| anonim_4396 a întrebat:

Care este rolul ingerilor?

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Să înfrumuseţeze basmele.

| Thunderstruck a răspuns:

Voi chiar credeti in ingeri?

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

Logic ca nu, sunt ateu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ajutor, de indrumator

| oprescudorin11 a răspuns:

Rolul ingerilor este acela de a ne proteja, de a ne transmite idei neprihanite in momente de cumpana, ratacire. Faptul ca sunt imateriali, deci nesupusi fiziologiei noastre pacatoase, le asigura, ca trimisi ai Lui Dumnezeu, o sigura obiectivitate.

| PedoBarbie a răspuns:

De a cădea.

| ErrorFound a răspuns:

In primul rand, ce intelegi tu prin ingeri?

| Maxim96 a răspuns:

Rolul lor este in a sluji pe Dumnezeu si de ai ajuta/indrepta pe oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mesageri.

| Dumniezău a răspuns:

Nu exista ingeri.

| ADN30 a răspuns:

În prezent, îngerii nu li se mai arată slujitorilor lui Dumnezeu de pe pământ. Deşi oamenii nu-i pot vedea, îngerii puternici continuă să-i ocrotească pe slujitorii lui Iehova îndeosebi din punct de vedere spiritual. În Biblie se spune: „Îngerul lui Iehova îşi aşază tabăra în jurul celor ce se tem de el şi îi scapă" (Psalmul 34:7).

| fightBack a răspuns (pentru ADN30):

Daca vreodata o sa ai ocazia sa vezi oameni care nu au facut altceva decat sa isi dedice viata unui zeu, in cazul tau "Dumnezeu" si nici unul din citatele pe care le stii tu asa frumos din biblie nu s-au infaptuit nici macar in ultimul ceas, sa iti fie si un om apropiat, sa simti efectiv durerea cand vezi ca nu primeste nici un fel de ajutor, o sa realizezi ce vorbe lipsite de sens ai dat ca sfaturi tuturor oamenilor pana in acel moment si o sa iti para rau.