| Lyndsey a întrebat:

Ce impresii v-a lasat relatarea biblica referitoare la scoaterea Israelitilor din Egipt? De ce credeti ca Dumnezeu "I-a invartosat inima lui Faraon" de atatea ori? Credeti ca daca Dumnezeu savarsea prin mana lui Moise sau prin puterea sa (asa cum a si facut ) plaga a zecea, reusea sa-l induplece pe Faraon?

8 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Ca poate salva din situatii pierdute.

NOname
| NOname a răspuns:

Oameni buni, ce fumaţi?

| danay72 a răspuns:

Faraonul se considera un dumnezeu, iar din acest motiv adevaratul Dumnezeu i-a demonstrat ca nu e capabil nici macar sa stea in fata sa.

| anonimg a răspuns:

Biblia a fost scris pentru noi ca sa-L cunoastem pe Dumnezeu si modul Sau de lucru, dupa cum este scris: "Aceste lucruri li s-au intamplat ca sa ne slujeasca drept pilde si au fost scrise pentru invatatura noastra, peste care au venit sfarsiturile veacurilor." (1Corinteni.10:11)
Nu! Dumnezeu nu impietreste inimile oamenilor, ci oamenii isi impietresc inimile fata de vointa Celui Atotputernic.
Oricum, faraon era un om rau din cale afara; inima lui trebuie sa fie foat impietrita mai dinainte de a ajunge la domnie. El trebuia sa fie recunoscator pe vecie lui Iosif si urmasilor lui ca prin mana celui de pe urma i-a fost scapata viata lui si a familiei lui de foamete. Faraon nu trebuia sa-i asupreasca pe israeliti, ci sa le fie recunoscatori ca datorita lor faraon si tot poporul lui de egipteni nu au murit de foame; "caci Mantuirea vine de la iudei." (Ioan.4:22)

| milan9 a răspuns:

NU Dumnezeu "I-a invartosat inima lui Faraon".
E doar exprimarea nefericita a sciitorului biblic respectiv. Exprimarea cunoaste o forma metaforica ce-i drept greu de "digerat".
Autorul ar trebui chestionat in privinta sensului pe care a vrut sa-l dea exprimarii lui nefericite... happy

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Daca ati elimina toate "exprimarile nefericite" ale autorilor povestii asteia, ar ramane cat un meniu de pizzerie.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa presupunem pentru un moment ca Dumnezeu exista(pentru ca eu, personal ma indoiesc de acest fapt...De ce? Deoarece am anumite MOTIVE (Personale si Generale) care sunt intemeiate.

a) Dumnezeu anunta ca va impietri inima lui faraon ( Exod 4, 21; 7, 3 )

b) Inima lui faraon s-a impietrit, fara sa se identifice cauza care a dus la aceasta impietrire ( Exod 7, 13.14.22; 8,19; 9,7.35 )

c) Faraon si-a impietrit inima singur ( Exod 8, 15.32; 9,34 )

d) Dumnezeu a impietrit inima lui faraon ( Exod 9, 12; 10, 1.20.27; 11,10; 14,4.8.17 )

Intrebarea ta starneste o controversa:Ofera intr-adevar Dumnezeu LIBERUL ALBITRU in ORICE moment al vietii?

Daca raspunsul e DA atunci in ACEST
CAZ ce s-a intamplat de fapt?(pentru ca ''a impietri(INIMA)'' inseamna de fapt
http://dexonline.ro/definitie/impietrit
mai EXACT...
http://www.dex.ro/......smanos-rau
(intelegi ideea, sper...)

Sau...

Cumva Dumnezeu minte sau se contrazice atunci cand afirma ca ofera LIBERUL ALBITRU?(PERMANENT pe tot parcursul vietii -)?

Sau

Ofera Dumnezeu Liberul Albitru DOAR in ANUMITE momente ale vietii omului?(in rest suntem ''teleghidati'') sau suntem ''teleghidati '' tot timpul fara sa stim?!

(in acest(e) ultim(e) caz(uri) CARE este explicatia pentru crimele, violurile, abuzurile...din lume?

Ti-ai pus aceste intrebari?