| JustAlbert a întrebat:

Cati satanisti avem pe aici? ce v-a facut sa deveniti?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Iti dai seama ca nu exista niciun satanist "oficial" in Romania, Biserica lui satan sau satanismul modernist este reprezentat de secta lui Anton Szandor Lavey si biserica inventata de el in 1966!

caci unii se identifica a fi satanisti doar pentru ca asculta un anumit subgen al muzicii rock, altii pentru ca desconsidera biserica crestin ortodoxa din Romania, altii sunt satanisti autodidacti, este altceva!
dupa principiu nu esti mafiot doar daca te crezi tu ca estiwinking

nu am nimic cu nicio religie, nici macar cu cea satanista!

am ceva insa cu spalatii pe creier care considera si iau de bune elementele din filmele artistice de groaza, si la randul lor sacrifica animale sau unii chiar oameni, cu astia am ceva!

| ScottishPrincess a răspuns (pentru Simpatic):

Pai in asta si consta religia satanista in a ranii alti oameni. Nui suport pe astia si sper sa nu existe in Romania vreodata sa stea in America ca au prapadito de tot.

| RAY a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Vai doamne ce vă iubiți voi intre voi creștini

| mODIN a răspuns:

Cuvantul "satanist" nici macar nu are vreun sens recunoscut de toti. La ce te referi, mai exact?

Oameni care isi picteaza pe fata cruci intoarse si urla despre diavoli si intuneric in padure? Aia se numesc "roacheri" si ii gasesti ca se strang in fiecare august in Rasnov la Rockstadt Extreme Fest.

Oameni care au citit cartile lui LaVey si au fost inspirati? Nu prea a fost LaVey asa influent oricum. Dupa ce trec de 17-18 de ani, oamenii cauta lecturi mai serioase.

Oameni care isi fac pentagrame prin casa si invoca demoni? Din nou, dupa ce dau bacul incep sa aiba si interese mai cu picioarele pe pamant

Oameni care chiar cred ca Satana exista? Aia se numesc "crestini" si sunt peste tot laughing

Deci la ce te referi?

| JustAlbert explică (pentru mODIN):

La satanistii spirituali

| mODIN a răspuns (pentru JustAlbert):

Dupa cum am zis, majoritatea se lasa de meseria asta dupa ce implinesc 18 ani cel tarziu

| RAY a răspuns:

Satanismul este o invenție creștină, Satan ăla face doar voia lui iahve, ce sa ii ceri și lui ăla că nu are liber atribtru, in iov se vede clar că e vb de doi oameni care se întâlnesc pe un câmp, trebuie și să gândești când citești Biblia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce e ala un satanist?

| minrest a răspuns:

Au fost satanisti spirituali pe site, dar au adoptat alte pozitii cu timpul.