| SaintOcea a întrebat:

Ce părere aveţi de pactul cu Diavolul a lui Faust?
Eu unul, cred că e un preţ mult prea mic de plătit pentru tinereţe veşnică.
Şi aşa o să-şi ia ţeapă diavolul, că după spusele unor creştinopaţi de pe aici, n-am suflet. Deci m-am scos, tinereţe fără bătrâneţe.

Răspuns Câştigător
| miradoniz a răspuns:

Oscar Wilde a scris o carte cam pe tema asta-bine au fost scrise multe-dar poate te-ar interesa sa citești "Portretul lui Dorian Gray"-parcă așa îi spune... dacă îl găsești.

11 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Aham. Și dacă ești tânăr veșnic nu vei suferi veșnic văzând cum totul în jurul tău se stinge și moare? De la oamenii apropriați până la însăși valorile și conjuncturile sociale, economice sau politice în care te-ai născut și cu care te-ai obișnuit? Mai întâi întreabă-te în oglindă dacă ești așa adaptabil și așa lipsit de empatie. Apoi întreabă-te dacă mai vrei același lucru. Tineretea veșnică de unul singur e o perspectivă sumbră și eu o văd ca pe un blestem mai degrabă.
Îți mor părinții și restul rudelor mai mari. Îți mor copiii, nepoții, strănepoții. Îți moare soția, amanta, amanta, amanta, amanta, poate femei pe care le iubeai. Omul prin definiție e o ființă sociabilă. Pentru a evita durere peste durere ar trebui să renunți la asta. Atunci mai ești om? Sau ar trebui ca la un moment dat să nu-ți mai pese ca să nu mai doară. Atunci mai ești om?
Astea-s discuții prostești. Omul nu e caracterizat prin nemurire. Nu în forma asta(poate).

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Gizăz):

De acord cu Gizăs.

Răspuns utilizator avertizat
| Gizăz a răspuns (pentru SaintOcea):

Hmmmmm. Nu prea realizezi implicațiile a ceea ce spun. Nu ai cum, nu acum. E ceva pe latură emoțională nu intelectuală deci nu-ți pot explica.
Trebuie să te faci mare ca să ai o idee mai bună asupra dorinței tale. Acum nu poți. Să nu crezi c-o zic cu aroganță. Vorbim peste cinci ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Gizăz a răspuns (pentru SaintOcea):

Eu zic să vorbești mai rar și mai încet că am avut probleme în a separa rațiunea de lătratul pregnant care te-a caracterizat aici. Parcă ateii ar trebui să fie ființe reci, calculate și raționale nu să se supraîncălzească precum un radiator de Dacie fabricată-n '74.
Eu am specificat clar că nu am zis ce am zis cu vreun dram de superioritate dar logica ți-a eșuat aici. Nu-ți dau 12 ani dar îți dau 16. Știu pentru că și eu sufeream de impulsivitatea și nesimțirea unui meltean la vârsta aia. Dar parcă nu așa mult. Nu prea făceam furtuni în pahare de apă. Acum nu mai sunt minor de ceva ani buni.
Nu e vorba că am trecut prin asta ci e vorba de viziunea ta asupra unor chestiuni minore dar care în ansamblu te fac să-ți schimbi percepția asupra vieții și în consecință asupra acestei chestiuni odată cu creșterea în vârstă. Tu nici nu-mi înțelegi spusele dar dai din moară degeaba. E ca și cum ai construi o casă pe o fundație pe care nu o pricepi. Riscă să se dărâme, nu-i așa, ateule?! Și lasă nesimțirea pe viitor, e urâtă.
Să știi că dacă ai pe alții mai proști ca tine nu înseamnă că ești tu deștept. Înseamnă doar că ai pe alții mai proști. Atât!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Lasa-l, i-am explicat si eu aceleasi lucruri acum cateva saptamani si m-am trezit injurat de mama. Si nu are 16, il supraapreciezi, are 19, asta e grav.

| Leocerba a răspuns (pentru NoChanceForUs):

De acord cu NoChanceForUs,care-i de acord cu Gizăz big grin
SaintOcea, incearca sa rupi şabloanele cu Faust,(re)citindu-i pe Dostoievski, Thomass Mann si Goethe.Sigur te vor ajuta ei, mai mult decat o putem face noi, prin raspunsuri pe TPU.

| DarkRoses a răspuns:

Ai facut un asemenea pact? Sau vrei sa-l faci? 1-eu zic sa nu...2-nu cred in asa ceva...:pe