| depression17 a întrebat:

Ce parere aveti despre religie? Este o forma de a manipula oamenii "slabi de minte"? Ma crizez de ras cand vad intrebari de genul: "este pacat daca azi am ascultat muzica, este pacat daca spal haine duminica etc"

7 răspunsuri:
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Religia, in esenta ei, este calea catre Dumnezeu.Acum ca altii o folosesc si pentru scopuri rele, asta e altceva. Spalatul hainelor duminica e pacat pentru ca ni se spune sa respectam Sabatul.Ascultatul muzicii nu este interzis la ortodocsi, doar la musulmani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, nu știu, dar sunt șanse sa fie așa. Poate nu în cazul tuturor religiilor, dar, trebuie sa recunosc, nu am stat sa ma informez despre religii... Știu că oamenii fac anumite lucruri ptc e porunca lui Dumnezeu, nu neapărat ca le spune preotul sa o facă. Și e drept. Unele, da, sunt exagerate ptc sunt date de oameni, dar ce e în Biblie e normal, adică oricine își da seama ca e păcat sa furi, sa judeci, sa urăști, să înjuri etc. Sunt și păcate care în ochii oamenilor par mici tare, dar nu sunt chiar asa mici în ochii lui Dumnezeu. Despre alea nu o sa mai scriu aici, dar fiind ca tu ai întrebat de religii. Dar ptc oamenii împlinesc Biblia nu înseamnă că sunt slabi de înger, adică sunt inteligenți ptc se gândesc ca în viitor va exista o judecata și dacă faci tot ce îți tună prin cap, n o sa ajungi prea bine...
În plus, nu vad cum ar putea manipula aceste reguli masele. Adică cum manipulezi un om dacă ii spui sa nu mai bea, spre ex? Nu e bine sa nu bea? Ca majoritatea oamenilor după ce se îmbată își bat familiile, fac scandaluri, își fac rău singuri... Nu cred ca e ceva prin care ar putea oamenii "de sus" sa manipuleze oamenii.

| Andrei3299 a răspuns (pentru anonim_4396):

Manipularea exista chiar daca te prefaci ca nu o vezi.Frica de iad de pedeapsa eterna daca nu indeplinesti poruncile unui zeu iute la manie, razbunator si cu multe alte probleme la mansarda. Faptul ca popii iti impun cand si ce este bine sa mananci nu este tot manipulare? Cand te ameninta cu diavolul ca nu te duci duminica la slujba ce este?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei3299):

Nu am treaba eu cu preotii sau cu ortodoxia, nu asta e religia mea. Și Dumnezeu nu este iute la mânie este blând, îndelung răbdător, bogat în bunătate... Și eu, spre ex, nu I slujesc din frica de iad, ci din dragoste. Atât de mult ma bucur ca mi-a oferit mântuirea și ca e Dumnezeul meu!

| AdioTPU a răspuns:

Personal, nu urmez mot-a-mot regulile sau dogmele nici unei religii, eu incerc sa am o relație apropiată cu Creatorul, independent de orice religie.

| depression17 explică:

Ma judeci si critici? Vezi ca si asta e un pacat laughing

| DEVdani a răspuns:

RELIGIA este un element cu care Diavolul MANIPULEAZA milioane de oameni!

Religia NU ESTE UN OM, ci este o cale de închinare a unei grupări de oameni.

Creștinii nu au dreptul să urască omul ce se închină altei religii,
dar trebuie să urască păcatul și căile păcătoase.

Creștinul poate urî păcatul, o religie falsă,
dar nicidecum omul de altă religie.

Domnul Isus învață pe toți urmașii Săi astfel:

Matei 5:44-48

Dar Eu vă spun:

Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blesteamă,
faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri;
căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.
Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi?
Nu fac aşa şi vameşii?
Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi?
Oare păgânii nu fac la fel?
Voi fiţi dar desăvârşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvârşit.

Dumnezeu, la rândul Său, ne iubește pe fiecare,
indiferent de religia noastră, dar urăște păcatul din viata noastra și pornirile păcătoase ale omului.

RELIGIA, este UNA dintre cele mai mari CURSE, care vine din partea Diavolului.

Iar Diavolul, AMAGESTE milioane de oameni cu RELIGIA!

Foarte multi oameni IL CONFUNDA pe Dumnezeu cu RELIGIA!

Dumnezeu NU NE CHEAMA LA O RELIGIE,
LA UN CULT, LA O CONFESIUNE!

Dumnezeu DORESTE
sa avem o RELATIE PERSONALA cu Fiul Lui!

Domnul Dumnezeu, ne CHEAMA la Fiul Lui, la Isus Hristos Domnul!

Luca 2:11

astăzi, în cetatea lui David, vi s-a născut un Mântuitor, care este Hristos, Domnul.

DECI, RELIGIA nu MANTUIESTE SUFLETUL OMULUI!

OMUL, nu poate ajunge in CER, prin RELIGIE, CULT si TRADITII inventate de OMUL MURITOR!

Ioan 14:6
Isus i-a zis:
„Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa.
Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

RELIGIA, este o mare inselare,
pentru OMUL RELIGIOS SI FANATIC!

Religia NU NE AJUTA sa il cunoastem pe Dumnezeu.

Religia NE DESPARTE de Dumnezeu.

Religia are la baza un set de REGULI, care nu sunt dupa Voia si Cuvantul Lui Dumnezeu, adica EREZI!

Chiar daca pentru tine, suna putin ciudat, poate chiar NEBUNESTE, asta este REALITATEA.

Religia NE DESPARTE.

Religia PUNE BARIERE INTRE NOI.

Religia FACE SA NE URAM UNII PE ALTII.

Religia FACE sa ne omoram UNII PE ALTII.

Religia il FACE pe OM, UN OM FANATIC RELIGIOS, care urmeaza niste REGULI inventate de OMUL MURITOR!

Este RELIGIA o FORMA de a MANIPULA mintea omului care nu CUNOASTE Cuvantul Lui Dumnezeu?

DA, in acest caz, RELIGIA este MANIPULATOARE!

Foarte multi oameni IL CONFUNDA pe Dumnezeu cu RELIGIA!

Dumnezeu NU NE CHEAMA la o RELIGIE, LA UN CULT, LA O CONFESIUNE!

Dumnezeu, NE FACE CHEMARE la Fiul Lui, la Isus Hristos Domnul.

ATENTIE MARE!

In schimb, Cuvantul Lui Dumnezeu, Biblia ( Sfanta Scriptura )
ne ajuta sa il cunoastem pe Dumnezeu.

Cuvantul Lui Dumnezeu SCHIMBA, gandirea, inima si mintea omului!

Cuvantul Lui Dumnezeu aduce in viata omului BINECUVANTARE.

Cand un OM, alege sa se apropie de Dumnezeu si sa il CUNOASCA,
Dumnezeu nu sta NEPASATOR, ci BINECUVANTEAZA acel om, care se APROPIE de EL.

Evrei 11:6
Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută.

Cuvantul Lui Dumnezeu este VIU si LUCRATOR!

Cuvantul Lui Dumnezeu, NE INDEAMNA sa ne iubim unii pe altii:

Ioan 13:34-35

Vă dau o poruncă nouă:

Să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii.
Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.

Cuvantul Lui Dumnezeu, ne INVATA, sa ne AJUTAM unii pe altii :

Iacov 1:27

Religia curată şi neîntinată înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru,
este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume.

Galateni 6:9-10

Să nu obosim în facerea binelui; căci, la vremea potrivită, vom secera, dacă nu vom cădea de oboseală.
Aşadar, cât avem prilej, să facem bine la toţi, şi mai ales fraţilor în credinţă.

Potrivit cu acest verset, Dumnezeu ne îndeamnă să facem bine şi să ajutăm atunci când avem prilej şi posibilitate,
dar prioritate să le dăm fraţilor noştri în credinţă care sunt în nevoie.

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu MANTUIRE, pe tine si intreaga ta familie.

Citeste Cuvantul Lui Dumnezeu, pentru ca acolo, vei gasi ADEVARUL si BINECUVANTAREA
pentru SUFLETUL si VIATA TA.

Omul, in calatoria lui pe acest pamant, are NEVOIE de Dumnezeu!

Dumnezeu este gata, in orice clipa, in orice moment din viata noastra,
sa intervina la problemele noastre, sa ne ajute, sa ne BINECUVANTEZE si sa scrie numele noastre in Cartea Lui.

Problema nu este la EL, este la noi, daca dorim acest lucru.

Apocalipsa 3:20

Iată, Eu stau la uşă şi bat.
Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el, cu Mine.

Deschide usa la inima ta, ca Domnul sa intre acolo si sa LOCUIASCA.

Citirea Cuvantului Lui Dumnezeu, aduce in viata OMULUI binecuvantarea.

-aduce vindecare, fizica, trupeasca, mentala si psihica.

Cum Îl poți găsi pe Dumnezeu și cum trebuie să-L cauți?

Nu trebuie să inventezi propria metodă de a-L căuta pe Dumnezeu, căci El Însuși a spus:

Ieremia 29:13-14

Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi, dacă Mă veţi căuta cu toată inima.
Mă voi lăsa să fiu găsit de voi, zice Domnul.

Dumnezeu dă două condiții aici pentru a-L putea găsi:

1. Să-L cauți
2.Să-L cauți din toată inima ta

Marcu 16:16
Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit,
dar cine nu va crede va fi osândit.