| Chαяtreux a întrebat:

Ce părere aveţi despre reîncarnare? Adică nu vreau citate din biblie sau din alte materiale religioase. Ştiu că în biblie se specifică faptul că omul moare doar o singură dată, însă mă gândesc, totuşi, un lucru susţinut de atâţia oameni să fie o minciună? Eu m-am gândit să încerc să fac o legătura între creştinism si această idee a reîncarnării. (având în vedere că eu susţin cam toate religiile - în fiecare există un sâmbure de adevăr) La creştinism, când cineva nu-l descoperă pe Dumnezeu şi nu-i urmează calea, după moarte merge in iad. Şi din celălalt unghi, se reîncarnează, astfel revenind pe pămant. Oare ar putea ca iadul să fie chiar lumea aceasta? Adică. oricum nu exista nimeni care să nu sufere.
Ce ziceţi? thinking
P.S: Nu este o întrebare care să nu mă lase să dorm sau geva de genu. însă e plictiseală mare şi mi-am zis să-mi omor timpul cu un subiect inteligent.

74 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Crestinismul e suma tuturor religiilor cunoscute la acea vreme laughing

Eu nu cred in reincarnare, pentru ca stiu ca sufletul nu exista, exista doar creierul care odata mort, e mort, deci nu cred nici in basmele teistilor.

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Cum adică nu există suflet? Pff.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Pff, nu exista. Faptul ca tu crezi sau nu, nu schimba realitatea.

| EmaS a răspuns:

Fiecare om se naste, si moare o singura data dupa care vine judecata.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Chαяtreux):

Nu exista suflet!

Starile emotionale nu sunt cauzate de suflet.
Ele sunt cauzate tot de creier.

Si animalele detin stari emotionale.
La un nivel mai primitiv dar detin.
Delfinul este mamiferul cu cele mai bine dezvoltate stari emotionale.
La fel ca omul.
Poate chiar sa le identifice.

Deci si animalele merg in rai sau iad?

| Daisukee a răspuns:

Reincarnare nu exista in Crestinism, Tot ce exista este Sufletul care se ridica la ceruri si va sta alaturi de Dumnezeu dupa Sfarsitul lumii timp de 1000 de ani, Diavolul va fi inchis in aceasta perioada si lasat singur pe pamant, dupa acesti 1000 de ani Dumnezeu va recrea pamantul intocmai cum este raiul si vor cobora cei din rai unde vor putea face ce vor ei, nu o sa mai fie ura, pacat, invidie, crima toate vor fi lasate pe pamantul vechi si mistuit de flacari.
Sufletul este adevaratul trup al omului.

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Corpul este mult mai mult decât carne şi creier. la fel cum o carte este mai mult decât hârtie şi cerneală. Să ştii!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Daca tu zici, insa nu uita ce am zis in al 2-lea raspuns smug

| Chαяtreux explică (pentru mihaitaLGP):

Cartea este mai mult decât cerneală şi hârtie la fel cum corpul este mai mult decât carne şi creier. Dacă tu vrei să crezi că nu ai suflet, n-ai decât. Însă, vei rămâne surprins într-o zi când ai să-l descoperi. Sau nu.
Uneori animalele au mai multe sentimente decât oamenii. ele nu merg în iad. Nu există animal rău. ci doar om cu minte criminală. (mă refer la cei care chinuie căţeii de mici să ajungă adevăraţi monştri.)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Pai vezi? laughing Animalele n-au suflet, au suflare de viata care o sa se evapore dupa moarte, daca nu ma crezi, intreaba un crestin care stie. Deci, daca n-au suflet, de ce sunt mai bune decat unii oameni? (intrebare retorica) Pac pac.

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Este doar o încapăţânare de copil. o negare trebuie susţinută de argumente solide, care să ramană în picioare indiferent de ceea ce ar fi.

| Thunderstruck a răspuns:

Daca o afirmatie este sustinuta de mai multi oameni, nu inseamna ca-i adevarata.Nu reprezinta nici macar un argument acest fapt.Nu cred in reincarnare pentru ca nu cred in suflet. Viata dupa moarte este doar o speranta pentru oamenii slabi care nu pot sa accepte ca o data si o data tot o sa moara.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Cred ca e invers, tu esti copilul aici (nu e o jignire). Documenteaza-te ce e creierul, de ce este capabil si ce ramane dupa ce moare, dar vezi sa nu fie vreun site crestin, ca acolo e indoctrinare/propaganda.
Sau, s-o luam invers, ca sa fie adevarata afirmatia cu existenta sufletului, ar trebui sa existe zei, ca nu doar in credinta iudeo-crestina se vorbeste despre asa ceva, ceea ce nu exista, e prea lunga povestea s-o spun, tot cu creierul are legatura.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Chαяtreux):

Sa inteleg ca Dumnezeu a creat animalele doar ca sa ai tu companie?

Si ca tu esti mai deosebita decat ele si contezi cu adevarat in acest imens timp si spatiu si totul se termina cu tine?
In momentul acesta sunt DESOCPERITE aproximativ 200 de miliarde de galaxii ( 0.2% din universul actual ).
Sa nu mai vorbim ca universul se afla intr-o continua expansiune.
In acest 0.2% din universul actual se nasc si mor planete la fiecare secunda. Chiar in timp ce eu tastez.
De ce ar construii cineva atat de mult pentru atat de putin?
Ai tu capacitatea sau experienta sa intelegi toate nivelurile de existenta care coexista simultan?
Stii tu ca viata se poate desfasura doar in medii cunoscute de tine?

Vorbesti de iad!
Iadul este o ineptie totala.

Prin absurd vorbind, daca sufletul exista o data desprins de partea materiala ( corpul ) nu mai poate simtii nici o durere fizica.
Deci ce rau iti poate face cineva in acel iad?

Sau tu chiar crezi ca o sa arzi si o sa te tortureze cineva?

E chiar atat de greu sa realizezi ca viata este ceva unic?
Si este unic pentru ca fiecare o percepe diferit, in functie de proprile prejudecati acumulate prin doctrina, in functie de proprile experiente si in functie de capacitatea de intelegere a tot ce coexista simultan.
Asta este viata, o interpretare acumulata prin doctrina.
Sa realizezi ce se intampla cu adevarat ar trebui sa nu mai detii ratiune, constinta etc intr-un cuvant ar trebui sa fi MORT.

| RossanaMaria a răspuns:

Eu nu cred in reincarnare, dar cred ca fiecare are in parerea sa o urma de adevar. Eu cred in Dumnezeu si lumea crede in El pentru ca trebuie sa credeam in ceva, se zice ca mai bine sa cred si sa nu existe decat sa existe si sa nu fi crezut. In general lumea are nevoie de fapte, de acte ca sa creada, nu de vorbe dar el personal am avut parte de minuni si cred ca e cineva acolo Sus... dar depinde de la om la om, cati oameni sunt in lumea asta, tto atatea pareri diferite vei afla. Nu conteaza ce cred altii ci doar ce crezi si simti tu. Nici fatul nu isi cunoaste mama la propiu in timp ce este in burtica sa dar asta nu inseamna cu nu o iubeste, si invers.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Thunderstruck):

Exact! Nu ne este frica de moarte si doar de vesnicia ei. Pentru ca cea mai mare frica este inexistenta noastra. Nu ne putem imagina viata noastra dincolo de mormant. Si avem aceasta frica pentru ca intr-un mod inconstient creierul ca si organ in toata complexitatea lui moare.

Moartea si viata in general sunt ceva unic.
Pentru ca fiecare percepe diferit.
In functie de proprile prejudecati, experiente si in functie de capacitatea de intelegere a tot ce coexista simultan.

Suntem categorii de oameni cu prejudecati diferite.
Trist e ca unii sunt mai putini curiosi ca un melc, indoctrinati si manipulati de religii tampite.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista suflete, spirite etc
nu cred in viata de dupa, ratiunea nu ma lasa, o data mort e ca cand inchid pc-ul

| mihaitaLGP a răspuns (pentru RossanaMaria):

Mai bine crezi si sa nu existe decat sa existe si sa nu fi crezut?

Atunci afla ca dai putere corporatilor, este responsabil/a!

| RAY a răspuns (pentru Chαяtreux):

Total gresit, o negare nu trebuie sutinuta de nimic, o afirmatie trebuie sutinuta, gandeste logic, moare cineva eu neg ca l-am omorat am eu nevoie de dovezi sau cel care ma acuza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

"o negare trebuie susţinută de argumente solide"...
Permite-mi sa te contrazic.Ce ai zis tu acum se aplica afirmatiilor nu si negarilor. In cazul in care o afirmatie nu este sustinuta de argumente solide, negarea acelei afirmatii nu trebuie sustinuta de dovezi.

Sa-ti dau un exemplu : Crezi in zeul Bagon? Dar in dragonul invizibil de la mine din camera? Accepti existenta lor? Daca nu, folosind logica ta, "o negare trebuie susţinută de argumente solide". Dovedeste-mi ca nu exista alte miliarde zei sau dragonul din camera mea.

Acum intelegi? Daca tu afirmi ca exista suflet (sau zei sau etc), TU trebuie sa dovedesti si sa aduci argumente solide. Daca nu poti, eu nu trebuie si nu sunt obligat sa te cred sau sa-ti accept afirmatia ca fiind corecta.

| Chαяtreux explică (pentru Thunderstruck):

Adevărată prima afirmaţie, parţial. Cât despre viaţă după moarte, nu ştiu ce să zic. Eu nu sunt un om slab şi niciodată nu mi-a fost frică de moarte. Însă, sufletul omului este atât de complex şi neînţeles, în cât îmi este greu să cred că are un sfârşit.

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Orice tip de divinitate, fie că îi spui Zeus, Allah, Jah, Dumnezeu, sau cum vrei tu, este acelaşi. Şi nu, chiar nu mă port ca un copil, doar că ţi-am dat un răspuns la cam toate afirmaţiile pe care le-ai adus contra mea. iubesc ştiinţa, însă toţi oamenii de ştiinţă din lume, nu pot explica momentul în care iubeşti cu sufletul. Explicaţiile lor sunt ca şi cum aş explica eu unui orb cum arată o statuie. Dacă n-ai ochi să o vezi, nu este acelaşi lucru.

| Chαяtreux explică (pentru anonim_4396):

Nu te obligă nimeni să mă crezi. Adevărul nu ai cum să îl afli de la alţii. Fiecare îl află în modul său. Şi poate că m-am exprimat greşit, sau m-ai înţeles tu greşit. Eu m-am referit că i-am contrazis toate argumentele pe care mi le-a adus impotriva existenţei divinităţii, si acestea au picat. Am dovedit că nu erau adevărate, sau măcar parţial. Iar ea nu şi-a susţinut cu nimic afirmaţiile. Nu poţi veni pur şi simplu să spui ceva fără să fii pregătit să îţi susţii ceea ce spui. La asta m-am referit. imi cer scuze dacă nu m-am exprimat cum trebuie

| Thunderstruck a răspuns (pentru Chαяtreux):

Culmea ca majoritatea lucrurilor "neintelese" au fost inventate de oameni... Stelele, gaurile negre si alte unitati ale Universului stim ca nu au fost "create" de oameni.Eu cred ca omul are obiceiul de a inventa chestii care le considera apoi "complexe".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

"Nu poţi veni pur şi simplu să spui ceva fără să fii pregătit să îţi susţii ceea ce spui"... tu ai sustinut ca exista suflet. Corect?

Nu ti-am citit si celelalte comentarii dar, daca sustii si existenta zeilor/demonilor/altor chestii pe langa suflet, dupa cum ai zis si tu, trebuie "să fii pregătit să îţi susţii ceea ce spui".

Deci... poti sa aduci argumente/dovezi cu adevarat bune pentru afirmatiile tale?

"i-am contrazis toate argumentele pe care mi le-a adus impotriva existenţei divinităţii, si acestea au picat"... daca-mi permiti, ma bag si eu in "dezbatere". Incepe prin a-mi prezenta dovezi/argumente PENTRU existenta unei divinitati (sa nu uiti sa specifici si ce divinitate alegi sa sustii).

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Si daca iubesti cu sufletul, de ce o afectiune la creier te poate face sa nu mai iubesti deloc? De ce daca iti dau niste oxitocina o sa incepi sa ma iubesti, cel putin sa ma placi si sa ai incredere in mine? Stiinta este perfectibila, in continua imbunatatire/corectare, daca ceva nu poate fi explicat inca, nu inseamna ca mai tarziu n-o sa fie.

| Chαяtreux explică (pentru mihaitaLGP):

Nu am zis niciodată că iadul este aşa cum îl vezi în desene. nu se vorbeşte de durerea trupească, ci de cea sufletească. Adică de tristeţe. Aşa cum ţi-am dat exemplul cu jupiter, mai sunt şi altele. Dar ştiul destul de puţine. Nu am zis nici că ştiu totul. Am multe de învăţat.

| 220V a răspuns (pentru Mădă0611):

Din punct de vedere stiintifiv, exista reincarnare, atunci cand vom muri, or sa ne manance viermii, si bacteriile. Deci acele molecule or sa treaca dintr-o vietate in alta, deci vom trai in alte vietati sub forma atomica. Scuze pentru explicatia mea neslefuita, dar nu sunt on de stiinta ca sa-ti explic exact laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Aaaaa, voiai sa le sustin? Pai la ce "contraargumente" ai adus, credeam ca nu e nevoie. Prea lunga povestea. Intreaba-ma ce te intereseaza si mai tarziu, sau maine, o sa iti raspund, ca imediat ies.

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

În legătură cu "unde merg animalele după moarte" nu ştiu ce să zic. Nu am de ce să intreb un creştin, sunt oameni şi oameni. Fiecare interpretează in felul lui. corect sau greşit. Cum am mai spus, mulţi îşi pierd credinţa din cauza credincioşilor. Habar n-am unde merg animalele dupa, dar ştiu că au suflet, şi că şi ele iubesc.