| anonim_4396 a întrebat:

.Care crezi ca-i solutia pentru o lume mai buna? Oare crestinatatea? oare o noua religie?

Nu stiu daca ati avut ocazia sa vorbiti cu mine si pe mess.Va astept pe tigrualb755

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Elimiarea lacomiei corporatiste.

19 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Solutia: Fight for your planet/world, not for your country or your god. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce crezi ca o lume mai buna se construieste numai pe baze religioase?

| Omega233 a răspuns:

Barfa! Barfa distruge o societate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ''implantezi'' mai multe idei despre zei in creierul omenirii, cu ce ajuta asta lumea? Daca scrii o noua carte cu basme, crezi ca e o solutie? Daca mai ''inventezi'' un zeu, crezi ca ajuta? Categoric, nu. Doar pe EmaS o ajuta.

| GRs a răspuns:

O singura limba vorbita, fara granite, fara conflicte, o singura nationalitate, o singura moneda, aceleasi reguli in orice zona a pamantului, supraveghere peste tot in afara de propria locuinta.

| unul1 a răspuns:

Oamenii pot fi controlati prin simboluri ca niste catei... le areti recompensa, ei fac ce le zici. Nu poti controla lumea prin religie deoarece fiecare popor are un specific in subconstienti. In general romanii au fost si sunt foarte credinciosi, in schimb tari precum cehia, tarile nordice nu au pus niciodata accentul asa tare pe religie.

O lume mai buna nu poate exista. Oamenii cum sunt azi au fost si alta data doar ca difera tehnologia. Razboaie, barfa, ura, discriminarea au existat si vor exista intotdeauna din pacate. Poate falsitatea cu care am putea masca aceste adevaruri ar putea crea o lume mai buna, dar doar in aparenta happy.

Răspuns utilizator avertizat
| WR104 a răspuns:

Nu e vorba de religie ci de bani, banii sunt problema, trebuie sa dispara.

| harciog a răspuns:

Cred ca acceptarea lui Dumnezeu ca fiind Unul singur si topirea tuturor religiilor in El.

| Mădă0611 a răspuns (pentru harciog):

Da, da, de ce a lui dumnezeu si nu a Inorogului invizibil roz? Tocmai, de la religii pornesc cele mai multe razboaie. "Fight for your planet, not for your god"

| RAY a răspuns:

Stiinta,logica,ratiunea ar face o lume mai buna

| victorandrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca "implantezi" idei despre zei te poti imbogatii de la "enoriasi" laughing)))

| OOOLEOOO a răspuns:

Crestinismul deja a cucerit lumea, si totusi uita ca tot suntem ''varza'' evanghelizarea a inceput odata cu marile descoperiri geografice, este lumea crestinului si totusi nu s-a schimbat nimic.
O noua religie nu va schimba nimic, religia este ca o bucata de puzzle, adunale pe toate si vei gasi o solutie.

| 3xfemeie a răspuns:

Subscriu

| Dasinudasida a răspuns:

Dumnezeu.
Ascultarea de El.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nasterea unui hybrid - Hitler + Vlad Tepes + Lincoln.

| AlexMirel97 a răspuns:

Nu cred ca religia ar avea de-a face cu o lume mai buna.

| Ben00 a răspuns (pentru harciog):

A doua parte e cam greu de realizat.

| kira30 a răspuns:

Solutia pentru o lume mai buna este sa respectam Cele 10 Porunci si Fericirile din Biblie. Una din Vechiul Testament, cealalta din Noul Testament.