| dydyyyy a întrebat:

Care sunt cele mai mari pacate care pot fi facute de om? pot ele sau nu fii iertate?

6 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Să încalci fie și una din cele 10 porunci.

Răspuns utilizator avertizat
| AtateaConditii a răspuns:

Crima si sinuciderea, dupa parerea mea.
Pot fii iertate de Dumnezeu, dar de oameni rar.

| crazy14 a răspuns:

Sa-ti iei viata ta, viata altuia sunt cele mai grave pacate..sunt pacatele care acopera toate faptele bune.asa cum am varsa cerneala pe o foaie se imprastie si cuprinde toata foaia! Dumnezeu e atat de bun incat iarta orice doar ca cei vii trebuie sa se roage si sa faca fapte bune in numele celui ce a pacatuit! Daca faptele bune sunt facute din inima atunci cel decazut mai poate avea o sansa!

| suzan a răspuns:

Primul ar fi sa nu te rogi la zei sau la chestii din astea sa nu ucizi sa nu te sinucizi, aceste sunt dupa mine cele mai mari pacate dar, desigur ele pot fi iertate daca te marturisesti.

| muffins13 a răspuns:

Dumnezeu nu categoriseste pacatele dupa cum facem noi. Insa, singurul pacat pe care Dumnezeu nu il iarta este hula impotriva Duhului Sfant.