucruri impotriva si era satanist.Imi fine sunt cam aceleasi lucruri.

| Moisie a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Diferenta este ca eu si forumul meu nu este unul satanist, ci unul care combate religia pe baza de argumente si dovezi!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cuvantul bun este ambiguu. dar daca bun se refera la calitatea hartiei, atunci cand ma sterg cu ea, atunci atat vechiul cat si noul testament, sunt foarte bune.

| Kalla a răspuns:

Nu mi se pare corect sa raportezi pe cineva daca nu te jigneste thinking

Oricum cred ca intregul cuvant a lui Dumnezeu este absolut minunat dar partea cara ma atrage cel mai mult este Noul Testament.

| AndreiCosmin2 explică (pentru Kalla):

Multumesc pentru parerebig grin

| gingergirl1 a răspuns:

Pai ambele sunt bune happy
Sincer mai mult am observat ca se bazeaza pe NT! Dar e bine sa citesti toata Biblia happy

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns:

Nu stiu daca exista o competitie intre ele, adica unul este bun, iar celalalt este mai bun. Ideea este ca fiecare testament isi are rolul lui si timpul lui. Raportat la perioada actuala Noul Testament ne este mai util, intrucat Noul Testament anuleaza porunci care se afla in Vechiul Testament, tocmai de aia este unul vechi si unul nou. In cel nou ne sunt prezentate principiile pe care trebuie sa le adoptam in viata noastra pentru a fi niste oameni pe placul Domnului. Domnul Isus ne prezinta modul de viata pe care trebuie sa il avem, cum sa ne comportam pe acest pamant cu cei din jurul nostru si mai ales ne prezinta indreptatirea noastra in fata lui Dumnezeu si jertfa cu urmari definitive pe care a facut-o Dumnezeu pentru noi.
Eu ma ghidez pe baza Noului Testament, insa si unele carti precum Ecclesiastul, Proverbe, Psalmi, Geneza imi sunt folositoare avand aplicatie si in timpul de azi. happy

| AndreiCosmin2 explică:

Am zis doar asa ca ii raportez..ateii cateodata adud jigniri si ma asteptam sa spuna ca e toata naspa sau de genul dar vad ca au si ei respect cand vor..Imi fine toti suntem oameni.

| CarinaClaudia a răspuns:

Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu..ambele sunt la fel de importante!