| victor333 a întrebat:

Ce inseamna sa fii ateu? ce credeti despre astfel de oameni? care e diferenta dintre ei si pagani?

24 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

1.Negarea divinitatilor si aplicarea unui comportament mai rational.

2.Sunt niste persoane superbe!

3.Pagani in religia crestina sunt cei care ''se inchina'' altor zei.In cazul ateului nu se ''inchina'' nimanui.

| Thunderstruck a răspuns:

A nu crede in zei sau alte povesti de genul asta.Nu cred nimic despre astfel de oameni, nu-mi pot forma o parere despre un grup de 1 miliard + de oameni.Ateii nu cred in zei, paganii da.

| RAY a răspuns:

O persoana care gandeste logic si rational, ca sunt rationali, pentru ortodocsi toti sunt pagani s vor arde in iadul vesnic

| relian a răspuns:

Ateu e ala ce nu crede in zeitati, iar Pagan este acel ce nu crede in crestinism, dar poate crede intr-o alta religie, sau poate crede in ceva natural, explicabil care i-a fost lasat mostenire.Deci un pagin poate fi pina la urma si un fel de ateu.Dar ca idee tot ce nu era crestin sau nu este crestin este considerat pagande catre crestini bineinteles.Este doar un cuvint c are are destule intelesuri. Daca ai vazut cind romanii de luptau cu turcii spuneau "vin paganii"adica vin turcii.Dar turcii tot un singur zeu aveau, insa nu era ca si cel crestin sau ma rog avea un alt nume.La rindul lor paganii ii numesc pe crestini pagani.Deci un fel de balaceala, fiecare cu cel doare si trage pentru el. Diferente sint atunci cind paganul crede si el intr-un zeu.Insa sint pagani care cred in chestii naturale, in chestii explicate si lasate mostenire de catre inaintasi.Eu asa vad situatia, insa cuvintele sint interpretate diferit de la persoana la persoana.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ateii il au pe Nu in brate, paganii nu-l stiu pe Hristos

| M25M a răspuns:

A fi ateu inseamna a fi doar un om cu alte convingeri decat ceilalti.

| DDCC a răspuns:

Ateii sunt cei care nu cred în existența niciunei zeități. "a" înseamnă fără iar "theo" înseamnă zeu.
Pe scurt, ateii nu au nicio treabă cu credința.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism
Păgânii sunt cei care au credință politeistă (mai mulți zei).
http://ro.wikipedia.org/wiki/P%C4%83g%C3%A2nism
Ce cred eu despre atei? Că ei mereu caută dovezi dacă cineva le zice de existența divinității, pur și simplu la ei nu există dogma:"Crede și nu cerceta", cu care sunt obișnuiți creștinii.

| victor333 explică (pentru DDCC):

Si cum ti se par astfel de oameni care cauta dovezisi nu cred intr o povesti? adica ma gandesc ca exista atatea religii si atatia dumnezei in lumea asta incat nici nu stii ce sa faci ...nush si tu zici crede si nu cerceta dar nu am fi inca in epoca de piatra daca s ar aplica motto ul asta?

| DDCC a răspuns (pentru victor333):

Mă refer că ateii gândesc de genul:"Trebuie să existe o explicație logică".
Ei bine, eu continui să cred că Nu, nu există mereu o explicație.
De exemplu începutul lumii. Științific, se zice că tot ce se află în Univers a evoluat dintr-un singur punct. Se zice astfel, și mulți susțin asta fiindcă ar fi singura explicație logică, asta până când se găsește alta.
Vezi tu, dacă în viață te gândești mereu că există o explicație vei căuta răspunsuri toată viața și va trece probabil (viața) fără să îți dai seama.
Viața nu trebuie gândită, i se pierde astfel farmecul, nuanța.
Uneori mă gândesc că dacă ateii nu găsesc nicicum o explicație logică atunci e posibil să înceapă să creadă în dinivitate, fiind singura soluție fie că le place sau nu.
E personal nu mă încurc cu atâtea explicații cum fac ateii ci prefer să cred în divinitate.
Spre exemplu, mulți nu cred în Dumnezeu dar de Diavol toți au auzit, unii cred în el. Atunci, de ce nu ar fi și divinitatea?
Pentru un creștin este recomandat să nu se încurce cu întrebări legate de religie cu un ateu fiindcă nu știu dacă o mai scoate la capăt.
Deci, îți alegi, ori una ori alta, cu ambele nu poți fii.

| DDCC a răspuns (pentru victor333):

Vai de mine, m-am săturat de mult de video-urile astea în acest gen.
Sunt aproximativ ca și porcăriile alea de pe același site, legate de 21.12. 2012, doar că alea s-au dovedit acum a fi CHIAR false.
Înainte credeam tot, de pe Yt, de pe orice site însă am realizat dup-aceea că nu poți schimba nici să vrei părerea unor oameni, suntem foarte ușor influențabili fiindcă nu ne informăm (în Biblie), am mai auzit și de Media Fax.
Uite, dacă dorești din-astea cu conspirații, că aia așa, aia altfel, intră pe www.lovendal.net. Sunt multe acolo.
Pe Dumnezeu trebuie să-l simți, nu să afli despre El, dacă merită să crezi sau nu în El.
http://youtu.be/RkZkekS8NQU
Mă gândesc astfel: Trăiesc după cum îmi place, fac ceea ce-mi place și nu mă mai iau după toți ca dup-aia să regret că am făcut-o.

| RAY a răspuns (pentru DDCC):

Zeul tau cum o aparut?

| DDCC a răspuns (pentru RAY):

Zeul meu? E Unicul.
Nu a apărut, a existat mereu.
Când îl cunoaștem cu toții e altă poveste.
Să zic mai așa pe larg, Dumnezeu nu m-a lăsat să fac o prostie și de aceea prefer să cred în El.
Decât cu o mie de informații despre lume mai bine cu credință, așa gândesc eu.
ȘI, n-am treabă cu un miliard de reguli, nu trebuie să învăț eu ce e bine și ce e rău, mă ajută conștiința.

| usuk a răspuns (pentru DDCC):

Da,da, adevar GRAIT-ai

| DDCC a răspuns (pentru usuk):

Da, mersi, am scris doar ce gândesc eu.

| Exilee a răspuns:

Intrebarea este infantila si nu gasesc etica aici.
Paganii se inchina altor divinitati, iar ateul neaga intr-U Totul existenta divinitatii.

| 3xfemeie a răspuns:

Ateii "este" rationali si "crede" numa' ce vede si este "dovedit" stiintific. Adica "ie " mai destepti.

| Calininio a răspuns (pentru 3xfemeie):

Poti sa nu mai pui ghilimelele, ca precis asa "vorbeste" doar tu.

| M25M a răspuns (pentru 3xfemeie):

Ce rea esti laughing

| 3xfemeie a răspuns (pentru M25M):

Muza a fost raymusic, asa ca intelegi tu.winking Uite si raspunsul lui logic si rational. laughing

| Calininio a răspuns:

Din cate stiu eu, "Pagan" e un termen ce-i descrie pe cei ce nu-s de aceeasi religie cu crestinii. Daca privesti din perspectiva ortodoxa, pentru tine pagani reprezinta 96% din planeta.
Ateul e o persoana ce nu crede in vreo divinitate.

| victor333 explică:

-)) deci hai sa credem intr o aberatie intr un tiran celest ca altfel ajungem in iad! Sa ti dau o veste daca asa ti traiesti viata afla ca deja esti in iad!

| victor333 explică:

Normal e clara treaba doar astia ca tine asa o sa junga prin rai oameni din astia inteligenti rationali si cu mult bun simt!