| AliceTeo a întrebat:

Cat trebuie sa posteasca un copil de 11 ani?

Răspuns Câştigător
| bibi001 a răspuns:

Buna! Consider ca un copil nu trebuie sa tina post prea mult, pot sa tina post doar cei care au un organism sanatos si care sa le parmita o pauza la anumite mancaruri. Iti recomad sa tii post doar miercurea si vinerea, nu un posta prea drastic pentru ca esti in crestere si organismul are nevoie de energie pe care nu o poti lua tot timpul din legume si soia.

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pina la 18 cel putin.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu trebuie.

| Felys a răspuns:

Deloc

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Nimeni nu trebuie sa posteasca pentru ca in Biblie nu scrie niciunde ca crestinii trebuie sa tina post, cu atat mai putin un copil de 11 ani care trebuie sa mance normal ca sa se dezvolte normal si nu sa tina post ca sa iasa un prost!

| Jardelin a răspuns:

Nu trebuie sa posteasca. Insa cam de pe la varsta asta copii incep sa inteleaga ce inseamna sa postesti iar unii dintre ei chiar o fac de buna voie cate o zi. Depinde foarte mult si de atmosfera generala din familie si de mancarurile de post care se prepara.

| Dorugar a răspuns (pentru Jardelin):

Unde scrie in Biblie ca crestinii trebuie sa tina post?
Da-mi versetul si promit ca mananc toata Biblia chiar daca e unsa cu rahat.
Postul este o inventie a preotilor care sunt cainii de paza a oilor din turma Pastorului cel Bun, pai de cand trebuie sa mance oile ce spun cainii?
Spune Isus asa ceva?
Daca da..atunci unde?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea sa tina post de tableta, telefon, jocuri video si de computer.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Copiii au nevoie de mancare sa se dezvolte fizic. nu e timpul pentru practici extreme.

| spaghetty a răspuns:

Pai nu trebuie.