| TudorDD a întrebat:

Care religie este cea mai conformă cu învățăturile Bibliei?
Nu vreau să aud că ortodoxismul, nimic din ceea ce este afectat de tradiții. Vreau Biblia curată. Mulțumesc!

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Interpretarea bazata pe Sola Scriptura au sectele neoprotestante. Fiecare dintre ele zice ca Biblia are o singura interpretare si ca doar secta lor are interpretarea corecta. Deci aceste secte sunt in mod comun de acord ca Biblia este perfect clara si are o singura interpretare, dar nu pot cadea de acord intre ele care este interpretarea corecta.

De aceea, daca esti adventist, baptistii iti vor demonstra erorile biblice ale adventistilor. Daca esti baptist, adventistii iti vor demonstra erorile biblice ale baptistilor, s-a.m.d. Nu exista nicio teologie care sa nu aiba erori din punct de vedere biblic.

Exista niste secte care zic ca ei urmeaza doar Biblia, fara teologie. Aceste secte sunt cele mai tampite dintre toate. Pentru ca intr-o zi vor citi un capitol din Biblie care zice hais si in alta zi vor citi un capitol din Biblie care zice cea. Si ei vor zice in acelasi timp si hais si cea, nedandu-si seama de propria prostie.

De exemplu, ca sa afirmi Trinitatea trebuie sa faci rationamente teologice complexe. Ca sa renegi Trinitatea trebuie sa faci rationamente teologice complexe. Dar daca nu vrei sa faci rationamente teologice complexe, nu poti nici nega nici afirma Trinitatea. Ceea ce te lasa complet in deruta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există religie curată. Neoprotestanții susțin că ei sunt mai aproape de biblia fndamentală.

| Seba2013 a răspuns:

Cea mai correcta este aceea ce te face sa auzi. Daca nu reusesti sa o auzi pe degeaba citesti. Deci citeste, auzi si crezi sau fa.

Dupa aceea vorbim daca crezi in Justitia Divina sau in Justitia Statului. Ca si astia au securistii si justitia lor mai ceva ca James Bond. Securismul nu s-a terminat cu Ceausescu. Interesul pentru propiile dominatii ii mai in floare decat credem.

Deci Biblia fara Regat, fara a accepta justitia divina nu merge. Cand tu ajungi la justitia divina atunci ne spui noua daca iti place sau nu. Mié de exemplu nu imi place, ma lupt cu ea. Nu imi doresc un dumnezeu sa ma controleze, ma bat si cert cu el. Il chem ca sa il cert. Toti ingerii, toti copii, toti dreptii, toti inteleptii, toti saritorii nu ii accept, ma plictisesc. De ce am avea noi nevoie de atentia lui Dumnezeu? Pierdem libertatea si dupa aceea suntem obligati sa facem binele. Ii ca o femeie care considera ca suntem casatoriti cu ea si trebuie sa o onoram ca daca nu se supara. Naspa, mai ceva ca o femeie. Directorii si Regii si aia au regimul, forma, masura si sistemul lor.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ortodoxismul happy happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adventismul. Am avut tangențe cu adventiștii și știu cum e la ei spre deosebire de ortodocși.

| Drake21 a răspuns:

Pietru, Sfantul Pietru

| EestiSodalane a răspuns:

Ortodoxia este cea mai conformă cu Biblia.

| Drake21 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Nu vrea traditii, Vrea Biblia curata, Sfantu Petru o fost un om curat

| Drake21 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Sfantul Petru este biblia curata pentru orbi

| Drake21 a răspuns (pentru EestiSodalane):

M ai este ala Nebunu dupa Hristos Ia fraierit pe toti ca este nebun si s-a dus in rairolling on the floor asta Sf Andrei o intors crucea in jos cand o murit ca nu este vrednic ca Iisus sa moara la fel pe cruce

| Drake21 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Pe atunci care credeau in Iisus erau fugariti, chiar stii ca englezii sunt primii oameni care au inceput sa creada in Iisus

| Drake21 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Sau prima tara

| Drake21 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Cum spune Radu Banciu: Nu esti vrednic sa lupti pentru Romania, macar ducetiva ca Martori prin alte tari si spuneti ca Radu Banciu lupta pentru Romania

| Antisistem11 a răspuns:

Absolut niciuna.

| Whateverrr a răspuns:

Creștinismul.
Nu există such thing as cultul perfect, dar eu personal cred că bisericile evanghelice și baptiste sunt cele mai aproape de Biblie ca învățătură.
Mergi la mai multe și trage-ți tu propria concluzie.

| T0Teu a răspuns:

Eu zic ca penticostalii în principal, dar și baptiștii sau evangheliștii. Dacă vrei informații în plus, îmi poți lăsa un mesaj în privat. Eu sunt penticostala și vin de la catolici, deci știu ce zic. Viata mea s-a schimbat radical de atunci

| Pocait01 a răspuns:

Poate reușești și găsești, în zona în care ești, o biserică baptistă în care se practică Cina Domnului în fiecare săptămână.
Spun asta pentru că la baptiști trebuie făcută o școală teologică înainte ca oamenii să devină pastori. Deci măcar un minim de cunoștințe va avea cel care este pastor.

Apoi, dacă chiar vrei să te apropii de Dumnezeu, Duhul Sfânt te va ajuta în orice context și în orice biserică în care alegi să fii.

| UlkaPulka a răspuns:

Nu exista o religie perfecta sau cum spuneti dumneavoastra "nimic din ceea ce este afectat de tradiții. Vreau Biblia curată. "! Orice popor,orice comunitate are propria sa mentalitate pe care o amesteca cu religia si unii o accepta,altii nu! Spre exemplu Islamul este o religie care se bazeaza pe respect si recunostinta,dar are multe reguli ciudate si nu prea este apreciat mai ales in Europa! Daca vrei sa devii ateu,trebuie sa te gandesti foarte bine si sa stii sa nu bagi in seama opinile altora, mai ales parerile batranilor in seama! Pentrucostal, baptist,adventist,martorii lui Iehova, evaghelist poti sa devii, dar este o iluzie ca acei oameni sunt cei mai credinciosi!
Pe scurt poti sa ai ce religie vrei tu, nu mai exista "Biblia curată"!
Am auzit de la o vecina care are copil in Danemarca, ca in unele Biblii de ale lor este permis LGBTQ+?