| Cristiiiiiiuy a întrebat:

Ce parere/pareri aveti despre sfarsitul lumii? Excluzand scenariile din filme, carti care trateaza acest subiect.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Va veni. Biblia conține multe profeții care sunt în curs de împlinire legat de ultimele zile.Matei24:3-14, 2Timotei3:1-5.

| RAY a răspuns:

Nu va exista nici un sfarsit al lumi daca omul nu va provoca asa ceva ceea ce sper sa nu se intample, soarele mai are 5 miliarde de anii de existenta, poate un asteroid va veni pe la noi daca nu prea in curand, poate peste cateva zeci milioane de anii

| Deaad a răspuns:

Nu stii ca vine vara asta un alt sfarsit al lumii?
Roaga-te lui Isus cat mai poti.

| Miga a răspuns:

Biblia vorbeste despre sfirsitul rautatii si a oamenilor rai de pe pamint dar nu de sfirsitul lumii. Oamenii drepti vor trai pentru totdeauna pe pamint. Deoarece pamintul a fost creat ca sa fie locuit, nu distrus.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Miga):

Nici nu conteaza ce scrie in cartea aia de povesti, dupa unele din miile de religii existente nu exista sfarsitul lumii iar dupa altele exista si extrem de diferit fata de ce scrie in cartea ta.

| Miga a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Biblia nu este o carte de povesti, sunt foarte multe lucruri care s-au implinit cu exactitate, in cele mai mici detalii, unele se implinesc in ochii nostri iar altele sunt de domeniul viitorului (ex: distrugerea raului de pe pamint Psalmii 37:10, 11). Biblia este cartea inspirata de Dumnezeu prin care El vorbeste cu noi. Trebuie doar sa o citim.

| RAY a răspuns (pentru Miga):

Biblia a fost scrisa de oamenii nu e inspiratia a nici unui dumnezeu, noul testament nu a fost scrisa de martori oculari si de autori anonimi

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nu chiar toți erau anonim, de fapt în mod ironic singurul autor cert al scrieriilor Nou Testamentare este Pavel, care nu l-a întâlnit niciodată pe Iisus, el a fost evreu din diasporă astfel că era mult mai liberal ca creștini evrei din Israel care erau contra non-evreiilor.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Asa e man

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Miga):

Http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/
Asa vorbeste cu noi?
Ba e o carte cu povesti, nu s-a implinit nimic.

| Miga a răspuns (pentru RAY):

Intr-adevar a fost scrisa de oameni, dar inspirata de Dumnezeu. La fel cum un sef dicteaza o scrisoare secretarei si aceasta scrie. La fel a fost si cu Biblia. Dumnezeu a pus in mintea acestor oameni gindurile Lui si ei au scris.

| RAY a răspuns (pentru Miga):

Nici macar nu a fost scrisa de martori oculari, tu crezi ca au fost scrise la imprimanta a?