| StrongHeart a întrebat:

Ce parere aveti de satanism?
Nu sunt un fanatic al crestinismului dar pe langa cei care ucid copii, femei si batrani rugandu-se la demoni, parca legile lui IIsus nu suna asa de rau, daca stai sa te gandesti putin.

38 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Satanismul eronat însușit printre creştini, mai ales printre creştinii rebeli(adică cei ce n-au citit veci Biblia, şi cred după ureche, aşa cum sunt 99% din români) este de fapt o ideologie non creştină, ideologie similară ezoterismului, ce se referă strict la evoluţia spirituală a omului prin tehnici oculte(pozitive) de meditaţie, fără ritualuri sau alte idioţenii aşa cum se practică-n cultele creştine(slujbele sunt ritualuri), este de fapt satanismul.
Ritualurile staniştilor rebeli, astea sunt de condamnat, şi n-au legătură cu satanismul real, şi da, sunt de acord cu tine.În cazul lor.

| anonimg a răspuns:

Știu unde bați. Dar nu trebuie să uităm că una este crimă, alta este război. Există și crimă pe timp de război.
Cât despre jertfe umane, acestea erau condamnate în Biblie.
Și nimeni nu era obligat să trăiască în mijlocul poporului Israel. Dar toți au fost de acord cu legile Vechiul Testament.
Și este și normal ca atunci când cineva îți face rău, acesta să fie pedepsit chiar și cu moartea. Dar nu ne place ca atunci când facem rău altora să fim pedepsiți.
Mie îmi place porunca din vechime: "ochi pentru ochi și dinte pentru dinte". Astăzi oamenii s-ar gândi de mai multe ori mai înainte de a face rău semenului.

"Judecătorii să facă cercetări amănunţite. Dacă se va afla că martorul acela este un martor mincinos şi că a făcut o mărturisire mincinoasă împotriva fratelui său,
atunci să-i faceţi cum avea el de gând să facă fratelui său. Să scoţi astfel răul din mijlocul tău.
În felul acesta, ceilalţi vor auzi şi se vor teme şi nu se va mai face o faptă aşa de nelegiuită în mijlocul tău.
Să n-ai nicio milă, ci să ceri: viaţă pentru viaţă, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior." (Deuteronom. 19:18-21)
Ai citit bine expresia: "cercetări amănunțite". Deci și în vechime Dumnezeu cerea cercetări amănunțite. Pedeapsa gravă era chiar și pentru un martor mincinos. Astăzi nu există așa ceva: nici legi și nici cercetări amănunțite. Adică există corupție în toată puterea ei și pe toate planurile, și în toate clasele sociale.
Astăzi dacă cineva îți rupe dinții se mulțumește să plătească în bani pentru ei, că își permite. Dar i-a să i se facă și lui la fel drept pedeapsă. Ba încă eu aș cere mai mult: viața pentru ochi, viața pentru dinte, viața pentru mâna sau picior, și chiar pentru amenințare. Doar așa ai fi văzut o educație care depășește imaginația oamenilor... care ar mai fi rămas în viață.
Chiar dacă nu înțelegem de ce Dumnezeu a dat astfel de legi, trebuie să avem încredere că El procedează mai bine decât toți oamenii laolaltă. Chiar și atunci când cerea să ucidă femeile însărcinate. Cu ce erau ele de vină sau copii din pântecele lor? Pentru că ele erau la fel de imorale ca și bărbații lor; iar copii ar fi trăit în imoralitate chiar mai mult decât părinții lor. Copiii moștenesc părinții nu doar fizic, ci și moral și psihic. Popoarele care urmau să fie cucerite de poporul Israel puteau să-și scape viața, cum a fost cu*va Rahav.

"Iosua, fiul lui Nun, a trimis în ascuns din Sitim doi oameni, ca iscoade, zicându-le: „Duceţi-vă de cercetaţi ţara şi mai ales Ierihonul." Cei doi oameni au plecat şi au ajuns în casa unei cu*ve, care se chema Rahav, şi s-au culcat acolo." (Iosua.2:1)
"Înainte de a se culca iscoadele, Rahav s-a suit la ei pe acoperiş
şi le-a zis: „Ştiu că Domnul v-a dat ţara aceasta, căci ne-a apucat groaza de voi, şi toţi locuitorii ţării tremură înaintea voastră.
Fiindcă am auzit cum, la ieşirea voastră din Egipt, Domnul a secat înaintea voastră apele Mării Roşii şi am auzit ce aţi făcut celor doi împăraţi ai amoriţilor dincolo de Iordan, lui Sihon şi Og, pe care i-aţi nimicit cu desăvârşire.
De când am auzit lucrul acesta, ni s-a tăiat inima şi toţi ne-am pierdut nădejdea înaintea voastră; căci Domnul Dumnezeul vostru este Dumnezeu sus în ceruri şi jos pe pământ.
Şi acum, vă rog, juraţi-mi pe Domnul că veţi avea faţă de casa tatălui meu aceeaşi bunăvoinţă pe care am avut-o eu faţă de voi. Daţi-mi un semn de încredinţare
că veţi lăsa cu viaţă pe tatăl meu, pe mama mea, pe fraţii mei, pe surorile mele şi pe toţi ai lor şi că ne veţi scăpa de la moarte."
Bărbaţii aceia i-au răspuns: „Suntem gata să murim pentru voi, dacă nu ne daţi pe faţă; şi când Domnul ne va da ţara aceasta, ne vom purta cu tine cu bunăvoinţă şi credincioşie." (Iosua.2:8:14)
Deci popoarele stiau de minunile pe care le făcuse Dumnezeu prin poporul Său Israel.
Apostolul Pavel spune despre femeia aceasta:
"Prin credinţă n-a pierit cu*va Rahav împreună cu cei răzvrătiţi, pentru că găzduise iscoadele cu bunăvoinţă." (Evrei.11:31)
Și apostolul Iacov:
"Tot aşa, cu*va Rahav: n-a fost socotită şi ea neprihănită prin fapte, când a găzduit pe soli şi i-a scos afară pe altă cale?" (Iacov.2:25)
Ori putem spune despre noi că suntem mai morali decât Dumnezeu? Că în istorie și chiar și în prezent există șarlatani la un nivel mai mare sau mai mic, care își pun în aplicare faptele egoiste și dizgrațioase sub stindardul crucii și al Evangheliei punând-ul pe Dumnezeu la înaintare, asta este altceva. Oamenii aceștia sunt conduși de diavolul în planurile și faptele lor condamnabile. Dar Satana, îngerii lui și agenții lui umani nu vor fi descoperiți decât în lumina Bibliei. Satana știe să se ascundă foarte bine, și la fel și oamenii care sunt conduși de el.
Recomand niște videoclipuri scurte și interesante:
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=2TMXOnb8i9s

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca nu ar fi existat, nu aveau motiv aia neadevarati sa porneasca cruciade si multe alte nenorociri. Ia gindeste-te cit de frumos ar fi ca toata lumea asta sa aiba o singura religie! Sau sa fie fara o religie, e totuna pentru mine. Niste sume de bani efectiv covirsitoare care s-ar duce pe educatie si sanatate! Milioane de copiii care ar fi crescuti invatind despre treburi care sa ii inspire, nu care sa ii infricoseze! Si tot inainte...

| SG1995 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Satanismul, de orice tip nu s-a rezumat la sacrificii fie ele umane sau animale, cât despre sacrificiile rituale în sine nu e un act maleficient precum media în întruchipează, uite poți citi aici un articol carte descrie conceptul de sacrificiu animal, și ce utilizare are pentru orice tip de teist:https://occult-study.org/animal-sacrifice/
În vechile credințe, animalul sacrificat oricum trebuia mâncat, dar se mergea pe concepția, că invocând numele zeități în care crezi asupra animalului ucis, ai fi onorat sufletul animalului, asta era denumit sacrificiu sau jertfă.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu am pornit cruciadele si nu am treaba cu religia lor. Uite, alta dovada ca religia catolica nu este cea adevarata! Ar fi bine cu o singura religie, dar aceea sa fie cea adevarata. Este bine sa evoluam ca si societate, dar adevarul trebuie sa fie intotdeauna cu noi, chiar daca ni se pare infricosator happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Https://adevarul.ro/......index.html
https://www.vice.com/......n-pomohaci
https://www.digi24.ro/......sa-1267908
Da, sigur, aia catolica nu e adevarata, dar mizeria de ortodoxie e calea, adevarul, si organul meu.

| BlackOldSun a răspuns:

Ucid femei, copii, batrani? cred ca tu confuzi de fapt asa zisul satanism cu ceea ce a facut de-a lungul istoriei CRESTINISMUL si inca face...

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nici BOR nu este calea rolling on the floor! Asta consider in momentul de fata. Dragute articolele, le voi pune pe frigider laughing.