| ionutandrei2003 a întrebat:

Ce credeti ca facem dupa ce murim? Voi credeti in rai si iad?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Sufletul NU moare niciodata. Dumnezeu in bunatatea Sa nu si-a propus sa ucida nici un suflet. Expresia "moartea a doua" se refera la compromiterea sufletului, la pierderea fericirii vesnice. Metaforele sunt foarte DES INTALNITE in Biblie...

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:
1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Cica „Dumnezeu in bunatatea Sa nu si-a propus sa ucida nici un suflet.", tare bun e Dumnezeu daca in viziunea ta, tine sufletele in viata pentru a le chinui daca au fost rele. Ti-am aratat versetele unde scrie ca sufletul moare. Vorbesti impotriva Bibliei spunand ca sufletul e nemuritor.

Iov 11:20 „Ochiul celor răi se va stinge;
ei nu vor mai avea niciun loc de refugiu,
iar speranţa lor va fi ca sufletul să-şi dea ultima suflare".

Isaia 53:12 „De aceea îi voi da o parte cu cei mulţi şi el va împărţi prada cu cei tari, pentru că şi-a vărsat sufletul în moarte şi a fost numărat cu cei ce încalcă legea. "

Ezechiel 18:4 „Sufletul care păcătuieşte, acela va muri."

In fine, nu-mi bat capul, treaba ta.

| drutzix a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu in bunatatea Sa nu si-a propus sa ucida nici un suflet - Dar in bunatatea sa poate sa tortureze sufletul mai sus mentionat pe veci?

| milan9 a răspuns (pentru drutzix):

Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni!
Si atunci cum este oare posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar in lume sa existe şi nefericire de durată?
Răul, de orice natura ar fi el, nu este consecinţa alegerii si iniţiativei lui Dumnezeu, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

Situaţia aceasta riscă să se cronicizeze, devenind "de durată", tocmai pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

Este posibil ca omul să se încrânceneze pe o poziţie a răului? Omul, ar putea el păstra în mod continuu calea "îndepărtării"?

Dacă vedem exemplul "duhurilor răutăţii" care nu intenţionează să se întoarcă din calea lor rea… înţelegem că din păcate este posibilă şi omului această experienţă a "încleştării" în ură faţă de semeni, faţă de Creatorul său…
În primul rand, Dumnezeu respectă continuu libertatea omului.

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din punct de vedere Biblic, NE MANANCA VIERMI. Dar va urma o reanviere, uni pentru viata vesnica, alti pentru moarte vesnica.

| danay72 a răspuns:

Omul dupa ce moare merge in pamant, e intr-o stare de inconstienta pentru ca omul e sufletul.Geneza2:7,3:19.Iadul in Biblie se refera la moarte, nu chin. Apocalipsa21:8.Iar paradisul va fi adus pe pamant dupa sfarsitul acestui sistem rau.Psalmi37:9-11,29,Isaia11:6-9

| RandyMarsh a răspuns:

Dupa ce fac o vizita ma intorc sa-ti spun, ok?

| RAY a răspuns:

Dar nu trebuie sa mori sa numai existi, o operatie in regiunea memori de lunga durata te va face sa nu isi amintesti nimic nici sa memorezi ceva, praactic esti viu dar mort, existenta ta depinde de o regiune din creier MEMORIA, memoria dispare cand mori asa ca fanteziile dupa moarte sunt sf sunt pure dorinte umane, traieste clipa ca asta e ultima viata traita vreodata

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

| Doub a răspuns:

Facem o plimbărică prin univers, iuhuuu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Un om soseste la portile raiului. Sf Petru il intreaba:
-Religia?
-Evreu, zice omul.
St. Petru se uita la lista si zice:
-Mergi la camera 24, dar foarte incet, cand treci pe langa camera 8.
Un alt om soseste.
-Religia?
-Hindus.
-Mergi la camera 18, dar fa liniste cand treci pe langa camera 8.
Al treilea om soseste la porti.
-Musulman.
-Mergi la camera 11, dar fa liniste cand treci pe langa camera 8.
Omul spune:
-Inteleg ca sunt camere diferite pentru religii diferite, dar de ce trebuie sa fac liniste cand trec pe langa camera 8?
Sf Petru raspunde:
-Pai acolo sunt crestinii, si ei cred ca sunt singurii care se afla in Rai.

In Biblie sunt 3 adevaruri si restul minciuni.
1.numarul de pagini
2. editura
3.anul in care a fost tiparita.

| VelaJohnny a răspuns:

In primul rand, dupa raspunsul asta, Milan9 ma va ataca in mod sigur prin insulte la adresa mea si a multora care cred acelasi lucru laughing dar nu-mi pasa, hai sa iti spun parerea mea si pe ce se bazeaza ea.

Uite ce e iadul pentru mine, locul unde tu si eu vom merge in mod sigur, la fel si toata omenirea, si nu vorbesc prostii

Eclesiastul 9:5, 6, 10 „Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare. (...) Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol (Iad), locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."

Bun, deci moartea este inconstienta, nu mai au nici amintiri, iar Șeolul, sau conform altor traduceri ale Bibliei Iadul sau Mormantul este locul unde nu avem nici cunostinta, nici intelepciune. Toti mortii au parte de acelasi lucru, nu face diferenta Solomon.

La fel, Psalmul 146:4 „Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile." De asemenea, Biblia arata ca din Șeol sau Iad mortii vor primi invierea. Apocalipsa 20:13 „Şi am văzut morţii, mari şi mici, stând în picioare înaintea tronului şi au fost deschise nişte suluri. Dar a fost deschis şi un alt sul: sulul vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după cele scrise în suluri, după faptele lor." Deci, observa ca in fata celor inviati a fost deschis sulul vietii. Versetul 13 „Marea i-a dat înapoi pe morţii din ea, moartea şi Hadesul (sau iadul, conform unor traduceri ale Bibliei, sau Mormantul, depinde de Biblia pe care o folosesti) i-au dat înapoi pe morţii din ele. Şi au fost judecaţi fiecare după faptele lui." Bun, clar ce spune versetul asta. Observa ce se intampla dupa ce Hadesul sau Iadul se goleste de morti.

Versetul 14 „Iar moartea şi Hadesul au fost aruncate în lacul de foc. Aceasta înseamnă moartea a doua: lacul de foc." Deci, Iadul a fost aruncat impreuna cu moartea in lacul cu foc, sau iazul cu foc. Multi invata ca iadul este chin vesnic, si lacul cu foc este iadul, insa ti-am aratat, toti mortii sunt inconstienti si coboara in Iad. Din el vor fi inviati toti oamenii buni. Alta chestie, iadul a fost aruncat in iad impreuna cu moartea ca sa fie chinuiti pentru pacate? Nu prea se leaga daca Iadul este focul chinului vesnic. Observa ca lacul cu foc este tot moarte, moartea a doua.

Uite si urmatorul verset, 15 „ Şi cine n-a fost găsit scris în cartea vieţii a fost aruncat în lacul de foc." Deci cine nu a fost scris in sulul sau cartea vietii (in secolul I nu erau carti, erau suluri, traducatorii care au facut aceasta Biblie au tradus pentru intelesul nostru, compara si cu versetul 13 citat mai sus asupra caruia iti atrageam atentia) a fost aruncat in lacul cu foc, iar lacul cu foc este moartea vesnica. Gandeste-te, focul ce proprietati are? Nu de a mistui, distruge? In fine, nu am dat toate detaliile, sunt multe lucruri pe care ma bazez si se leaga toate la un loc. Legat de cei ce vor sa ma contrazica, sa gaseasca dovezi cu Biblia conform carora ma insel. Sa arate ca sunt false versetele de sus si sa tina cont de ele cand sustin chinul vesnic cu foc. Legat de rai, e tot complicat. Nu intru in amanunte, totusi iti las niste versete.

Apocalipsa 21:1-4 „Şi am văzut un cer nou şi un pământ nou, căci cerul de odinioară şi pământul de odinioară trecuseră, iar marea nu mai era. Am văzut şi oraşul sfânt, Noul Ierusalim, care cobora din cer, de la Dumnezeu, pregătit ca o mireasă împodobită pentru soţul ei. Atunci am auzit un glas puternic de la tron care zicea: „Iată! Cortul lui Dumnezeu este cu oamenii! El va locui cu ei şi ei vor fi popoarele sale. Şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".
Isaia 11:6-9 „Lupul va sta uneori cu mielul, leopardul se va culca cu iedul, iar viţelul, leul puternic şi animalul bine hrănit vor fi toate împreună şi le va mâna un băieţel. Vaca şi ursoaica vor paşte, puii lor se vor culca împreună. Chiar şi leul va mânca paie ca taurul. Sugarul se va juca deasupra găurii cobrei şi copilul înţărcat îşi va pune mâna deasupra vizuinii şarpelui veninos. Nu se va face niciun rău şi nu se va face nicio stricăciune pe tot muntele meu sfânt, căci pământul va fi plin de cunoştinţa lui Iehova aşa cum fundul mării este acoperit de ape."

| DarkAndDreary a răspuns:

"Ce credeti ca facem dupa ce murim?"
- Nimic. Nu o să mai existăm.

"Voi credeti in rai si iad?"
- Nu.

| ionutandrei2003 explică:

VelaJohnny din versetele pe care le- ai scris eu inteleg ca doar sufletul celui pacatos moare. In plus, in Biblie scrie ca daca suntem drepti, Mantuitorul se va duce si ne va pregati un loc in Imparatia Cerurilor. Mai mult, Iisus ii spune talharului de pe cruce ca in acea zi va sta cu el in iad. Deci eu nu prea inteleg afirmatia ta care spune ca iadul este locul in care omenirea va ajunge in mod sigur.

| ionutandrei2003 explică:

Scuze: Ii spune talharului de pe cruce ca va sta cu el in rai.

| milan9 a răspuns (pentru ionutandrei2003):

Iehovistii au alta versiune DIFERITA DE CRESTINISM. thinking
De ce se intampla asta? Pentru ca Scriptura nu este tocmai o carte ușor de înțeles și accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi vreo 40.000 de secte, versiuni de interpretare a ei (in timp ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât UNUL SINGUR, lipsit de contradicții).

Din cele 31124 versete ale Bibliei, ESTE DE AȘTEPTAT ca unele să fie dificil de înțeles, înțelese doar într-un context mai larg, într-un cadru care garantează lipsa de greșeală (Biserica prezentata in Noul Testament - Efeseni 5, 25).
Situația în care este trădat mesajul original devine EREZIE – cazul în care versetele sunt RĂSTĂLMĂCITE și SCOASE DIN CONTEXT.

| milan9 a răspuns (pentru ionutandrei2003):

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Exceptând interpretarea gresita a „martorilor lui Iehova", nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire această sectă este procentul copleşitor al exprimării "figurate", simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie!

Dacă ne uităm la context, vedem că israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi!
- Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale, nu pentru "ale altora").

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre CAUZA CĂDERII sau COMPROMITERII sale.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Moartea a doua" se referă la în schimb la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

Iar Biblia ştim că ABUNDĂ în toate procedeele artistice, posibile şi imposibile învăţate de noi la literatură – pentru ca acesta era stilul specific general al gândirii evreilor şi al naratoului evreu!)
Cuvântul dur "MOARTE"este folosit pentru a arăta gravitatea acestei căderi, tot la fel cum METAFORA "VIAŢĂ" înseamnă tot ce este bun, frumos şi dezirabil!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!
- Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| ionutandrei2003 explică:

Aici sunt de acord cu tine milan9.

| GiselaCalicos a răspuns:

Da cred în rai și iad