| UmbraDeVulpe a întrebat:

Care e biblia nemodificata?

22 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu exista Biblia nemodificata, e doar o himera din imaginatia unora.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îți închipui, mai exact să afli că erau secole în care Biblia era copiată cuvânt cu cuvânt de către copiști. Copiată și tradusă, modificată de nenumărate ori. Eventual cea mai puțin modificată. Septuaginta.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, este modificată printr-o traducere în care aspecte sunt atenuate.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Este ok.

| Anonim027 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Cel mai ok

| dullcat a răspuns:

Cel mai probabil nu au oamenii obisnuiti acces la versiunile vechi care exista si nici nu ai sti cum sa le citesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns:

Biblia nemodificata nu exista și chiar daca ipotetic ar fi, nu ar fi dată în comerț.
Toate bibliile sunt modificate, traduse și adaptate in funcție de fiecare limbă, deci șansele să găsești o biblie nemodificata sunt 0.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, pentru că toate au aceleași învățături.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Daca te referi la bibliile ortodoxe, ba da.
Însă na, fiecare religie are propriile sale învățături și propriile cărți.
Musulmanii au Coranul, de ex.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Editiile Ortodoxe, Catolice, sau King James sunt probabil printre cele mai bune si mai exacte traduceri.

| Drake21 a răspuns:

Biblia ca Biblia dar noaptea extraterestrii iti ia sufletul si fac modificari experimente, si pana dimineata til trimite inapoi, de ce crezi ca ma scol deodata m ai inteligent, sau obosit, sau cu capul greu

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Nu toti s au oprit la biblie altii au avansat m ai departe spre cabala, goetica, etc

| pufulescu0o a răspuns:

Evangheliile apocrife, le gasesti pe internet in variante in engleza. Sincer nu cred ca le-a tradus cineva in romana!

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Există traduceri după originalul grec ale Noului Testament (Creștinismul). Modificările sunt nesemnificative în unele versiuni,dar în altele sunt semnificative,adică schimbă înțelesul. Cel mai elocvent mod de a studia este interlinear grec-român, având acces la multe traduceri paralele în limba românã ( Cornilescu, ortodoksă, catolică, etc ), sau interlinear grec- internațional.

Răspuns utilizator avertizat
| wlasceanu3243 a răspuns:

Nu mai exista textele originale, doar copii dupa copii.
Se estimeaza ca exista aproximativ 6000 de copii diferite ale Noului Testament.
Initial Vechiul Testament s-a numit razboaiele lui YHWH.
Individul asta despre care multi rataciti cred ca ar fi un fel de zeu, a condus o mana de evrei si i-a ajutat sa castige mai multe batalii si se pare ca a casapit cam 20.000.000 persoane in marea sa aventura pe Terra.
Unii zic ca este venit de pe alta planeta dar a plecat inapoi.

Răspuns utilizator avertizat