| andri22 a întrebat:

Ce intrebari pune un preot la spovedanie unei copile de 16 ani ex!

Răspuns Câştigător
| presus a răspuns:

Buna, niste intrebari simple despre tine. De exemplu:
Iti injuri parintii?
Ai mintit?
Ai pacatuit?
Inveti bine?
Iti batjocoresti prietenii?
Cam 10 de genul... asa cred, eu m-am spovedit la 14 ani. ai am primit intrebari de genul. Sper ca te-am ajutat, funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru presus):

O mai intreaba daca e virgina pe de-asupra:p

| presus a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor))

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu se bucura cand ii spui direct lui ceea ce ai gresit, ca de fapt fata de Dumnezeu pacatuim.

| milan9 a răspuns:

Oferirea de bani la spovedanie nu este o practică sănătoasă. Greşesc acei câţiva preoţi care permit propagarea acestui obicei.

Când cineva are de oferit ceva, poate să ofere foarte bine în oricare alt context, dar nu cu acea ocazie. Din fericire sunt rare cazurile acestea de confuzie între iertarea care se face prin lucrarea harului pe de o parte, şi, asocierea ei cu vreo donaţie materială.

E bine să înţeleagă orice ortodox ca nu are voie să permită o astfel de confuzie...

| martzian a răspuns (pentru milan9):

Milan, sper din toata inima ca te vor alege astia intr-o buna zi in conducerea BOR. Daca toti ar gandi macar cum o faci tu!

| milan9 a răspuns:

Prin actul spovedaniei, lui Dumnezeu ii ceri iertare, preotul este doar un martor al regretului sincer şi deplin asumat.

El este cel confirmat de Fiul lui Dumnezeu ca fiind persoana prin care lucreaza harul Sau, harul iertării încredinţat mai întâi apostolilor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consumi etnobotanice?
Te uiți la filme porno?
Ai probleme cu băieții?
Înjuri de cele sfinte?
Ești certată cu cineva?
Cam așa...Bine,poate că am exagerat un pic.
Domnul să fie cu tine fiica mea, să ți se ierte ție păcatele (spune-ți numele în gând). Amin. Pupi crucea, lași un ban la popă, că altfel te înjură și îți dă Canon laughing Așe a întrebat-o un popă pe una.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duhovnicul nu trebuie sa intrebe.ci penitentul trebuie sa-si descarcce sufletul de tot ce-l tine legat de glie si nu-l lasa sa se inalte spiritual.iar copila, va spune; am preacurvit parinte.nu; parinte, m-am *** cu, ala cu ala si cu ala. popa nu te va intreba de toate pacatele tale.dar tu le vei putea spune fiindca le stii, pe toate si le stii foarte bine.

| Lina1993 a răspuns:

Te intreaba daca ai mintit, furat, ti-ai vorbit de rau parintii...chestii din astea. e posibil sa te intrebe daca ai ceva rau pe suflet si vrei sa marturisesti.

| pirij a răspuns:

Iainte de spovedanie trebuie sa meditezi la viata ta :cum m-am rugat. Am fostdiminca si de sarbatori la biserica? Am injurat de Dumnezeu /Sfinti/Lucruri sfinte? mi-a fost rusine sa ma rog sa-mi fac cruce sau sa-mi apar credinta? M-am certat /batut cu frati sau alti oameni? i-am indemnat spre bine pe ceilalti? am fost mandru /laudaros? Am dispretuit pe altii? am mintit? am furat? Am pagubit pe altii? m-am bucurat de raul altora? Am gandit am privit sau am facut lucruri necurate? am ajutat pe altii sa pacatuiasca? am savarsit pacate trupesti? daca iti raspunzi in sine la intrebarile astea ( raspunsurile i le spui la preot is el nu te intreaba nimic, cam astea ar fi intrebarile pe care ti le-ar putea pune un preot )