| Aihao19 a întrebat:

Ce parere aveti?
Exista viata/lumea de dincolo?
Dovada lumii de dincolo adusa de un neurochirurg!

Doctorul Eben Alexander este dovada vie a vietii de dupa viata.

UN OM DE STIINTA ADUCE DOVADA LUMII DE DINCOLO

Creierul doctorului Eben Alexander a fost atacat de o boala extrem de rara. Timp de sapte zile s-a aflat în coma. Apoi, tocmai când doctorii se gândeau sa întrerupa tratamentul, ochii bolnavului s-au deschis brusc. Se întorsese în lumea aceasta.

Însanatosirea lui Alexander este un miracol medical. Dar adevaratul miracol al povestii sale se afla altundeva.

Cât timp corpul lui a zacut în coma, Alexander a calatorit dincolo de aceasta lume si a întâlnit o fiinta angelica. Aceasta l-a calauzit în cele mai departate tarâmuri ale existentei superfizice. Acolo s-a întâlnit si a vorbit cu sursa Divina a universului însusi.

Înainte de aceasta calatorie, el nu gasea împacare între cunostintele de neurochirurg si credinta în ceruri, Dumnezeu sau suflet. Astazi, Alexander este convins ca adevarata sanatate nu poate fi dobândita decât atunci când realizam ca Dumnezeu si sufletul sunt reale si ca moartea nu reprezinta sfârsitul existentei personale, ci doar o tranzitie.

Dr. Eben Alexander a fost în ultimii 25 de ani neurochirurg universitar, lucrând timp de 15 ani la Brigham & Women si la Spitalul pentru copii din Boston al Facultatii de Medicina Harvard.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, omul când moare nu mai stie nimic. Acest om a fost în comă, nu mort.Eclesiastul9:5,6,10. Lazar, după ce Isus L-a înviat, nu a zis nimic despre o altă lume sau ca a vazut ceva și era prietenul lui Isus.

| RAY a răspuns:

Faza cu intrebarea ta este ca este o afirmatie
După câteva săptămâni, Alexandru își pierde temporar sau permanent privilegiul chirurgical la două spitale diferite. De exemplu, după cum scria Dittrich, "În august 2003, UMass Memorial a suspendat privilegiul chirurgical al lui Alexandru pe baza sau afirmația de a efectua o intervenție chirurgicală necorespunzătoare". Alexandru a fost acuzat în repetate rânduri că a falsificat dovezile legate de intervențiile chirurgicale - o "istorie documentată de instanță de revizuire a faptelor", în descrierea lui Dittrich.Cartea lui Alexandru este o coliziune apropiată cu un alt parașutist - presupus prima experiență apropiată de moarte a lui Alexandru, și prima sa "dovadă a cerului". Așa cum a pretins Alexander în cartea sa

https://www.skeptic.com/insight/proof-of-heaven/

nele elemente ale cărții par a fi artistice, ca "curcubeu perfect", care l-au întâmpinat pe Alexandru la întoarcerea sa la conștiința deplină. Această înflorire pare să fie exclusă de înregistrările meteorologice.
Deși Alexander și-a susținut că coma a fost provocată de meningita bacteriană, Laura Potter i-a spus lui Dittrich că a stabilizat din punct de vedere medical Alexandru. Contrar pretențiilor lui Alexandru, creierul său nu a fost inactiv în timpul comăi. După cum spune Dittrich, "Un punct-cheie al argumentului său pentru realitatea tărâmurilor pe care el susține că le-a fost halucinațiile sale. Cu toate acestea, Dr. Potter i-a spus lui Dittrich că Alexander era de fapt "conștient, dar delirant" în timpul zilelor sale de sedare.
Unul dintre momentele cruciale din povestea lui Alexandru este afirmația că el a strigat doar la Dumnezeu chiar înainte de a trece sub ea. Potrivit lui Dittrich, dr. olar

omul sufera de https://www.psychologytoday.com/......y-disorder

in concluzie sunt basme, dorinta umana de a crede in fantezi stiu ca este imensa dar adevarul iasa mereu la suprafata, in concluzie multe minciuni

| Aihao19 explică (pentru RAY):

Cand nu le convine ceva, ateii mereu cauta nos in papura, ca si tine.

| milan9 a răspuns:

Aberatiile asa-zisilor iehovisti o determina pe @danay sa afirme ca sufletele nu mai stiu nimic. In realitate, Biblia prezinta existenta deplin constienta a sufletelor...

| xerxes1 a răspuns:

Exista,dar nu are nicio legatura cu povestile biblice.
Eben nu l-a vazut nici pe Iisus si nici pe Mahomed.Nici pe Moise Ilie si alte personaje din mitologia iudeo- crestina.

| Mclaren12 a răspuns:

E clar, povestea este o frauda. Nu exista sursa divina a Universului. De vreme de Big-bangul este o bazaconie arunci probabil ca Universul nu are inceput si sfarsit de vreme ce este infinit in spatiu si timp. De vreme ce mintea umana nu poate concepe infinitatea, imi este si mie foarte greu sa cred una ca asta dar daca Universul nu are inceput atunci nu a fost creat de nimic deci nu are nicio sursa divina.
Apropo, daca vreun om ar spune adevarul despre viata de apoi, iti garantez eu ca media va face tot posibilul sa-l ridiculizeze si sa-l aduca la tacere asa cum au facut cu multi alti oameni care au incercat sa ajute omenirea.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Universul nu este infinit din moment ce se extinde in spatiu si timp

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Big bang nu este o bazaconie