| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de neopaganism si modul cum incearca sa renasca vechile valori spirituale pierdute odata cu crestinizarea obligatorie a popoarelor, prin intermediul Imperiului Roman?

Răspuns Câştigător
| Cepoi_Horatiu_1998 a răspuns:

E o initiativa necesara pentru a ne redescoperi valorile.Din pacate informatia despre paganismul dacic este putina, fiind distrusa cel mai probabil de mai marii intelectuali crestini.Pe de alta parte, noi am devenit un popor slab dupa crestinare si neinteresat in adevarata sa identitate, spre deosebire de nordici(vikingii prezentand un interes tot mai mare).

| anonim_4396 explică (pentru Cepoi_Horatiu_1998):

Crezi ca religia wiccana e asemanatoare cu restul religiilor pagane?
As dori sa ma ghidez dupa principiile unei religii pagane si nu stiu care

9 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Sunt intru total de acord cu religiile neopagane si cu renasterea vechilor credinte.Nu ca nu au continuat sub ocupatia crestina, dar au facut-o underground.

Sunt de acord si promovez paganismul mai mult decat orice altceva.
Paganismul este religia noastra antica, care este in sangele nostru european.

| anonim_4396 explică (pentru Deaad):

Practici vreo religie neopagana?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Da chiar m-am gandit daca am fii musulmani ar fi mai ok. Ar inceta prigonirea crestinilor. Am sari cu butelia de gaz in sus cu tot cu bloc, etc. Ne-am putea decapita pe drum fara scrupule.
Crestinismul nu este bun. Ne invata numai lucruri urate.

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Cata rautate..in crestinism..vai.

| drutzix a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ce legatura au musulmanii cu intrebarea asta?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Il stiu pe Carlin. Dar tu iti formezi principiile pe baza ironiilor unui comediant? E un pamflet, nu stiu ce vrei sa spui.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru drutzix):

Ca religia noastra pe langa faptul ca este dreapta credinta este foarte ok. Nu e nevoie sa adoptam alta religie, neopaganism sau mai stiu eu. Avem deja o identitate.

| drutzix a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Fiecare crede ce vrea. Religia ta nu e si religia mea