| danut a întrebat:

Ce parare aveti de subiect: "Ateismul este o religie a disperării și a fugii de răspundere. Este forma elaborată a temerii că totuși „Dumnezeu există"…"

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Crestinismul presupune pocainta, adica marturisirea pacatului si indepartarea de pacat. Nu este deloc fuga de raspundere, ci dorinta de indreptare.
Fuga de raspundere este sa crezi ca Dumnezeu nu exista sau ca Dumnezeu nu pedepseste.

75 răspunsuri:
| LupusDei1993 a răspuns:

Este total invers, creștinii fug de orice responsabilitate ca să repare greșeli căci ei cred că au fost automat "iertați" de zeul lor imaginar, și după iar fac din nou același lucru altora, în viitor.

| Holiday a răspuns:

Nu e un "subiect", e doar o barfa de origine religioasa. Deci nu merita vreo discutie sau atentie.

| Holiday a răspuns:

""Ateismul este o religie a disperării și a fugii de răspundere. Este forma elaborată a temerii că totuși „Dumnezeu există"…""

Pe langa faptul mai mult decat evident ca ateismul nu este o religie, e ca si cand ai afirma:

"CRESTINISMUL este o religie a disperării și a fugii de răspundere. Este forma elaborată a temerii că totuși ZEUS există…"

Cu afirmatia asta, similara perfect cu a ta, cum te descurci?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca batranul de pe norisor ar exista, nu ar avea nimeni cum sa fuga de el, cum nimeni nu ar avea cum sa scape de lege daca trece pe rosu, desi isi imagineaza ca nu exista.
Singura diferenta e ca nu avem niciun motiv ca specie sa credem ca acest batranel ar exista.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru AC4S4):

Da, se vede îndepărtarea de păcat din și "bunătatea" lui Dumnezeu din biblie:
- Când a decimat totul de pe pământ cu un potop ce nu s-a întâmplat în realitate. Și începerea celui de-al doilea incest de la odraslele lui Noe.
- Când a distrus două orașe întregi din cauza unor homalăi, iar Lot a încercat să-și dea fiicele virgine unor obsedați sălbatici. A da, și fiicele s-au culcat cu Lot aka niho niho și au devenit gravide cu el, dând naștere la capii a două triburi dușmane de moarte cu Israel.
-Sacrificii umane, primii născuți masculi ai israelitilor oferiti ofranda lui Yahve.
Plus legalizarea violului, sclaviei etc etc etc.

| Jay1 a răspuns:

Există Dumnezeu? Complexitatea planetei noastre ne indică existenţa unui Creator care nu doar a creat universul în care trăim, ci îl şi menţine în viaţă astăzi.
Chiar Biblia spune că noi trebuie să acceptăm prin credinţă că Dumnezeu există: "Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută" (Evrei 11:6). Dacă ar dori, Dumnezeu ar putea pur şi simplu să apară în faţa întregii lumi pentru a demonstra că El există. Însă dacă ar face acest lucru, nu am mai avea nevoie de credinţă. " 'Tomo' i-a zis Iisus, 'pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut" (Ioan 20:29).

Dumnezeu există!
Avem speranţă şi sens în viaţă, şi posibilitatea de a ajunge să Îl cunoaştem pe Dumnezeu împreună cu dragostea Sa în mod personal.

| Theo94 a răspuns (pentru Jay1):

"Complexitatea planetei noastre ne indică existenţa unui Creator..."
Complex din punctul nostru de vedere, raportat la noi.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Jay1):

Ai citat biblia creștină drept dovadă al primei afirmații, ceea ce este total greșit și eronat. Poți lua oricare altă carte științifică și să vezi că spiridușul tău invizibil nu există.

| mentholinks a răspuns:

Cred ca din contra, un ateu e mult mai relaxat, cel putin asa eram eu.

| AC4S4 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Sa nu-mi spuneti ca ati citit toata Biblia.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru AC4S4):

Da, am și analizat-o, și chiar am găsit peste 400 de contradicții.

| Celcestietot a răspuns (pentru mentholinks):

Erai? Păi și acum cum ești?

| Teffan a răspuns:

Nu este o fuga,este o concluzie la care au ajuns oamenii dupa ce au analizat rational problema existentei unei fiinte supreme.(de cele mai multe ori,raportate la crestinism)
Agnosticii sunt mai dezechilibrati decat ateii,cei din urma fiind total impamanteniti in necredinta.

Petre Tutea spunea in felul urmator:
"Fara Dumnezeu,omul este un biet animal rational,care vine de nicaieri si se-ndreapta spre nicaieri"

Total de acord,experienta religioasa este fundamentala pentru fiinta umana. Daca inglobam toate acele metafizici si credinte mistice in acest concept de "Dumnezeu",vorbele lui Tutea se pot intelege si in afara crestinismului(pentru ca Tutea,dupa cum bine stim,a fost un crestin convins,cu tendite legionare)

Crestinismul,ca orice religie,functioneaza pentru om,in sensul in care ii ofera raspunsuri la intrebarile existentiale,ii confera un scop si nu in ultimul rand, un "reper" fara de care ar fi propulsat intr-o confuzie absoluta.(confuzie atenuata de diverse filozofii)
Intr-adevar, crestinismul se prezinta a fi valid din punctul asta de vedere.Dar, pe de alta parte, mizeria politica in jurul careia s-a invartit crestinismul de 2000 de ani,conceptul absurd al "pacatului",constrangerea fiintei umane,neautenticitatea acestei religii, toate acestea devalorifica crestinismul.

Nu sunt un adept al ateismului, dar nici nu vad divinitatea in felul in care o percep crestinii.
Nu exista asemenea imbecilitate precum un "dumnezeu personal" sau credinta oarba, intelegerea strict literala a miturilor si povestilor cu caracter mistic, misterios(destinate interpretarilor). Este la culmea ridicolului.

| TristanTzara a răspuns:

Afirmație fără baze.

Se poate spune că ateismul e o credință de fapt, adică cred că "nu există unul sau mai mulți Dumnezei" (motiv pentru care sunt agnostic). Dar motivele pentru care ai putea crede asta sunt diverse: austriacul Josef Fritzl și-a ținut fica închisă într-un beci timp de 24 de ani în care a violat-o și a avut cu ea 7 copii, 3 dintre care au au fost ținuți captivi cu ea în acel subsol. Când am auzit primadată de acest caz, am spus, clar nu poate exista un Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai zi-mi tu daca stii tot. Eu nu vreau sa zic.

| Jay1 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Există o energie care deține acest univers!
O lumină, puritate, adevăr, dragoste bucurie pace, bunătate, dreptate, natură, binecuvântare sau o putere nelimitată numită Dumnezeu.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Jay1):

Atunci de ce există rău?
Uite, ți-am redus afirmația la 0. Nu există așa ceva, biblia e plină de crime împotriva umanității și naturii DICTATĂ de acest "dezeu".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ar putea fi a disperarii cand acelor oameni li se rupe de tot ce inseamna biserica si isi traiesc viata linistiti in legea lor? Era a disperarii daca pupau mortaciuni si se tarau in genunchi prin fata bisericilor si isi repetau poezii in cap la nesfarsit de frica sa nu ajunga sa fie pedepsiti pentru niste legi scrise acum mii de ani.

| danut explică:

Comentariu:
Sunt total dezamagit, in esenta intrebarea se adresa celor ce isi spun atei, NIMENI nu a raspuns la intrebare privind subiectul ATEISM ci fiecare a incercat sa atace crestinismul, pe crestini sau pe Cel in care cred crestini.
Cineva mi-a spus ca: "e invers" parca am urmari comedia tragica "Doua Lozuri" si nu am discuta despre ateism, altcineva ne spune ca ateismul nu este religie de parca poate dovedi in mod ABSOLUT ca Dumnezeu nu exista. Atata timp cat nimeni de pe pamant nu poate dovedi ca Dumnezeu NU exista, negarea existentei acestuia este DOAR o CREDINTA nu o certitudine, deci ateismul ESTE doar o credinta. Pentru alti existenta universului, a Pamantului, a vietii este atat de simplu de explicat dar nu stiu nici cum sau de ce se nasc, cresc si apoi mor. Altii au gasit contradicti asa cum spuneau "inteleptii inaintasi" care spuneau ca Biblia minte in privinata existentei celei mai vechi cetati stiute de unde vine Avraam, cetatea UR. Sa vezi si sa nu crezi, dupa multi ani au dezgropat si UR-ul si chiar au gasit dovezi in existenta lui Avraam dar nu asta era subiectul ci DISPERAREA ATEILOR, dovedita in mod evident de raspunsurile voastre care ataca crestinismul in incearcarea de a DETURNA SUBIECTUL. La subiect baieti, daca sunteti isteti.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Teffan):

Pentru că Petre Tutea este fix ce ai spus tu mai jos de menționarea lui.
S-a dovedit din nou și din nou, și științific că Dumnezeu nu există, iar omul este într-adevăr un animal rațional, pentru că noi și primatele împărțim un strămoș comun, iar țelul ni-l facem noi. Nu există un duh sau moș în cer să te urmărească non-stop.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Așa deci am să răspund conform acestei întrebări, cu niște statistici:
- Creștinii din SUA fac mai multe avorturi decât cei fără vreo afiliere religioasă (aka atei)
- Creștinii din SUA, mai exact Texas, au o rată foarte mare de sarcini în rândul adolescenților, și pe primul loc de a doua sarcină tot la adolescente, față de alte state sau cei ce nu au afiliere religioasă.
- Creștinii din SUA vor legalizarea torturii și pedepsei cu moartea, față de cei fără afiliere religioasă
- Mulți creștini din SUA cred că Pământul este plat, Universul de aceeași vârstă tot cu Pământul, și cred că biblia este o carte ce este numai ADEVĂR.
- Majoritatea creștinilor din SUA neg Încălzirea Globală și nu vor să facă absolut nimic ca să rezolve această chestiune serioasă ce ne periclitează viitorul copiilor noștri, moartea și extincția a multor specii de animale, insecte etc.

Deci, ești mulțumit acum domnule creștin?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mentholinks):

Si acum cum ești?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu toți cei ce zic Doamne, Doamne, vor ajunge in Imparatia lui Dumnezeu. Adica, sunt creștini cu numele. Ca de altfel ca si majoritatea creștinilor din Romania.Isus se întreba daca va găsi credință la revenirea Sa pe Pamant. Se vede ca avea dreptate.Majoritatea celor care se declara creștini, trăiesc ca păgânii.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Isus a spus că va veni înainte să moară discipolii lui (ce erau prezenți apropo), deci a întârziat în jur de 1950 de ani cu promisiunea lui.

| danut explică (pentru LupusDei1993):

Exact cum am mai spus dar mizeria o b agati sub presul altora.
Ai facut si o analiza DE CE avorteaza? Daca sunt probleme medicale ale mamelor?
"- Creștinii din SUA vor legalizarea torturii și pedepsei cu moartea, față de cei fără afiliere religioasă" la asa afirmatie putem sa te introducem in "secta" anti USA.
" Mulți creștini din SUA cred că Pământul este plat, Universul de aceeași vârstă tot cu Pământul, și cred că biblia este o carte ce este numai ADEVĂR." Faza cu pamantul tine de educatie, nu de religie, orice prost stie asta, in privinta Bibliei este altceva, fiecare CREDE ce vrea.
"- Majoritatea creștinilor din SUA neg Încălzirea Globală și nu vor să facă absolut nimic ca să rezolve această chestiune serioasă ce ne periclitează viitorul copiilor noștri, moartea și extincția a multor specii de animale, insecte etc."
Asta nu tine de CRE DINTA si nici de ateism dar si eu sunt de acord caacum v-ati terzit sa ingrasati vaca, inainte de a o duce la abator. Pamantul NU mai poate fi salvat, putea fi salvat pe la 1900, acum nu mai sunt solutii, ca sa faca, sa duca frigidere la polul nord sa reanghete apa sau sa omoare toata populatia Africii si Asiei ca sa nu mai consume (omoare) animalele?
"Deci, ești mulțumit acum domnule creștin?"
Repet: "chestia cu capra vecinului", nu ai raspuns la intrebare, sa fie vorba de neputinta sau neantelegerea subiectului?

| Jay1 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Întreaga lume zace în puterea celui rău." (1 Ioan 5:19) Diavolul are o mare influență asupra oamenilor.Scopul suprem al vieţii nu este fericirea, ci cunoaşterea lui Dumnezeu. Unul dintre motivele pentru care răul pare atât de greu de înţeles.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LupusDei1993):

Isus a spus "azi si mâine lucrez, iar a treia zi termin." La Dumnezeu o zi e cat o mie de ani. Asa ca au trecut acele doua zile (2000 de ani) urmează a treia in care sa revină numai ca nu se știe exact când. Dar după semne este aproape, este chiar la uși!

| Jay1 a răspuns (pentru danut):

Ateismul este punctul de vedere potrivit căruia Dumnezeu nu există. Ateismul nu este deloc ceva nou. Psalmul 14:1, scris de David aproape de anul 1000 înainte de Hristos.

| Celcestietot a răspuns (pentru mentholinks):

Vorbeam serios.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar ucenicii de atunci tot au murit, si daca Dumnezeu este in afara timpului si dimensiunii noastre, clar este ireal si nu exista, e atat de simplu.