| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ma impac cu Dumnezeu? Cum sa îmi fie iertate multitudinea de păcate deloc mici? sad

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mă împac. Să fac pace. De ce nu discuți cu el? Ți-a făcut el ceva? Ți-a spus ceva? Să te ierte și apoi hopa țupa tu păcătuiești din nou multitidine?

| sammie a răspuns:

În primul rând du-te și spovedește-te apoi încearcă să te rogi și să îi mulțumești lui Dumnezeu pentru masa pe care ai avut-o în ziua respectivă etc. Și du-te la biserică în fiecare duminică.

Spor!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire." (1 Ioan 1:9)

| Anonim027 a răspuns:

Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire.
1 Ioan 1:9

| AlexandruAndru a răspuns:

Salut. Si eu am batjocorit chiar Biblia, cartea sfanta si o icoana. Nu m.a lasat desi e scris ca singurul pacat neiertat e impotriva Duhului Sfant. Am inteles dupa ani de chin ca doar prin spovedanie putem urca. Iar spovedania are nevoie neaparat de post anticipat ca sa nu fie impartasirea de dupa spovedanie in osandire. Postu, rugaciunea si milostenia sunt singurele cai prin care iarta. A mai spus ca mania trece prin lipsa mancarii de carne un mare preot roman. Mania Domnului astfel o poti duce asa. Iar apoi cand vine in viata ta si iti confirma ce sa faci sa fii iertat nu fi tampit ca mine sa refuzi pe motiv ca nu mai poti, fa ce iti cere pana cazi jos daca asa vrea, ca doar El te poate ierta. Numa bine iti doresc! Fii binecuvantat!

| anonim_4396 explică (pentru AlexandruAndru):

De fapt, nu prin spovedanie se poate urca ( adică mărturisirea e foarte bună dacă e sincera, dar nu prin ea urcam neapărat). Și iertarea nu vine prin faptele noastre, cum ai spus tu (milostenie), iertarea o primim prin har fără plata, fără fapte. Și mania nu trece prin lipsa mâncării de carne, dacă vei citi Noul Testament vei vedea ca poți manca orice, Dumnezeu nu tine seama dacă mănânci carne sau nu, postul adevărat e cel negru, asa cum a ținut post și Domnul Isus. Dpdv omenesc, nu putem tine 4p de zile post negru, dar măcar o zi, putem.