| Time650 a întrebat:

Câteva informaţii despre Thelema?
Eventual fără link-uri sau citate în engleză.

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sunt singurul care a citit "telemea"?

| doctorandus a răspuns:

Vezi http://members.home.nl/tgeorgescu/libert99.pdf

Etica lui Rudolf Steiner este similara cu etica lui Aleister Crowley, fondatorul telemismului.

| Dorugar a răspuns:

Thelema este o miscare neo-religioasa pornita de la cartile lui Aleister Crowley, in special de la "Cartea Legilor".
Ea se refera la cuvantul "Voie" "vointa" "porunca" si o intalnim si in Vechiul Testament sub forma de "Voia lui Dumnezeu" in care vedem ca se foloseste chiar cuvantul thelema, dar si in NT sau in rugaciunea "Tatal Nostru"