| Jardelin a întrebat:

Ce parere aveti?

http://incorect.org/......-europene/

26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Perfect deaccord cu asta

"interzicerea religiei crestine"

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru suntserios):

Este o utopie. Sa va intre in cap.

| Jardelin explică (pentru suntserios):

Ok, ce pui in loc?

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Nimic, de ce sa pun cea in loc? Sunt atatea state europene, cele mai civilizate si dezvoltate... Olanda, Finlanda unde treaba asta cu religia e aproape inexistenta si o duc toti foarte bine

| aabaaab3278 a răspuns (pentru suntserios):

Nu vreau sa te dezamagesc, in Finlanda 75, 2% luterani, 1, 1% ortodocsi, 1% musulmani, catolici 0, 2% si atei 22%.

| suntserios a răspuns (pentru aabaaab3278):

Sa nu comparam luteranismul, care e o religie civilizata, cu ortodoxismul, mai ales cel din Romania... si totusi 22% declarati nealifiati la nicio religie e un procent mare.

In Olanda sunt vreo 50 atei declarati.

In Norvegia peste 15 %, iar din cei ce sustin ca apartin unei biserici mai putin de 20% o pun pe un loc prioritat in viata lor.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru suntserios):

Acum in tarile nordice se raspandeste Islamul.

| mentholinks a răspuns (pentru aabaaab3278):

Pentru ca Allah le promite pasarici cu sani mari si frumosi in rai.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru mentholinks):

De unde ai mai scos-o si pe asta? laughing

| mentholinks a răspuns (pentru aabaaab3278):

Din coran, cica ultima carte sfanta. Mai multe gasesti aici http://ciudateniidincoran.blogspot.ro/.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru mentholinks):

Pai da-mi din Coran exact versetul, am cercetat multe religii inclusiv Islamul si in Coran nu scrie de nicio femeie virgina in Rai.

| Jardelin explică (pentru suntserios):

"Sunt atatea state europene [...] si toti o duc foarte bine"

Ce inseamna sa o duca bine? Ai impresia ca populatia acelor tari sare in sus de bucurie ca gruparile LGBT sunt tot mai vocale, ca li se impune educatia sexuala explicita inca de la gradinita, ca nu au voie sa isi marturiseasca credinta si sa poarte insemne religioase in public, etc, etc, etc?

In tot acest timp moscheile rasar peste noapte, iar emigrantii si musulmanii sunt discriminati pozitiv in raport cu populatiile autohtone. Crezi ca la ei nu se discuta, crezi ca in tarile occidentale nu sunt frustrari?

Tu probabil ca nu ai citit inca, dar sunt marturii ale unor occidentali care privesc cu invidie la tara noastra inca linistita, inca avand un nivel redus homosexualitate, inca avand un nivel redus al drogurilor si deviatiilor psihopatice, si inca avand o moralitate la nivel de individ destul de ridicata prin comparatie cu decadenta la care s-a ajuns in occident.

Spui in mesajul urmator ca luteranismul este o religie civilizata. O fi. Dar de ce Ortodoxia nu este? Ce inseamna necivilizat intr-o religie? Antonimul cuvantului civilizat este barbar, salbatic. Este Ortodoxia o relgie barbara? Sa nu ne jucam cu termenii! Ai mai facut si alta data afirmatii halucinante care, evident, nu au nimic comun cu realitatea.

Eu sunt crestin ortodox, frecventez des biserica si tin aproape de aceasta credinta. Crede-ma, niciodata nu am fost invatat la biserica lucruri care sa vina in contradictie cu legile societatii, cu moralitatea si cu civilizatia. Eu cred ca un Ortodox cu cat este mai credincios cu atat este un om mai linistit si civilizat. Ma uit la ceilalti credinciosi cu care ma intalnesc la biserica. Ma uit la tinerii care vin la biserica. Este o incantare sa stai in preajma lor si sa comunici cu ei. Sunt realmente niste oameni cu bun simt, linistiti, cu o tinuta morala impecabila, binevoitori si pe care te poti baza atunci cand ai nevoie. Sincer, mi-as dori foarte mult ca societatea noastra sa fie compusa din astfel de oameni.

Din pacate in numele libertatii prost intelese si a "emanciparii" spirituale ni se baga pe gat tot felul de norme sociale "democratice", religia este infierata, moralitatea crestina este considerata discriminatorie, invechita si daunatoare, agresivitatea si intoleranta in numele tolerantei a crescut ametitor iar romanul de astazi este bombardat psihic cu tot felul de atacuri la adresa religiei lui in timp ce i se impune o noua viata cu niste norme imbecile.

Nu mai ai voie sa iti educi copii cum vrei tu, ci cum vor ei. Mananci ce vor ei, cumperi ce vor ei, faci ce vor ei, etc, etc cu alte cuvinte vei trai o viata cum vor ei nu cum ai vrea tu si in curand vei ajunge sa traiesti cat vor ei, nu cat vrei tu.

Ai grija ce iti doresti! Deocamdata, pana in acest moment societatile atee s-au dovedit sortite esecului si au lasat in urma lor mult sange si suferinta. Atunci cand credinta a fost alungata, locul ei a fost ocupat de suferinta, orori, moarte si multe pacate.

| mentholinks a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ai citit tot coranul? Eu il am downloadat pe cel de pe coran.ro. E pdf si dai search acolo. Nu scrie virgina ci neatinsa de nimeni.

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Ai scris prea mult si chiar nu am chef sa citesc, stiu ca esti un fanatic din ala, am mai citit intrebari si raspunsuril ale tale, si mi e prea lene la ora asta de tine.

Iti raspund doar la

"Spui in mesajul urmator ca luteranismul este o religie civilizata. O fi. Dar de ce Ortodoxia nu este? Ce inseamna necivilizat intr-o religie? Antonimul cuvantului civilizat este barbar, salbatic"

Ce inseamna necivilizat in religie? Ca bine ai zis "salbatec", chiar asa e : pupat moaste, popi cu burtile grase si Mercedesuri scumpe, ritualuri de exorcizare si omoruri in biserica, discriminari sexuale, lipsa respectul fata de fiinta umana,... samd

Uite religie "civilizata"

http://stirileprotv.ro/......nifon.html

"Ma uit la ceilalti credinciosi cu care ma intalnesc la biserica. Ma uit la tinerii care vin la biserica. Este o incantare sa stai in preajma lor si sa comunici cu ei"

Sa comunici despre ultima coada la moaste? Despre cum isi bat joc batranii bolnavi de propria persoana stand la cozi si pupand cadavre? Despre cum stau si se roaga sa ploua in loc sa construiasca sisteme de irigatii? Despre cum au dat un ban sa se construiasca biserica din sat desi scoala cade peste copii? Despre cum au iesit la protestat cand a plecat popa dar i a durut in pix cand li s-a inchis spitalul?

| aabaaab3278 a răspuns (pentru mentholinks):

Dar ai idee la ce se refera versetul? Ce versiune a Coranului este?

| mentholinks a răspuns (pentru aabaaab3278):

Sau in An-Nisa 56: ''Noi Ii vom baga pe cei care cred si savarsesc fapte bune In Gradinile pe sub care curg rauri, unde vor vesnici si unde vor avea sotii neprihanite.''.

Sau in Sad spune asa: ''Aceasta este o amintire, o frumoasa intoarcere pentru cei tematori: (49) grădinile Edenului ale caror porți le vor fi deschise. (50) Culcati In ele, vor cere fructe din belsug si bauturi (51) In vreme ce femeile (fecioare) cu privirile neintinate le vor fi tiitoare de urât! (52) Aceste va sunt fagaduite pentru Ziua Socotelii. (53) Aceasta este Inzestrarea Noastra ce nu are sfarsit. (54) ''.

Sau in Az-Zukhruf :"Intrati In Rai, voi si sotiile voastre! si veti fi inveseliti!" (70) Printre ei vor umbla tipsii (tavi mari) si pocaluri (pahare mari, cu gura larga) cu tot ceea ce sufletele le poftesc si ochii le desfata. Acolo voi veti vesnici. (71) Acesta este Raiul ce vi s-a dat mostenire ca rasplata a ceea ce ati faptuit! ce! Caci vor afla curand! (72) Veti avea fructe multe din care veti manca. (73).''

Sau, in Ad-Dukhan :''Cei tematori vor sta Intr-un loc tihnit, (51) in gradini, la izvoare. (52) Vor fi invesmantati In matase si brocart (tesatura de matase de calitate superioara ornamentata cu fire de aur) si asezati fata In fata. (53) Noi le vom darui drept sotii, fecioare cu ochii mari si frumosi. (54) Acolo, vor cere In tihna fructe de tot soiul. (55) ''.

Sau in An-Naba' :''Cei tematori vor avea un loc fericit: (31) gradini si podgorii, (32) fecioare cu sâni mari, de aceeasi vârstă, (33) pocale ce se revarsă. (34)...''.

| mentholinks a răspuns (pentru aabaaab3278):

Sa-mi spui daca nu corespunde cu ce ai tu.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru mentholinks):

Sau..sau...sau..vreau toata sura, nu jumatati de masura. Depinde de cine a fost tradus acel Coran

| mentholinks a răspuns (pentru aabaaab3278):

Nu stiu dar am intrat pe site-ul asta tanzil.net si are coranul intr-o gramada de traduceri intr-o gramada de limbi si am dat la mai multe in engleza si ideea e aceeasi la capitolul an naba versetul 30 de sani frumosi sau in forma de para.

| Jardelin explică (pentru suntserios):

Ai grija cum folosesti cuvintele! Fanatic nu e unul care sa-mi placa atunci cand mi te adresezi. Daca eu iti vorbesc civilizat vorbeste si tu la fel "civilizatule".

Daca tie scarba de tara asta, de religia pe care o are populatia autohtona, esti liber sa pleci. Nimeni nu te retine. Daca tu crezi ca occidentul este raiul de pe pamant du-te acolo si vezi-l pe viu. Eu l-am vazut, il cunosc, si noaptea si ziua, si pe jos si cu masina si cu metroul si cu avionul si dupa toate aceste experiente SUNT SATUL.

Referitor la moaste, eu zic ca mai putin nociv si de 1000 de ori mai normal decat sa faci parade gay gretoase la care sa mai participe si copii.

Referitor la irigatii, bati campii. In caz ca nu stiai, infrastructura trebuie sa o faca STATUL. Se roaga sau nu se roaga lumea, mai putin conteaza. Statul trebuie sa faca.

Referitor la scoli, evident, iarasi bati campii si ma faci sa vomit. Cand populatia scade an de an si scolile raman fara elevi ce-ai vrea sa se faca? Mai informeaza-te despre cum e realitatea. Care e problema daca s-a construit o biserica intr-un sat unde scoala s-a inchis? Acea biserica s-a construit pentru oamenii ramasi in sat, iar scoala s-a inchis pentru ca nu mai avea elevi. Iti sta in gat?

Referitor la spitale. Stam destul de bine. Suntem pe locul 7 la numarul de paturi raportat la 10.000 de locuitori. Si daca s-ar mai construi spitale pe cine pui sa lucreze in ele cand medicii si asistentele pleaca din tara?

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Mda, nu trebuia sa folosesc cuvantul fanatic, ci "bolnav". Numai asa poati fi cant preferi biserici in locul scolilor si spitalelor... dar na, ceva normal pentru spalati pe creier de BOR.

PS Cum sunt paradele gay pentru tine asa sunt cozile la moaste pentru mine. Nu imi plac gay deloc chiar, dar prefer sa ii vad pe ei, decat lume in genunchi pupand cadavre.

Si aici inchei discutia cu tine, ramai la conversatiile cu prietenii tai... si cresteti burtile la popi.

| Mădă0611 a răspuns:

Mana ateilor, huuuăăăă!

laughing de unde stie autorul ca fix despre crestinism e vorba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jardeline? nu e nimic nou in asta.doar o dovada in plus la ce a este scris; cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele din profetia aceasta nu vor trece pana nu se vor fi implinit pana la ultima litera.Practic si sfarsitul luptei de veacuri este cunoscut.ma mir ca sant atat de multi prosti care nu vad semnele timpurilor, si tare as fi curios, cam cum le-ar interpreta ei in afara de a fi; simple coincidente?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro LGBT
Pro Europa laica

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca nu va porni din cauza rusilor, te sunt sigur ca de aici va porni al 3-a razboi mondial.

| aabaaab3278 a răspuns:

Ce parere sa am? Una buna sa fii sigur ca nu e. De ce? Pentru ca din start acest lucru este impotriva naturii si o jignire la adresa heterosexualilor.
Sunt de acord cu tolerarea lor dar nu sunt de acord sa fie lasati sa faca parade, si sa ceara nu stiu cate drepturi, si sa faca propaganda asemeni regimului comunist.
Te asigur ca peste 100 de ani heterosexualii vor fi tinuti in custi, pentru ca, domle', se opun progresului...Libertatea degenerata in libertinaj. Drepturile omului vor deveni usor, usor drepturile dezaxatilor.