| SymphonyOfDestruction a întrebat:

Ce parere aveti despre obiceiul preotului de a-ti sfinti casa si apoi sa iti ia o gramada de banifara nesimtire? cel putin la noi cere exagerat de mult.

26 răspunsuri:
| GRs a răspuns:

Dupa ce mai primeste si bani de la stat si mai sunt oameni care lasa bani in "cutia milei" vine si-ti mai cere. Si daca s-ar da banii aia pentru biserici si asa sunt destule in Romania. Ar trebui data o lege pentru preotii care cersesc.

| vrelian a răspuns:

Cine va pune sa faceti ce spuneti? fara sa faceti sfintirea aia ce casa nu poate sta in picioare, se surpa cumva sau ce? pe linga ca oamenii nu prea au bani, pentru ca daca spui ca va ia prea mult inseamna ca nu aveti asa bani sa dai cu ei in vint, deci pe linga ca nu prea sint bani voi ii dati popii.paio sincer sa fiu tu esti cea exagerata pentru ca il faci nesimtit.nu a venit popa sa iti bage mina in buzunare.si daca mai esti si crestina sau crestin atunci de ce faci lumea nesimtita si mai ales pe un preot adica pe ala la care mergi si asa mai departe.nu mai da bani nu te mai du; la el la biserica si o sa traiesti ca si pina acum poate chiar si mai bine, pentru ca acei bani ii poti folosi in scopuri mai bune.parerea mea. daca nu atunci taci si inghite si cauta sa fii un om bun fara sa jignesti si asa mai departe.numai bine

| M25M a răspuns:

Nu sunt de acord cu sfintirea contra cost, cred ca Jesus ar avea ceva de obiectat in privinta aceasta.

| Zenicide a răspuns:

De ce dai vina pe preot? De ce il lasi in casa? Face foarte bine, daca esti superstitios sa te taxeze ce dracu`. Foarte bine face.

| SymphonyOfDestruction explică (pentru Zenicide):

Nu sunt superstitios. nu cred in borsescu lui sfintit.dar sunt minor deci sunt obligat sa fiu martor trucurilor lui.

| Zenicide a răspuns (pentru SymphonyOfDestruction):

Am inteles. Din curiozitate, cat a costat acest ritual?

Răspuns utilizator avertizat
| SymphonyOfDestruction explică (pentru Zenicide):

150 de lei plus inca ceva pentru dracu stie ce contributie. plus ca dupa ce platesti contributie daca mori dracului iti mai cere o gramada de bani sa te ingroape daca nu te lasa sa putrezesti. parintii mei au posibilitatea sa dea, dar ma gandeam la batranii, care abia au bani de medicamente si la familiile cu 5 copiii unde parinti lucra pentru un salariu amarat.

| SymphonyOfDestruction explică (pentru U2lrish):

Nu ma refeream neaparat la familia mea. ma refeream de exemplu la batranii care au fost crescutii cu credinta si acum cand abia au bani de medicamente sunt fraieriti de preot sa mai ii umple buzunarele.pe langa sfintit, vine si cu colinda unde cere bani, si ceva cotizatie, si mai lasi si la biserica, plus are salariu de la stat. ti se pare corect pentru 2 ore pe saptamana de batut din gura?

Răspuns utilizator avertizat
| WR104 a răspuns:

Daca nu e legala taxa nu ar trebui platita.

Răspuns utilizator avertizat
| C0nstantin a răspuns:

Profita de pe urma prostimii indoctrinate...

| Calininio a răspuns:

De ce ii mai lasi sa-ti intre in casa daca stii ca asta se intampla? Trebuie sa descurajam orice metoda prin care biserica primeste bani de la noi, atata timp cat acestia primesc inca bani de la buget. Cand nu se vor mai da bani de la stat ( bani pe care ii dam cu totii, fie ca vrem, fie ca nu ) atunci vor avea dreptul sa ceara.

| Zenicide a răspuns (pentru SymphonyOfDestruction):

Uite daca vrei anul viitor va sfintesc eu casa prin webcam daca vrei. In ce religie sau ritual vrei tu, nu cer nici un ban laughing

| danay72 a răspuns:

Isus a spus:,, Gratis ati primit, gratis sa dati.''Matei10:8

| William a răspuns:

Nu e prost cine cere e prost cine da.

| Shama a răspuns:

Da...pentru ca preotul sa sfinteasca casa trebuie sa ii dai o multime de bani.Si cu ce folos?

| Octa00 a răspuns:

Exista multi preoti care nu au frica de Dumnezeu.Nu mai e cum era odata.Inainte,preotul era cel care il respecta pe Dumnezeu.Azi,totul a devenit un maraton dupa bani.Ce sa faci? astea sunt vremurile

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu cere nimeni.La noi se da ca asa e obiceiul, dar nu vine peste tine ca sa te oblige. Daca vrei dai, daca nu, nu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Iată cu şi-a instruit Isus continuatorii: Vindecati pe bolnavi, inviati pe morti, curatati pe leprosi, scoateti afara dracii. Fara plata ati primit, fara plata sa dati (Matei 10:8).

| tasmania a răspuns:

Desi sunt ortodox, am probleme in a intelege lucrurile astea legate de banii ceruti (?!) de preot cu diverse ocazii. Eu unul, i-as fi spus ca e prea mult si ca nu mai are nici un alt preot din zona pretentii atat de exagerate, mai ales la o sfintire. I-as fi cerut chitanta, cu suma si serviciul efectuat - ca sa pot dovedi la nevoie. Sunt anumite chestii pe care le platesc si eu, fara sa intreb, din convingere religioasa. Dar sa nu aud despre cei care spun: "daca nu dai atat, nu iti inmormantez pe cel decedat". Pe aceia nu-i inteleg. DAR. Exista si o alta latura a problemei. Preotii nu au salariu integral de stat, ci doar o completare. Si isi platesc darile catre acelasi stat, ca sa beneficieze de alocatii pentru copii, de asigurare medicala, de pensie s.a.m.d. Trebuie sa traiasca si el din ceva, sa pape, sa se imbrace, sa plateasca impozitele, darile, facturile, ratele, scoala copiilor etc. Daca toata lumea ar plati acea contributie - stabilita de consiliul parohiei, deci de reprezentantii credinciosilor - cred ca ar fi mai simplu nitel. Poate ca nici preotul nu ar mai trebui sa-si "umfle muschii" la unii mai rau-platnici. Bunaoara, la mecanic ce-i spui daca te taxeaza cu 300 lei pentru schimb de rulment de presiune? Sau daca la inmormantare rudele defunctului gasesc sa dea gornistilor (in Oltenia) 600 lei, pentru preot nu pot da 100? Pune-ti intrebarea si asa: cat cheltuiesc pe luna pe viciile mele, de nu pot da 5 lei lunar Bisericii pentru contributia mea la sprijinirea bunei functionari a parohiei in care ma nasc si ma botez, meg la slujbe, ma cunun, imi botez copiii, ii cunun si apoi voi merge si eu ad patres (5x12= 30 lei - atat e contributia la mine)?

| kira30 a răspuns:

Banii aceia se impart in 4 parti :spitale orfelinate, biserici si salariul preotului. UNII preoti sunt crestini doar cu numele, si vor bani mai multi.In acest caz alertati primarul sau pe superiorii preotului.

| AdrianS a răspuns:

Este in regula si cu siguranta legal. Nu este biblic, insa fiecare este liber sa creada ce vrea. Daca crede ca va avea un an mai bun sa dea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine te pune sa-i dai bani? Eu nu dau si am parte de aceeasi slujba si servicii.

| phantomitza a răspuns:

N-ar trebui sa ceara bani multi..ca bani se cere desi mie mi se pare naspa asta cu banii ca in Biblie zice : In dar ati luat in dar sa dati!