| Delocimportant a întrebat:

Ce parere aveti despre penticostali, dar, mai ales, despre femeile din cadrul acestei religii? Daca iti doresti sa gasesti iubirea, sa ai parte de o relatie alaturi de o femeie serioasa, se merita sa te pocaiesti si sa mergi la biserica la penticostali, fiind ortodox pana la pasul respectiv?

12 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Ortodoxia este un dar de la Dumnezeu pe care putin il inteleg.
In State cei mai multi stiu despre ortodoxism cat stim noi despre budismul Mahayana.
Ceea ce vrei sa faci este un troc: renunti la Pateric, la Serafim de Sarov, la Xenia de Petersburg, la istoria crestina a lumi si la sfintenie pentru o... pasarica.
In afara de asta, daca vei vrea sa revii la ortodoxism peste 10-15 ani s-ar putea ca pretul sa fie familia. De asta eu unul am o intrebare: sunt asa de rare femeile ortodoxe?

| danut a răspuns:

Daca mergi la penticostali la biserica nu inseamna ca te pocaiești, mai ai mult pana la pocainata ci doar ca accepti "varianta" penticostala a credintei crestine. Femei serioase poti gasi in orice confesiune crestina și nu numai din lume. In ceea ce priveste confesiunea penticostala sunt multe de spus dar nu suntem la ora de caracterizari, poate ar trebui sa citeasca mai bine Biblia si sa se uite la ce spuneau inaintasii protestanti si ucenicii despre "darurile date de Dumnezeu" in speta despre vorbirea in limbi si Legea Morala.

| danay72 a răspuns:

Daca iti schimbi religia sa o cauti pe cea adevarata si sa faci un juramant in fata lui Dumnezeu, nu de dragul unei fete.

| RAY a răspuns:

Eu nu am pareri despre nimeni nu sunt dunezeu, am cunoscut mai multi pocaiti, unu imi spunea ca fetele de la el din biserica sunt materialiste dupa banii si atat, altul ca a stat cu una si la lasat cu 2 copii,tu crezi ca religia schimba femeia sau barbatul?
totul e pe banii in lumea asta, ma amuza oamenii ca tine care vb de iubire, seriozitate dar fara banii, pai fara banii cum poti avea ceva, prima oara cauta banul apoi femeia nu invers, nu se merita sa te pocaiesti ca tot la vorba mea ajungi, daca gasesti una sincera sa imi spui ca sunt curios bine

| Delocimportant explică (pentru RAY):

Inseamna ca numai cei bogati pot avea parte de iubire? Cam asta inteleg din spusele tale. Din ceea ce deduc, in conceptia ta, poti avea o femeie numai daca ai bani, iar daca o femeie vrea bani pentru a fi cu tine, inseamna ca e o libertina. Asadar, in mod indirect, toate femeile, pentru tine, sunt niste usuratice? Daca gasesc una sincera, sa te anunt? Inseamna ca tu nu ai gasit niciodata o femeie sincera, daca mi-ai spus sa te anunt cand voi gasi eu una. De femeile ortodoxe sunt dezamagit: ortodoxele stiu doar de distractii, cluburi, masini, bani. Pe cand, penticostalele, se mai duc pe la biserica, iar eu le apreciez pe acest lucru, nu la discoteca, asa cum fac ortodoxele. In fine, sper sa nu te simti ofensat din cauza parerilor mele, si sper sa nu primesc niste jigniri din partea ta. Am observat ca, in mediul online, esti des criticat, pentru afirmatiile tale, si nu pentru ca nu ar fi valide, ci pentru ca nu convin unora.

| RAY a răspuns (pentru Delocimportant):

am spus ca pentru a avea o familie ai nevoie de banii ca sa poti trai si tu si familia ta, eu n-am spus ca sunt usuratice sau ca nu sunt mi egal cum sunt eu nu sunt zeu sa judec fiecare e cum vrea, da inca n-am gasit o singura o fata sincera ce sa faci am avut noroc mare, de ce sa mint daca asta mi s-a intamplat? vad ca si tu esti dezamagit de parca cunosti toate fetele ortodoxe, pocaitele nu sunt materialiste nu toate sunt sfante nu? daca eu am cunoscut pocaite mai materialiste ca astea ortodoxe ce spui? ele asteapta un bogatas sa le faca fabrica de copii zi-mi ca nu-i asa? cate pleaca pe afara sa se casatoreasca cu bogatasi?
ps da numai jignit te-ai exprimat civilizat, da sa ma critice in continuare amice ei traiesc in iluzi o lume de ipocrizie mare, am fugit sa stii de oamenii ipocriti mereu si am suferit mult, cam 90% din oamenii sunt ipocriti, falsi, mincinosi, tradatori de prim rang

| milan9 a răspuns:

Nu. Nu iti poti vinde sufletul pentru o poveste de dragoste.

| Mayar a răspuns:

Sunt de parere ca sunt niste insecte [ scuze, secte].

Daca pentru asa ceva, iti schimbi religia, nu esti nimic.
Mai bine te duci direct la satanisti, ca acolo ti-i locul. Hai, valea!

| Mayar a răspuns:

Multumesc, multumesc. Foarte bine, continua! Asa, injoseste-te si mai mult!
Arata cat iti poate capul. Sa injure e capabil oricine.
Continua sa iti scazi valoarea.

Foarte frumos vorbesti. Nu te supara, dar iarasi arati ca ortodox nu esti, nu respecti decalogul.

| Lucman a răspuns (pentru Mayar):

Eu fiind neutru in ceea ce priveste religia, cred ca raspunsul tau este unul nu foarte inteligent. El a criticat in felul lui, tu ai criticat in felul tau. Daca, dupa tine, el si a scazut valoarea, cam acelasi lucru ai facut si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te pocaiesti pentru o fata.Trebuie sa vii inainte lui Dumnezeu cu o inima sincera, nu falsa el iti cunoaste inima.De ce sa te imbraci intr-o haina de fatarnic? Sau sa pari ca esti oaie si cand colo esti un lup? Pocaieste-te! Dar nu te pocai pentru o fata. Dumnezeu nu ne cheamă la o religie, el spune doar sa ne pocaim.In Biblie nu spune sa ne facem de nu stiu ce religie. Iti zic eu pocainta este calea catre cer, daca nu te pocaiesti iadul e pregatit pentru tine.Gandeste-te bine ce faci cu viata ta(nu cred ca vrei sa mergi in iad pe vecie, fara sfarsit) Roaga-te cu o inima sincera, cere-i lui Dumnezeu o sotie si iti va da, nu dispera, doar roaga-te.

| Lucman a răspuns:

Vad ca au trecut cativa ani de cand s-a raspuns pe aici, dar nu conteaza… eu cred ca religia a devenit prea opresiva. Ar trebui sa fie o alegege proprie, iar schimbarea de religie sa nu fie o rusine. Sunt prea multi oameni inchisi la minte care pun religia pe primul loc, sau zic ca religia lor e cea mai buna. Oameni buni, vom sti (sau nu) toti acest lucru cand vom muri. Cel mai important lucru in viata este asta pana la urma… persoana proprie, persoana cu care vrei sa fii, familia pe care ti o vei crea… (- parerea mea. Voi puteti avea o alta parere personala… tineti v o pentru voi daca e sa criticati negativ). Daca ai ales sa ti schimbi religia si ai ajuns pana la urma cu o fata extraordinara (in ochii tai) si va merge bine inca si acum… atunci, felicitari! Eu cred ca persoana potrivita e mai importanta decat religia, nu invers! Unii parinti ar fi in stare sa renunte la copiii lor (adulti…) daca acestia si ar schimba religia… mentalitate de c*cat! Pui religia mai presus de proprii copii… rusine. Sincer. Oameni buni (si, sper, deschisi la mine (nu obsedati de religie si de venerarea unor sfinti…), traiti va viata, fiti buni si cu bun simt indiferent de religie. O persoana nascuta intr o familie budista (deci budista si ea prin nastere), care nu a ales personal sa fie nascuta, in acea familie la acel timp, in acea religie, nu va ajunge in Iad (daca acesta exista). Deci, inca o data, traiti va viata (cu sau fara religie), si vom vedea toti la moarte ce va fi (ca parerile de genul "asa se va intampla, e scris in Biblie" sau oriunde altundeva, sunt totusi niste pareri de la persoane destul de incuiate la minte, usor controlabile. Avem toti dreptul la pareri si credinte diferite. Nicio religie nu e mai buna decat alta).