| Aramusha a întrebat:

Care e scopul omului? Daca totul a fost la intamplare,nu reprezinta fiintele vii si organice un adaos inutil,fara sens universului? Si daca totul are un scop, care ar fi acela? Cu cine are legatura?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crestini se mint ca scopul lor este viata de apoi dar nu vor sa moara, atei cred ca nu exista viata de apoi dar nu se tem de moarte si de vesnicia ei, faza cu intamplarea doar un om prost poate vorbi de intamplare cand vine vorba de stiinta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Scopul crestinului NU este viata de apoi. Un crestin se bucura sa fie impacat cu Dumnezeu si sa semene cu El oriunde, si in iad de ar fi. Nu oricine isi zice crestin este cu adevarat. Cine nu vrea sa moara, este prea legat de viata asta.

| Mircea08 a răspuns:

Inafara de Dumnezeu nimeni nu poate sa-si de-a seama daca exista vreun scop pentru care a fost creat, sau a aparut dintr-o maimuta desteapta omul. Dumnezeu pana in prezent nu a dezvaluit oamenilor scopul a ceea ce El a creat

| Aramusha explică (pentru Mircea08):

Oare e posibil ca unicul scop al omului este sa guste bucuria?

| Mircea08 a răspuns (pentru Aramusha):

Categoric nu - lucrurile sunt de o amploare asa de mare incat creierul nostru nu este capabil sa o perceapa. Gandeste-te un pic - se spune in Evanghelie ca mintea nostra nu e capabila sa-si imagineze ce este in imparatia lui Dumnezeu (in rai), iar crestinii vor fi FII AI LUI DUMNEZEU! Crezi ca aceste lucruri de o asemenea amploare au doar menirea ca omul sa guste bucuria?

| Mircea08 a răspuns:

Vei sti totul numai daca vei studia si VEI INTELEGE invatatura lui Iisus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viaţa are un sens şi are un Creator. Unii oameni refuză să creadă asta pentru că nu înţeleg de ce este rău în lume dacă Dumnezeu este aşa bun cum tot ştiu ei. Viaţa fiecărui om are un sens

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da chiar de ce e rau in lume daca dumnezeu e bun?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca raul este rezultatul a ceea ce facem noi. Omul este liber sa aleaga, si odata cu alegerea sa vine si efectul alegerii sale. Datorita pacatului este rau in lume, pentru ca raul duce spre moarte si plata pacatului este moartea. Dumnezeu nu e dator sa stea dupa noi si sa ne dadaceasca. Omul confunda dragostea lui Dumnezeu cu dadacitul. Dumnezeu nu-i sufla in bors nimanui.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar il bagi pe satana in ecuatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu am mentionat acel nume. Pacatul ne inconjoara. Recunoaste adevarul

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai 99% din voi sunteti crestini voi stiti mai bine

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

6 Fiii lui Dumnezeu au venit* într-o zi** de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor.

satana este unul din fiii lui dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Fiul seamana cu Tatal sau. Cand alegi sa nu mai semeni cu el, practic tu nu mai vrei sa fii fiul lui.
Legat de mai sus, nu numai crestinii au suflet si cauta fericirea, toti ar trebui sa fie interesati de soarta lor. Dar fiecare este liber sa aleaga ce face cu viata sa, pana cand va trebui sa o dea inapoi, ca nu o poate tine vesnic.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti femeie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De ce conteaza?

| 6684464 a răspuns:

D.p.d.v al teoriei evolutioniste, scopul este acela de a experimenta lucruri noi pentru a le împărtăși cu alții. Asta este felul nostru de a fi.
D.p.d.v. crestin, scopul este de a găsi și înțelege iibirea.

| Catalina990099 a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe om din iubire şi pentru iubire.

Scopul omului pe pământ este acela de a-l cunoaşte pe Dumnezeu, de a-l iubi, a-i sluji şi astfel să dobândească viaţa veşnică.

Dumnezeu îl cheamă pe om la bucurie, împarte cu el toate bucuriile creaţiei.

Oamenii sunt datori să se iubească între ei, după modelul lui Dumnezeu, care ne-a iubit mai întâi.
E un copy paste.

În cuvintele mele, scopul omului (in viata) e de a iubi si a fi iubit la rândul lui, de a munci, a-si face un camin, familie, copii, nepoți.
Pe de altă parte, trăiesti ca sa descoperi, sa exeprimentezi,, sa crești, sa înveți, sa lasi ceva bun in urma ta. Etc

| heracles a răspuns:

Preoti cu crucea-n frunte, visternici de mistere,
Voi sunteti sarea lumei, formati inima ei.
E rau numai ca ziua stati pe mancat si bere
Si sara pe minciune si noaptea pe femei
M. Eminescu
Eu cred ca exista si un scop, dar putini oameni sunt constieti de scopul lor, nimic in lumea asta nu exista degeaba, fiecare musculita, insecta, planta, are un rol.
Sa nu uitam cine la crucificat pe Isus Hristos(popii, farisei)
Asta nu inseamna ca totii preotii sunt la fel.