| AvalohAlyn a întrebat:

Eu îmi doresc și m-am hotărât 100% sigur că de acum încolo sa fiu un căutător spiritual in viața pentru a îmi găsi pacea interioara și pe Dumnezeu.
Întrebarea este care sunt primii pași?
Știu că cititul e foarte important adică să studiezi spiritualitatea gen cărți de dezvoltare spirituală însă eu as vrea sa mă axez pe spiritualitatea creștină în primul rând pentru că eu de azi mi-am predat inima lui Iisus Hristos sper eu cu succes. Vreau sa îl slujesc pe Dumnezeu adică pe Iisus Hristos dar fara sa fiu preot, pastor sau călugăr.Cum pot face asta mai exact? Cum pot fi un simplu căutător spiritual și în final să îmi găsesc pacea lăuntrică și pe Dumnezeu? Voi citi și despre alte religii dar mă interesează să aflu daca pot găsi ceea ce caut,acea pace lăuntrică, pe Dumnezeu și mântuirea.Mi-ar fi plăcut să existe scoli de spiritualitate autentice in România în mod gratuit dar o sa mă mulțumesc să fac absolut toate cursurile de la Institutul Sola Scriptura(deși sunt ortodox) pentru că sunt gratis și primesti și o diplomă la fiecare curs dar mai ales dans o privire pe toate cursurile sunt informații pe care chiar vreau sa le aflu și cred că m-ar ajuta in evoluția spirituală mai ales că sunt despre Hristos și pe înțelesul unui novice in religie și spiritualitate..deci astea fiind zise credeți că există șanse să fiu un căutător spiritual de succes adica să găsesc pacea lăuntrică, pe Dumnezeu și să reușesc mântuirea?
Cine mai este de aici cautător spiritual?
Nu de alta dar ar trebui sa punem aceasta ocupație în registrul meseriilor din Romania pentru că am văzut că exisra multi oameni interesați de spiritualitate in tara noastră drept dovada fiind vânzările multe de cărți de la raftul/domeniul dezvoltare spirituală pe care le au librăriile..concluzia fiind că românii sunt mari amatori de spiritualitate deci căutături spirituali la diferite nivele.
Important e că la final să găsești ceea ce cauți.O pace interioara și lăuntrică,evoluția spirituală, mântuirea și pe Dumnezeu mai ales.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"m-am hotărât 100%... sa îl slujesc pe Dumnezeu adică pe Iisus Hristos"

doar dacă te călugărești - altfel te minți și pe tine și pe cel (?!) căruia vrei să i te dedici

| Dddonkey a răspuns (pentru sierra1):

De unde ai dedus ideea asta ca singura optiune ar fi calugaritul?

| sierra1 a răspuns (pentru Dddonkey):

Tu ai intrebat?

| Dddonkey a răspuns (pentru sierra1):

Eu am intrebat. Nu iei intrebarii?big grin

| sierra1 a răspuns (pentru Dddonkey):

Nu monșer, a intrebat | AvalohisAlin

| Dddonkey a răspuns (pentru sierra1):

"doar dacă te călugărești - altfel te minți și pe tine și pe cel (?!) căruia vrei să i te dedici" comentariul ta.
Eram curios ce vrusei sa spui prin asta.

| sierra1 a răspuns (pentru Dddonkey):

Spusei că altfel, intre două țoiuri iți mai faci câte o cruce. Acu înțeleseseși?

| marinaru777 a răspuns:

Mergi la biserica Duminica, incepe si cu postul si trebuie sa cauti un duhovnic bun pentru spovedit impartasit. Cel putin asa am facut eu si daca cauti raspunsuri gasesti.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

In primul rând trebuie sa îți predai inima înaintea Domnului
Trebuie sa te căiești de păcate (sa ți para rău) și mai apoi sa accepți mântuirea prin Isus Hristos
Dumnezeu te va naste din nou din apa și din Duh (Ioan 3:3 respectiv Ioan 3:5
O sa trebuiasca sa citești Biblia și sa îți faci o relație cu Dumnezeu
Sa mergi regulat la adunare
La rugăciuni și alte cele
Dumnezeu o sa îți dea un dar
In biblie găsești toate răspunsurile prietene
Mai ales in noul testament
Apostolul Pavel o fost un prigonitor al bisericii lui Hristos dar Dumnezeu l-a chemat la slujire
Ii uimitor cum Dumnezeu schimba oamenii!

| AG777 a răspuns:

Eu zic ca faci o mare prostie, astea sunt niste iluzii, renunti la libertate pentru ceva ce nu este sigur. Ca tine am fost si eu si uite ca tot nu mi-am gasit pacea interioara de care se vorbeste mult

| bettybetty a răspuns:

Dumnezeu e Tatăl meu. Vorbim zilnic.
Dacă ai Facebook, poate discutam. Te ajut cu drag cu orice stiu?

| leo59 a răspuns:

Știi cum i-a răspuns Domnul tânărului care căuta viața veșnică: Fă aceasta și vei fi viu. Citește și meditează la ac. aspecte ale Evangheliei. Citește întreg Noul Test. Fii în legătură cu Mântuitorul prin pocăință ( spovedanie). Aici vei primi mai multe îndrumări de la duhovnicul tău. Fii prezent la Sf. Liturghie care este actualizarea jerfei Domnului Iisus prin care ne mântuim; sunt multe de împlinit și de citit, dar începe cu acestea, care sunt de căpătâi. Succes și spor de la Dumnezeu.