| BlitzkriegJack a întrebat:

Catre crestini: oare chiar nu credeti ca am considerat existenta lui dumnezeu? Pedeapsa data de dumnezeu este destul de aspra, damnarea eterna in iad, nu e ceva peste care poti trece cu vederea. Nici un om, indiferent de religie, nu ar vrea sa pateasca asa ceva. Insa daca ne asumam acel risc, inseamna ca avem motive serioase. Insa voi nu veti nici macar sa considerati ca dumnezeu ar putea sa nu existe, deoarece, desigur, asta e un pacat. Dovada ca dumnezeu va inchide mintea intr-o celula. Ati stat vreodata sa va ganditi serios pe aceasta tema? Merita sa laudati si sa va vindeti atata unei fiinte care s-ar putea sa nu existe, sau sa fie total diferita de cea in care credeti? Ati putea sa stati si sa comparati fiecare lucru, sa adoptati ambele puncte de vedere?

Caci in urma acestui proces, o persoana rationala si crestina va deveni atee.

30 răspunsuri:
| Nucreeed a răspuns:

Buna intrebare! Nu cred c'o sa primesti prea multe raspunsuri din partea crestinilor laughing)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si daca exista? numai niste tampiti ar crede o minciuna 2000 de ani daca nu ar exista, in nici o alta religie n-au fost atati martiri ca in crestinism.

| Lizzu a răspuns:

E o intrebare foaret buna si profunda, te face sa analizezi si sa gandesti dar nu vei primi, din pacate, multe raspunsuri de la cei foarte credinciosi...

| Exilee a răspuns:

''Merita sa laudati si sa va vindeti atata unei fiinte care s-ar putea sa nu existe''
Bineinteles ca merita laudat in vecii vecilor.
Nu trebuie sa ne vindem. Trebuie sa ne intoarcem la Ziditorul nostru.Toate sufletele-i apartin Dansului. Trupul si sufletul reprezinta Templul Duhului Sfant.
''Cum insa este mai important sufletul decat trupul, pentru ca el da viata sufletului si-l deosebeste de celelalte animale, care au multa asemanare cu organismul sau corporal, atunci potrivit cu fireasca randuiala a lucririlor, insasi principala noastra atentie, trebuie sa fie INDREPTATA SPRE SUFLET, si NU SPRE TRUP'' ( Sfantul Ioan Gura de Aur)
''Dovada ca dumnezeu va inchide mintea intr-o celula''
Nicidecum.
La inceputul creatiei omului, DUmnezeu l-a facut dupa ''chipul Sau''.
Constructia ''dupa chipul'' indica RATIUNEA SI LIBERTATEA.
Ratiunea o avem de la Dumnezeu. El Insusi detine ratiunea infinita, deoarece a fost, este si va fi infinit pentru totdeauna.
Dumnezeu ne deschide mintea. Ne deschide mintea eliberandu-ne de pacate.Cine-L intelege pe Dumnezeu, intelege toata stiinta lumii. Comuniunea cu Dumnezeu nu este '' o simpla incarcerare in celkula'' ( dupa cum sustii). NU. Reprezinta o raza, o cale spre libertate. Cu cat comunicam mai mult cu Dumnezeu, cu atataceasta cale va fi mult mai neteda si mai usoara de pasit.

''Caci in urma acestui proces, o persoana rationala si crestina va deveni atee.'' Atat ateii,cat si crestinii AU RATIUNE. Pana si cei ce sufera de sindromul DOWN au ratiune, dupa cum spune si Sigmund Freud.
Dumnezeu merita adoratie, Maica Sfanta pururea Fecioara merita preacinstire, sfintii merita venerare, la fel ca si ingerii care si ei merita venerarea de catre noi oamenii.

''Religia crestina nu este impotriva culturii stiintifice. Nu crestinismul este dusmanul stiintei, ci insuficienta cunostinta a omului; nu stiinta este dusmanul crestinismului, ci tot insuficienta cunostintei in om!''
(Sfantul Marcu Ascetul)

| BlitzkriegJack explică (pentru Exilee):

Apreciez sincer faptul ca ai scris atat de mult. Insa nu ai raspuns la intrebare ci ai facut o comentare cu caracter religios a intrebarii mele. In al doilea rand, chiar iti place atat de mult sa lauzi acel dumnezeu? Nu vreau sa te supar, insa crede-ma ca suna cam extrem, pari foarte indoctrinat.

| Exilee a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

''pari foarte indoctrinat.''
Nu ma supar big grin
Dar tu nu esti indoctrinat de afirmatii nefondate si imposibile de demonstrat la adresa lui Dumnezeu? Te bazezi cam mult doar pe teorii care nitam-nisam spun ca nu exista Dumnezeu.

Merita sa-L laud pe Dumnezeu?

Pai da. Exista o infinitate de motive pentru care El merita sa fie laudat dintre care amintesc: L-a trimis pe Unicul Sau Fiu ca Sa se jertfeasca pentru noi oamenii, este Atotstiutor, Atotiubitor, Omniprezent, NU DORESTE MAORTE NIMANUI.Aceasta enumeratie poate continua, daca ma intelegi happy.

| BlitzkriegJack explică (pentru Exilee):

Sincer, nu. Deoarece nu am aflat aceste teorii de undeva sau de la cineva, ci am aflat alte teorii si le-am pus cap la cap, le-am combinat si am creat o teorie creata de mine (posibil asemanatoare cu a altora) si am adoptat-o. Nu am spus niciodata nitam-nisam nu exista dumnezeu, mai ales avand in vedere faptul ca am fost crestin.

Cat despre ce ai enumerat tu. Toate acele argumente sunt scrise in Biblie care, interpretata in mod obiectiv, nici nu le contine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu s-a intors nimeni din morti sa ne spuna cum e... Deci pana sa ajungem acolo sau sa se reintoarca cineva, eu zic ca ar trebui sa credem in Dumnezeu. Sigur ca exista si aici niste intrebari fara raspuns dar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing)))))) stai putin dragule, ''Pedeapsa data de dumnezeu este destul de aspra, damnarea eterna in iad, nu e ceva peste care poti trece cu vederea.''
Chiar aseara am fost la biserica si am auzit cateva lucruri care iti contrazic total vorbele. A doua oara cand Iisus va veni pe pamant morti vor invia, iar cei ''pedepsiti'' vor fi eliberati si iertati, iar faptele fiecaruia se vor descoperi.Si da nimeni nu vrea sa ajunga in iad, dar nu ne gandim permanent la asta si ia stai tu chiar crezi ca atunci cand ne rugam stam permanent cu frica ca vai ajung in iad ''o te rog''? sau traiesc toata viata cu aceasta frica? NU!
Da, merita sa-l laud! cand am fost deznadajduita, ma ridicat m-a facut sa inteleg ce rost am pe aceasta lume, cine sunt eu! si-a trimis Fiul acum 2000 de ani pentru noi,cum as putea ignora acest fapt!? cum as putea ignora faptul ca ma creat,ma protejeaza,ma iubeste, ma intareste! si chiar daca nu-l vad chiar daca nu am nici o dovada stintifica asupra existentei Sale, precum aerul pe care nu-l vad nu-l pot atinge dar il simt! cei asa greu de inteles! voi atei va manifestati necredinta zilnic, dar cand o facem noi ne sariti in cap cu stiinta, uite acum imi arat si eu credinta, hai sa va vad cu ce argumente mai imi sariti in cap?

| BlitzkriegJack explică (pentru anonim_4396):

1. Deci daca omor 5 milioane de oameni, Iisus o sa ma ierte cand va veni iar?
2. In cazul asta, ai curaj sa te gandesti la posibilitatea inexistentei lui dumnezeu?
3. Argumentele tale nu au nici cea mai infima valoare daca sunt luate din Biblie. Asa pot veni si eu cu argumente din Edda si sa spun ca am fost creati de zeii Ymir, Odin, Thor etc.
4.Calmeaza-te. Intrebarea mea nu a continut nimic ofensiv. Nu ai de ce sa te superi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

1) asa ceva e imposibil, si orice ai fi facut, ti-ai ispasit pedeapsa in iad
2) ai curaj sa te gandesti la posibilitatea existentei Lui Dumnezeu?
3)de ce nu? biblia ( lucru confirmat chiar si de stiinta) ne dezvaluie foarte multe lucruri din trecut adevarate despre oameni cum traiau si multe altele, deci cel putin pentru mine e evident ca si celelalte lucruri sunt adevarate, le cred si le spun, ce conteaza de unde provin?
4) In acest caz imi cer scuze pentru pornirea mea.

| BlitzkriegJack explică (pentru anonim_4396):

1. Imposibil? N-as prea zice. Adolf Hitler, Iosif Stalin, Pol Pot etc.
2. Am fost crestin, asa ca, da, clar.
3. Mi se pare normal, avand in vedere ca a fost scrisa in trecut, mi se pare normal sa dea informatii despre, stii tu...cum a fost in trecut! La fel si cu Edda si probabil la fel si cu Quran-ul.
4. Ei, e okay, doar nu ne-om lua la bataie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

1) nu prea m-am documentat despre acestea, dar daca e asa atunci clar in prezent isi ispasesc pedeapsa in iad
2)si eu am fost atee asa ca si eu m-am gandit la posibilitatea inexitentei Lui Dumnezeu
3)...
4) laughing

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Voi va asumati riscul atunci cand alegeti sa nu credeti in El iar noi ne asumam acelasi risc crezand, avand in vedere ca se poate sa nu avem in cine crede de fapt.Bineinteles exista posibilitea sa nu existe, la fel de posibil este ca exista.
Depinde de fiecare, de ceea ce il multumeste pe fiecare in parte. Eu sunt convinsa ca El exista si am ales sa cred (in ciuda multor lucruri care m-ar putea face sa ma indoiesc) pentru ca asta ma face fericita, asa ma simt implinita. Nu toti alergam nebuneste dupa fericire pana la urma? Exista o balanta ale carei talere sunt pe de o parte pline cu dovezi pro si pe cealalta parte cu dovezi impotriva. Balanta mea s-a inclinat mai mult spre "pro" oricat de greu de imaginat ar putea pentru unii. Niciuna dintre variante nu e motiv sa il judecam pe cel de langa noi, totusi. Suntem diferiti si devine din ce in ce mai greu sa ne respectam opiniile unii altora. Aiurea.

| nogomani a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

""Nu toti alergam nebuneste dupa fericire pana la urma?"

Exista lucruri mai importante decat fericirea, cum ar fi contactul cu realitatea. Daca tu esti fericita, iar tu nu ai contact cu realitatea nu ai o fericire autentica si poti sa iti faci programare la spitalul de nebuni.
Deasemenea sunt anumite substante care iti provoaca fericire, de ce nu le consumi? Ce conteaza ca nu este fericire autentica, este acelasi lucru cu a te masturba gandindu-te ca Dumnezeu, cea mai importanta fiinta din univers si-a trimis fiul sa faca pe mortul pentru tine.

"Exista o balanta ale carei talere sunt pe de o parte pline cu dovezi pro si pe cealalta parte cu dovezi impotriva"

Ia spune-mi o sinugra dovada de pe talerul tau.

"Suntem diferiti si devine din ce in ce mai greu sa ne respectam opiniile unii altora."

Daca sunt opinii personale care nu au nici o tangenta cu realitatea, tineti-le pentru tine si nu le face publice laudandu-te cu niste idei nebune ca poate infestezi si alti semeni de-ai tai.

| Nucreeed a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

E bine macar ca recunosti motivul pentru care crezi in dumneze=)

| BlitzkriegJack explică (pentru RedheadOnTheRun):

Frumos raspuns!

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru nogomani):

Usor,nu te agita asa laughing. Nu o sa-mi bat capul acum sa iti raspund la ce ai scris dar pot sa iti spun ca imi sustin opiniile cu mandrie si daca vreau sa le fac publice, le fac. M-as bucura sa "infestez" si pe altii, sincer.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Nucreeed):

Daca eu scriu "verde" si tu citesti "negru", nu inseamna ca toti or sa vada la fel. Nu stiu ce ai inteles tu, nici nu-mi pasa de altfel.

| nogomani a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

Nu se agita nimeni aici.

"Nu o sa-mi bat capul acum sa iti raspund la ce ai scris dar pot sa iti spun ca imi sustin opiniile cu mandrie si daca vreau sa le fac publice"

Pai stai linistita ca va fi spre rusinea ta, avand in vedere ca nu esti in stare iti susti opiniile prin argumente.

"M-as bucura sa "infestez" si pe altii, sincer. "

Din pacate doar copiii tai se vor infesta de aceasta mizerie, sa speram ca o sa fie destul de curiosi ca sa scape sau pana vei face tu copii vei imbratisa realitatea.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru nogomani):

N-ai de unde sa stii tu pe cine o sa infestez si pe cine nu, Nostradamus.
Mi-am sustinut ideile prin argumente atunci cand am considerat ca persoana in cauza merita. Daca acum nu e cazul..asta e! Sa fiespre rusinea mea..pana si de asta sunt mandra happy

| nogomani a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

Bine tineti "argumentele" pentru tine laughing.

"N-ai de unde sa stii tu pe cine o sa infestez si pe cine nu, Nostradamus."

Mai mult decat un copil fara ratiune care se uita la tine ca la Dumnezeu nu ai putea infesta, deoarece habar nu ai cu ce se manaca zeul tau, iar la apologetica esti de nivelul 0.
O zi buna iti doresc.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru nogomani):

Ma lasa rece parerea ta care se vrea a fi "inteligenta" si "bine argumentata".
Totusi, o zi buna si pentru tine happy

Răspuns utilizator avertizat
| Al99 a răspuns:

"oare chiar nu credeti ca am considerat existenta lui dumnezeu?"
Nu prea ne intereseaza parerile ateilor in acest domeniu.

| BlitzkriegJack explică (pentru Al99):

Atunci...de ce ai raspuns? Raspunsul tau nu a fost nici inteligent, nici interesant, nici argumentativ.

| iusy98 a răspuns:

Nu cred ca religia ocupa asa de mult timp din viata oamenilor.Adica sa te rogi dimineata si sera marcar 2-3 minute in loc sa stai pe facebook si sa mergi 2 ore la biserica duminica cand oricum nu faci nimic important si sa mai faci si cate o fapta buna (ca doar suntem cu toti oameni, ar trebui sa ne ajutam unii pe altii). Deci da, merit sa laud o fiinta care s-ar putea sa nu exista in loc sa frec menta si astfel imi castig un loc in rai daca exista(ideea ateilor).
Dar pana la urma o sa murim cu totii la un moment dat si atunci o sa vedem ce o sa se intample.

| Silyca a răspuns (pentru iusy98):

Vad ca tu ii ceri ajutorul doar atunci cand ai nevoie de el sau cand te simti obligata happy.

| Enache_Mihnea_2000 a răspuns:

Daca exista rau cu siguranta exista si bine....deci daca exista diavol exista si Dumnezeu ca altfel n-ar avea dc sa existe