| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere v-a făcut documentarul Zeitgeist și la ce concluzie ați ajuns in urma vizionarii lui?
Eu sunt un simplu căutător spiritual și sunt intre New Age și creștinism dar Îl apreciez mult pe Iisus Hristos și cred că El ar avea calitati divine...Dar adevărul e că dacă te apuci sa cercetezi despre religii,istoria religiilor și filosofie nici nu mai știi ce să mai crezi,devii confuz și nedumerit, dar totuși voi crede mereu că Iisus are calități divine cu adevărat.
Deci cam ce zice filmul ăla și unde pot sa îl vizionez cu speranță că nu o sa devin ateu.dar nici nu are cum căci cred și în Inteligent Design și în creaționismul stiintific.
Eu Îl caut pe Dumnezeu..pe Adevăratul Dumnezeu.daca tot întreba unii ce înseamnă să fii căutături spiritual. Cauți Divinitatea,Esență, Pacea și adevărată gândire și natura a lui Dumnezeu.Și casa faci asta trebuie sa cauți în mai multe religii..insa rămân la părerea că Iisus ar fi Dumnezeu născut și întrupat pe Pământ însă întrebările curg,curg,curg că a unui om ce caută o comoara, că a unui cautător spiritual ce sunt.

17 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Mai precis,esti un ratacit. Daca crezi cu adevarat,nu mai exista niciun fel de dubiu sau intrebare,oricum oamenii nu-ti pot raspunde la problemele tale adevarate.
Nu trebuie sa cauti in nici un fel de religie,IIsus e calea,adevarul si viata,ce iti trebuie mai mult? In IIsus gasesti toate raspunsurile vietii,vezi cum a trait si de ce, ce face un om sa isi ierte propriul calau de exemplu? Ce face un om sa zica "iarta-i Doamne, ca nu stiu ce fac" cand il umilesc si il pun pe cruce? Ce face un om sa zica, beti din sangele si trupul meu, ma jertfesc pentru iertarea voastra?
Vrei sa stii care e comoara spirituala? Smerenia.Aia e adevarata comoara, restul desertaciune si vanare de vant.Trebuie sa renunti complet la mandrie, vicii, frica, iluzii, credinte false ca sa ajungi la adevar.Altfel esti doar un ratacit, printre miliarde de rataciti.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

"Daca crezi cu adevarat, nu mai exista niciun fel de dubiu sau intrebare" Serios? Ia spune-le asta lui Plesu sau Liiceanu, sa vezi ca-i apuca rasul...

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Dar,ce,tu crezi ca eu imi iau invataturile de la oameni?
Eu cred in revelatie mai presus de educatie.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Toate luptele teologice si framantarile intelectualilor crestini din ultimii doua mii de ani tu le-ai redus la un slogan pe tipic juche.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Tu n-ai avut niciodata nicio revelatie. Ce numesti "revelatie" sunt predici ascultate de la altii sau citite. Revelatia este revelatie doar la persoana intai, singular.

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Du-te si canta la alta masa, doctore!
De unde spanac stii tu ce am avut si ce nu?laughing

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Cand vezi lucruri care nu exista in realitate se numeste halucinatie.

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Ai un concept limitat despre ce inseamna "realitate".

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Cu ce m-am ales eu din religie si misticism: promisiuni goale, neonorate si o Biblie plina de contradictii si falsuri istorice.

Cum era carte-aia: secretul masoneriei este ca nu detine niciun secret.

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Asta pentru ca nu intelegi sau nu esti pregatit sa intelegi, stii ce i s-a spus lui Pitagora inainte sa intre in templul din Egipt? Sa posteasca 40 de zile si sa exerseze un anumit fel de a respira, doar asa putea fi pregatit pentru a asimila cunostintele ce preotii si carturarii egipteni urmau sa-i spuna.
Trebuie sa intelegi ca sunt parabole si invataturi ascunse.
Stii cum era vorba aia:Cea mai mare minciuna a diavolului a fost sa ne faca sa credem ca el nu exista.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Interpretarea simbolica transforma orice text in orice alt text. De aceea nu este credibila: este arbitrara.

La urma urmelor toate religiile, sectele si gururile sunt la fel: vanzare de iluzii.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Iar asta cu postirea 40 zile este imunizare contra criticii, caci oricine posteste timp de 40 zile moare. Deci oricine a avut curajul sa vrea sa asimileze aceste cunostinte a murit incercand.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

"Guru schizofrenic" este pleonasm, prietene.

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Nu e.

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Guru- Învățător sau maestru spiritual, în special cel care acordă inițierea unor ucenici; p. ext. persoană care își inițiază discipolii în tehnicile de realizare a desăvârșirii. ♦ Înțelept, filosof, mentor spiritual;

SCHIZOFRÉNIC, -Ă, schizofrenici, -ce, adj., s. m. și f. (Om) care este bolnav de schizofrenie.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Ba da, in lumea reala este pleonasm.

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Ok,bun,sa zicem.Si ce legatura are asta cu tot ce am zis eu cu postitul?