| Chαяtreux a întrebat:

Ce părere aveţi despre reîncarnare? Adică nu vreau citate din biblie sau din alte materiale religioase. Ştiu că în biblie se specifică faptul că omul moare doar o singură dată, însă mă gândesc, totuşi, un lucru susţinut de atâţia oameni să fie o minciună? Eu m-am gândit să încerc să fac o legătura între creştinism si această idee a reîncarnării. (având în vedere că eu susţin cam toate religiile - în fiecare există un sâmbure de adevăr) La creştinism, când cineva nu-l descoperă pe Dumnezeu şi nu-i urmează calea, după moarte merge in iad. Şi din celălalt unghi, se reîncarnează, astfel revenind pe pămant. Oare ar putea ca iadul să fie chiar lumea aceasta? Adică. oricum nu exista nimeni care să nu sufere.
Ce ziceţi? thinking
P.S: Nu este o întrebare care să nu mă lase să dorm sau geva de genu. însă e plictiseală mare şi mi-am zis să-mi omor timpul cu un subiect inteligent.

74 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns (pentru 220V):

"Din stele esti, in stele te vei intoarce" day dreaming
Neslefuiala e pe intelesul tuturor, deci e ok.

| 220V a răspuns (pentru Mădă0611):

Mersi frumos :*

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Iubirea vine de la creier. Pune intrebari la care asteptai raspunsuri si nu am observat, si o sa iti raspund, cand revin. happy Imi plac discutiile pe tema asta.

| Chαяtreux explică (pentru Thunderstruck):

Stelele, găurile negre, pot fi studiate de oameni şi explicate. Însă fiecare iubeşte şi urăşte diferit. Astea sunt lucruri care nu pot fi înţelese. sunt infinite.

| Chαяtreux explică (pentru anonim_4396):

Vorbesc despre divinitatea suprema. Însă nu o pot face dacă nu eşti deschis la afirmaţiile mele. Mie îmi pare că nu vrei decât să îmi dovedeşti inexistenţa acestei divinităţi. Pot aduce argumente, dacă le primeşti însă.

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Alea sunt de moment, aşa cum sunt si plăcerile lumeşti.

| Chαяtreux explică (pentru 220V):

Interesantă teorie laughing

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Degeaba explică oamenii de ştiinţă care-i treaba cu iubirea unui om. Nu vor simţi niciodată ceea ce simte omul respectiv. Ştiinţific vorbind, este acelaşi lucru. Sufletul este ceea ce face fiecare sentiment in parte diferit.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Nimeni nu poate sa simta ca altcineva, nici macar sa vada ce vede altcineva, chiar daca ambele persoane se uita fix la acelasi obiect. Perceptia asupra lucrurilor ne face diferiti, si creierul e responsabil de cum vedem si simtim lucrurile, el nu inregistreaza realitatea, o creeaza. Ca sa vezi ca tot ce exista/tot ce cunosti e in creier, incearca sa iti imaginezi cum ar arata speciile de plante si animale de pe alte planete. Nu poti sa creezi nimic, poti doar sa combini imagini pe care deja le detii, imagini vazute in natura. Daca ar exista dumnezeu, suflet, rai, iad, vise "divine", s.a.m.d., ar fi posibil, dar nu e.

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Refuz sa cred ca iubesc cu creierul. Cand ma gandesc la Dumnezeu sa stii ca nu imi imaginez nimic in imagini. Pur si simplu simt. Iar oare faptul ca un orb din nastere viseaza poate fi un vis 'divin'? sau de exemplu cand visele iti transmit ceva, si dupa mai mult sau mai putin timp realizezi ca asa este. Adica stiu ca visele sunt doar niste procese stiintifice, normal nu avem cum sa visam decat imagini pe care le-am vazut deja, dar totusi, sunt cazuri care te pun pe ganduri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Dar asta e adevarul, creierul e responsabil de tot ce simtim. Gandul la dumnezeu iti da o stare de liniste, pace, se numeste confort, confort psihic, si e produsul autosugestiei, urmare a sugestiei (ti-a zis cineva, ai auzit undeva despre acele stari raportate la dumnezeu).
Nu m-am documentat, insa visele pot sa fie auditive, senzitive. Daca ceva nu intra in creier, nu exista pentru persoana respectiva. Nu poti crea ceva, doar natura poate.
Visele au treaba cu subconstientul, el inregistreaza tot ce vezi, chiar daca nu constientizezi tot ce e in jur, el a facut deja poze si le pastreaza, vezi Limitless http://www.cinemagia.ro/filme/limitless-483698/

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Si totusi, ca sa inchei pentru ca este tarziu si am deviat de la subiect, fiecare are dreptul sa aleaga. Raman la parerea mea, deoarece cat de destepti ati fi toti la un loc, nu aveti cum sa explicati aparitia a ceva atat de perfect, uimitor si infinit din nimic. Acesta este principalul motiv pentru care cred, si care ar trebui sa va puna pe ganduri pe voi toti. Aici nu este vorba de a fi sclavii cuiva, sau de a respecta reguli tampite, ci de luarea la cunostinta a faptului ca nu sunteti o intamplare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Pai de aia n-am vrut sa ma lungesc, insa mi s-a parut ca zici ca fug, asa ca... http://www.tshirtlockdown.com/images/challenge-accepted_02.jpg
Universul nu e perfect, nici corpul uman, nimic nu e perfect, suntem o intamplare, si da, fiecare cu credintele lui. Noapte buna! :)

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Ba este perfect. Cum se leaga toate intre ele. [nu am vorbit de perfectiune in frumusete, simetrie sau mai stiu eu ce].
Clar tot ceea ce vedem a aparut prin procedee stiintifice, dar la fel de clar este faptul ca aceste procedee sunt guvernate de o divinitate care a avut grija sa nu intervina nimic sa strice tot ceea ce vedem azi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exclud probabilitatea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| ChR a răspuns (pentru Chαяtreux):

Da creatorul cum a aparut ma? nu vezi ca totu e haos si hazard in univers? nu e deloc ordine, dabea daca sunt vreo 1:100000 dintr-o galaxie planete sustinatoare de viata. iubirea e hormoni din creier si daon ***** masi

| tavadaresti a răspuns:

Reincarnarea cu privire la Biblie este o invatatura falsa.
Natura umana este alcatuita biblic;
Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu. (Fac.2:7)
Trupu este reprezentat de ''tarana pamantului'' iar sufletul de ''suflarea de viata''
Cu privire la ''iad'' in adevarata sa natura pe care o accentuiaza Biblia inca nu a venit timpul;
Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii a fost aruncat in iazul de foc. (Apoc.20:15)
''iaz de foc''=moartea a doua

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Se numeste gravitatie, si daca exista acea simetrie, ea s-a creat in milioane de ani, daca exista o divinitate, o crea direct perfecta, se stie ca nu a fost si nu e perfecta, si daca nimic nu strica ceea ce vedem azi, e pentru ca stricaciunile se produc in mii sau milioane de ani, n-ai cum sa vezi asta. App, Pamantul s-a format prin coliziunea a 2 planete, de acolo avem si Luna.

| Chαяtreux explică (pentru ChR):

Creatorul nu este creat caci el creeaza. El nu are un inceptul caci el a facut inceputul. Nu cred ca poti intelege

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Cand am zis 'se leaga' nu ma refeream la ceea ce le tine una langa alta laughing ma refeream ca fiecare chestie are scopul ei - de a ajuta alta chestie - si tot asa. Daca tu crezi ca este o intamplare ca te-ai nascut, si ca traiesti degeaba, n-ai decat. Insa nu este asa din puctul meu de vedere

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Pai gravitatia nu le leaga doar. Vezi, de aia n-am vrut sa ma lungesc, ar trebui sa iti explic cum au aparut stelele, cum apare materia, cum fara Soare si Luna viata pe Pamant n-ar fi posibila, care e treaba cu atomii, cu metabolismul, s.a.m.d.
Daca tu crezi invels, n-ai decat laughing

| ChR a răspuns (pentru Chαяtreux):

Nu exista asa ceva, iar "El nu are un inceptul caci el a facut inceputul." pseudo cugetarile astea imi fac greata

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Nu mai face pe desteapta cand tu nici macar nu intelegi ce zic. Stiu foarte bine cum se formeaza Soarele, planetele, un
sistem solar, gaurile negre, fiind pasionata de astronomie de mica. Nu incerca sa schimbi subiectul sau sa imi intorci
intrebarile si raspusurile. Am deviat total de la subiect. Mai bine spus ai deviat. Intrebarea mea era una simpla, adresata
celor care cred intr-o divinitate, sau celor care sunt impartiali. Rasucesti cuvintele si eviti ce nu iti place. Nici tu,
nici toti oamenii de stiinta din lume nu aveti cum sa demonstrati aparitia lumii. (nu vorbesc de cum a aparut omul, Pamantul,
Soarele, Sistemul Solar, Galaxia, sau Universul, ci de aparitia inceputului)
Cu asta am spus cam tot.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Aηdяeeaa explică (pentru Mădă0611):
Cum adică nu există suflet? Pff.

Uneori animalele au mai multe sentimente decât oamenii. ele nu merg în iad.

Aηdяeeaa explică (pentru Mădă0611):
Este doar o încapăţânare de copil. o negare trebuie susţinută de argumente solide, care să ramană în picioare indiferent de ceea ce ar fi.

Tu ai deviat.
"Crede si nu cerceta" :)) Spor la treaba.

http://i.imgur.com/2DaWW.jpg

| Chαяtreux explică (pentru ChR):

Normal ca iti face greata, atata timp cat iti incurca socotelile. oh go on

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

"Atunci când soluţia este simplă, Dumnezeu îţi răspunde." Albert Einstein.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Chαяtreux):

laughing Daca ai si intelege ce a zis, ar fi bine, si nu fac pe desteapta. laughing Tocmai ti-ai dat cu firma in cap.

| Chαяtreux explică (pentru Mădă0611):

Tu ar trebui sa intelegi, nu eu.

| Zenicide a răspuns (pentru ChR):

" dabea daca sunt vreo 1:100000 dintr-o galaxie planete sustinatoare de viata"
Wow, vad ca ai fost ocupat in ultimul timp, nu gluma. Cate galaxii ai explorat?