| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Dumnezeu a inspirat Sfanta Scriptura rabinilor de religie mozaica si nu preotilor crestini-ortodocsi, din ce cauza urmati invaturile preotilor care va indeparteaza de Dumnezei dar si de Mantuire?
Nu vi se pare ca este mult mai bine sa urmezi calea de miljloc a ateismului, decat sa urmati o religie mincinoasa care va indeparteaza de Dumnezeu?

5 răspunsuri:
| ady123 a răspuns:

Depinde carei religii adresezi aceasta intrebare.....si apropo gaseste-ti un hobby ceva ca vad ca esti cam obsedat

| milan9 a răspuns:

Si ce ar trebui sa facem? Sa-ti urmam toti exemplul si sa ne taiem imprejur, sa devenim rabini si membri ai religiei iudaice.

Nu se poate. In schimb ai putea tu sa devii crestin dupa modelul sutelor de mii de evrei care s-au increstinat in timpul venirii Fiului lui Dumnezeu in lume...

| Moisie explică (pentru milan9):

Nu sa va taiati imprejur, ci sa va rupeti de vraja prostiei si a sarlataniei!
2bNßai inteles absolut nimic din Biblie, NIMENI nu s-a crestinat in timpul vietii lui Isus, ci acele mii de care pomenesti tu au devenit SECTANTI ai religiei Mozaice pentru ca au acceptat sa intre in SECTA Nazariteanului, secta care apartinea religiei MOZAICE si niciodata crestine!

| cristimihailov a răspuns:

Rabinul Isus, apoi scriptura preotilor ortodocsi...

Tata Moisie, totul pare amestec aici. Faci niste afirmatii aiurea care nu au adevar in ele, le consideri adevarate si apoi bagi intrebari din alea ciudate.

Si chiar ca, gaseste-ti un hobby.
Fa macar un blog de religie. Sau un forum.

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Eu am un hobbz dar tu nu ai elementare notiuni de cultura, si asta este foarte grav mai ales pentru tine, asa ca ar fi cazul sa nu te mai preocupe hobby-urile mele ci carentele tale de cultura, pe care daca nu le aveai, stiai ca Apostolii lui Isus i se adresau lui Isus cu Rabinule!
Nu am spus niciunde ca scriptura este sau nu a protilor ortodocsi, asa ca bag seama ca vezio ce scrie printre randuri dar nu vezi sau nu te duce capul sa intelegi ce am scris eu in acele randuri!