| Ioanantonia a întrebat:

Care e versetul vostru preferat din Biblie big grin happy

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Versetul de AUR:
Ioan 3, 16. "Fiindcã atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, cã a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, sã nu piarã, ci sã aibã viata vesnicã."

| OOOLEOOO a răspuns:

Cere si ti se va da.

| doctorandus a răspuns:

Isaia 45:7.

| danay72 a răspuns:

Isaia40:29-31

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Isaia 13:15-16

15.Toti ceice vor fi prinsi, vor fi strapunsi, si toti cei ce vor fi apucati, vor cadea ucisi de sabie.
16. Copiii lor vor fi zdrobiti supt ochii lor, casele le vor fi jafuite, si nevestele lor vor fi necinstite.

Evoca exact spiritul si litera povestii.
Oricum ar trebui introdusa bulina rosie cu +16 pe culegerea asta de povesti, e evident ca poate, si chiar provoaca traume psihice unora care fie o citesc, fie le este bagata pe gat de mici...

| sublime89 a răspuns:

Isaia 14:21. Cand se vorbeste de macelarirea copiilor, nu are cum sa nu-mi placa.

| oprescudorin11 a răspuns:

MARCU 4-5; 39
Si El sculandu-se, a certat vantul si i-a spus marii:'Taci! potoleste-te!"Si vantul a incetat si s-a facut liniste mare.(40)Si le-a zis lor:"de ce sunteti asa de fricosi? Inca nu aveti Credinta?"

| M25M a răspuns:

"You shall not pass!"

| Alphawolf a răspuns:

„Dacă vine cineva la mine și nu urăște pe tatăl său și pe mama sa, pe femeia sa și copiii săi, pe frații săi și surorile sale și chiar însuși sufletul său, nu poate fi ucenicul Meu"

Nici Isus nu a fost complet(daca a existat si a afirmat el asta).

| Ioanantonia explică (pentru Alphawolf):

Asta se refera ca nu trebuie sa iubim mai mult pe altii decat pe El...si man pe vremea aia nu erau ateatea cuvinte gen sa iibesti mai mult sau mai outin etc.pur si simolu opusu de la iubire era ura deci cam asa se traduce versetul big grin

| Jardelin a răspuns:

Nu am unul preferat, sint multe care imi plac, insa versetul de mai jos l-am scris pe cruce, la mormintul tatalui meu.

"Toate căile Domnului sunt milă şi adevăr pentru cei ce caută aşezământul Lui şi mărturiile Lui." Psalmul 24:11

| KhludCiprian a răspuns:

Sunt mai multe.

Luca 12:19
Apoi voi zice sufletului meu: ‘Suflete, ai multe bunuri, adunate pentru mulţi ani; odihneşte-te, mănâncă, bea şi bucură-te!’»

In toata seriozitatea, Ecleziastul in general imi place.
Ecleziastul 1
„2 „O, deşertăciune a deşertăciunilor, zice oratorul,
o deşertăciune a deşertăciunilor! Totul este deşertăciune!

3 Ce câştig are omul din toată osteneala
pe care o depune sub soare?
4 Un neam trece şi altul vine,
dar pământul rămâne mereu în picioare.
5 Soarele răsare şi apune,
grăbindu-se apoi înspre locul de unde va răsări iar."

Ecleziastul 2
2 „Am zis atunci inimii mele:

«Voi încerca veselia,
să văd dacă este bună!»
Dar iată că şi aceasta este deşertăciune!
2 Am zis despre râs: «Este o nebunie!»,
iar despre veselie – «Ce folos are?»

Si la final, un pasaj ce zice de rostul fiecaruia:
Ecleziastul 3:
18 Apoi mi-am zis: «În ceea ce-i priveşte pe oameni, Dumnezeu îi încearcă, pentru ca ei să vadă că sunt precum animalele. 19 Căci soarta omului şi soarta animalului sunt una şi aceeaşi: cum moare unul, moare şi celălalt. Amândoi au aceeaşi suflare, iar omul nu are parte de nimic în plus faţă de animal. Totul este deşertăciune! 20 Totul merge în acelaşi loc, totul a fost făcut din ţărână şi totul se întoarce în ţărână. 21 Cine poate şti dacă sufletul omului merge sus, iar sufletul animalelor[c] se coboară sub pământ?

22 Am înţeles deci că nu există un alt lucru bun de care să se bucure omul, în afară de osteneala lui, căci aceasta este partea lui, şi cine îi poate spune omului ce va fi după el?»"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desertaciune.desertaciunea desertaciunilor.Totul este desertaciune si goana dupa vant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioan 9:35-37

Ca un raspuns pentru cei care acuzau faptul ca Iisus n-ar fi afirmat niciodata ca e Fiul lui Dumnezeu.

35 Si a auzit Iisus ca l-au dat afara. Si, gasindu-l, i-a zis: Crezi tu in Fiul lui Dumnezeu?
36 El a raspuns si a zis: Dar cine este, Doamne, ca sa cred in El?
37 Si a zis Iisus: L-ai si vazut! Si Cel ce vorbeste cu tine Acela este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cantarea cantarilor de Solomon.
1:2 Sa ma sarute cu sarutarile gurii sale! Caci mai buna este iubirea ta decât vinul.

| BlackSulphur a răspuns:

"A fost odata ca niciodata..."

| Ganzzo a răspuns (pentru BlackSulphur):

Din păcate au omis versetu' ăla, iar acum raționalitatea lipsă i-a făcut pe creștini să creadă povestea.

| Ben00 a răspuns:

Veniti la Mine toti vei osteniti si impovarati.

| Expressions a răspuns:

"Si a zis Dumnezeu sa fie lumina"

Si a facut soarele dupa cateva "zile" dupa ce a facut lumina *facepalm*

| ada92 a răspuns:

Proverbele 3:5, 6

| vioviovio13 a răspuns:

Acum dar raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea. 1Corinteni 13:13

| DG23 a răspuns:

" Atunci cei drepţi vor străluci ca soarele în Împărăţia Tatălui lor. Cine are urechi, să audă!"
Matei 13:43