| MortemAeternum a întrebat:

Ce este Dumnezeu? Cum il definti pe Dumnezeu? Il cunoasteti pe Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Dumnezeu nu poate fi cuprins intr-un singur Cuvant. As sta pana maine sa iti spun ce este Dumnezeu pentru mine. Dar ma voi rezuma la un singur cuvant Dumnezeu este TOTUL in viata mea!
Da il cunosc pe Dumnezeu, dar nu in sensul ca l-am vazut fata in fata. Il cunosc in senul ca El mi-a dat viata si tot ce am e in mana Lui. Am o relatie personala cu Dumnezeu prin Cuvantul Sau si prin rugaciune, rugaciunea fiind modul in care un om poate vorbi cu Dumnezeu.
El imi da intelepciune sa inteleg Cuvantul lui si putere sa il implinesc!
Dumnezeu este dragoste!

| Urzi23 a răspuns:

Dumnezeu nu poate fi definit de om punct.Pe Dumnezeu il cunoastem privind CREATIA LUI. Dumnezeu bate la usa sufletului fiecaruia dintre noi, doar de noi depinde daca il primim sau nu.De noi depinde sa umplem sufletul nostru cu ale lui Dumnezeu,sau cu alte rahaturi lumesti. Umplind sufletul nostru cu ale lui Dumnezeu vine de la sine relatia cu Bunul Dumnezeu.
Pe Dumnezeu personal nu il cunosc dar daca nu ar fi fost Bunul Dumnezeu nu stiu ce sens avea existenta mea,cunoasterea lui Dumnezeu se face cu sufletul si cu inima, trebuie doar sa stii sa ii simti prezenta, din suflet sa faci Altar pentru Domnul si sa incerci pe cit posibil sa fi mai bun si te vei apropia de Domnul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Urzi23):

Adevarat!

| Arthur a răspuns:

Dacă vrei să te lămureşti ai aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu

| MortemAeternum explică (pentru Arthur):

Vroiam sa aflu opinii personale, ca cele de pe wikipedia le stiu...

| Arthur a răspuns:

Dumnezeu este lumina şi adevărul absolut. Pe Dumnezeu nu poţi să-l cunoşti ci doar să te apropii de el respectând regulile Creatorului.
Putem doar recunoaşte prezenţa Divină în orice lucru creat, de la microcosmos la macrocosmos.

| fiosel a răspuns:

Dumnezeu ie omniprezent deci cred ca prin asta ti-am spus tot simtel in aerul care-l respiri in parfumul florilor si nu se poate defi in clipa si spatiu ceva infinit nu-l poti traduce in finit

| Gammer23 a răspuns:

Dumnezeu este iubire, capacitatea de a iubi, este creatorul a tuturor lucrurilor
nu crede in vorba Dumnezeu a facut cerul si pamantul iar restul la facut china