| Aihao19 a întrebat:

Este Iisus cel mai intelept si cel mai spiritual om care a trait vreodata pe Terra? Un exemplu demn de urmat? De fapt El a fost Dumnezeu intrupat in om,dar pe Terra a fost om si de aceea am spus ca e om, de fapt El este si om Divin, Dumnezeu intrupat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul Iisus Hristos e mai presus de orice invatat, intelept, om spiritual, om "divin"!
"Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu binecuvantat in veci. Amin!". Asa Il marturiseste Sfanta Scriptura in "Epistola catre Romani", a Sf.Ap. Pavel, capitolul 9, versetul 5.
Tot Sfanta Scriptura spune despre Domnul Iisus Hristos, in a doua "Epistola catre Corinteni", a Sf.Ap. Pavel, capitolul 5, versetul 19: "Pentru ca Dumnezeu era in Hristos, impacand lumea cu Sine insusi, nesocotindu-le greselile lor si punand in noi cuvantul impacarii."
Dar dupa trup, Hristos, fiind nascut de Sfanta Sa Maica Fecioara Maria, care era din neamul israelitilor, este si El la fel din acelasi neam. De aceea i se mai spunea "Fiul lui David".
Dar Regele David Il numeste "Domn" in Psalmul 109:
"Zis-a Domnul Domnului meu: Sezi de-a dreapta Mea, pana ce voi pune pe vrajmasii Tai asternut picioarelor Tale. Toiagul puterii Tale ti-l va trimite Domnul din Sion, zicand: Stapaneste in mijlocul vramasilor tai. Cu Tine este poporul Tau in ziua puterii Tale, intru stralucirile sfintilor Tai. Din pantece mai inainte de luceafar te-am nascut". - versetele 1-3

Iata cum Il marturiseste Regele David pe Hristos Domnul ca este nascut mai inainte de toti vecii din Fiinta Tatalui, in acest sens fiind Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, asa cum Il marturiseste si Crezul Ortodox:
"Si cred intru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut!, Cel de-o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut".

Deci, asta sa retii: ca Hristos e mai presus de toti invatatii, care sunt doar oameni, Hristos este Dumnezeu atotputernic, creator, pantocrator, care are toata puterea in Cer si pe Pamant.
El i-a creat pe intelepti!

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este un exemplu pentru noi. 1petru2:21. Dar Isus este fiul lui Dumnezeu si a spus mereu acest lucru.Coloseni1:15-17.Filipeni2:5-11

| T0T a răspuns:

Depinde de cultură, religie...

| DeyCj a răspuns:

Nu este, și exemplul lui NU TREBUIE urmat numai dacă vrei să devii sclav și spiritual, că fizic suntem toți că așa e construită așa numita viață modernă, dar trebuie să ne supunem ca suntem constrânși ca să supraviețuim.
Exemplele date de el în biblie sunt de speță joasă, supunere la umilință, smerenie, chin, etc. lucru pe care omul NU trebuie să le-n dure sau accepte de nici un fel, asta de vrea să fie liber, nu sclav! happy.

| DeyCj a răspuns:

Eu.Dar așa cum am zis sunt și eu constrâns, nu convins, de legi, conduită intresocială, și arma secolului(banul) să accept compromisuri, asta ca să exist în sistemul acesta sclavagist, demn de secolul 15, nu 21.

| DeyCj a răspuns:

... sau sinuciderea.

| mentholinks a răspuns:

Asta e o mare minciuna ca a fost sau este si Dumnezeu. El insusi a spus ca nu este Dumnezeu.

| xerxes1 a răspuns:

Repeti si tu ce ai auzit la altii.

| Mclaren12 a răspuns:

Tare dubios si deloc anormal pentru un crestin sa considere drept fiinta spirituala absoluta printre oameni o fiinta care in primul rand nu a existat in realitate si in al doilea rand in biblie era evreu iar religiile avraamaice condamna spiritualitatea.

| Mclaren12 a răspuns:

Bossule crestinii sunt indoctrinati nu prosti, n-a zis nimeni asta. Daca ei cred intr-o inventie de acum 2000 de ani inseamna ca sunt indoctrinati nu prosti, iar faptul ca sunt indoctrinati in mod subliminal/subconstient de la nastere arata incapacitatea lor de a realiza minciunile in care cred si asta din cauza sentimentului de frica care le-a fost dezvoltat de religie de la nastere. Asta inseamna indoctrinare, nu prostie. Sunt crestini care scriu carti geniale desprs lucruri importante si ce ma deranjeaza pe mine aici este ca ei trec multe informatii prin filtrul religiei crestine. De exemplu cand se mentioneaza un subiect care a avut un impact negativ asupra omenii multi autori ori zic ca e vina diavolului ori zic ca oamenii care au facut atrocitatile alea se afla sub autoritatea diavolului, ceea ce este o aberatie. Evreii, care au stat la baza probabil a tuturor atrocitatilor care au adus lumea unde a ajuns, l-au inventat pe diavolul crestin si nu sunt ei oamenii diavolului, exact cum l-au inventat si pe Yehova. Am mai zis de vreo 2 ori ca as vrea sa-mi var si eu nasul prin scrierile antice ale rabinilor ca acolo voi descoperi sigur ca zeul evreilor asa cum il descriu ei n-are nicio legatura cu ce credeti voi, masele de oameni indoctrinati de la nastere. Aici intra evident si musulmanii si adeptii se rand ai mozaismului doar intr-o oarecare masura pentru ca evreii care conduc sistemul educational si media globala au avut grija sa le dea copiilor evrei o.educatie mult mai. buna la scolile lor (ii invata de exemplu cum sa faca bani si cum sa se descurce in viata, ba chiar le baga in cap bazaconiile rasiste din talmud cum ca ei sunt superiori si celelalte rase au fost create ca sa-i serveasca pe ei), in timp ce gentililor (noi) li se preda o gramada de lucruri care nu-i ajuta cu nimic in viata. La fel, asta nu inseamna prostie, cu indoctrinare. Sunt crestini aroganti care jignesc pe altii pentru ca nu sunt crestini, abia aia sunt prosti.

"adica cineva despre care nu se va sti daca ai existat?"
Si ce? Chiar n-am nevoie sa-si aminteasca lumea de mine, doar daca as face ceva remarcabil pentru omenire, atunci da, as vrea sa numele meu sa fie pastrat in istorie ca n-ar fi corect altfel.

| Mclaren12 a răspuns:

Zeul evreilor este un criminal in biblie nu in lumea reala. In lumea reala Vaticanul a fost cu miile de crime. Si ce idei noi vrei de la mine? Chiar daca ti-as zice chestii care sa ajute omenirea (nu noi ca ele deja exista), cu ce te-ar ajuta? Ai vreo putere sa implementezi ceva? Cand o sa detii ca evreii 95% din media globala (da, evreii detin media, degeaba zici tu evrei sus si jos pentru ca asta-i o realitate) atunci sa te arati deschis la idei revolutionare.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Isus este Fiul lui Dumnezeu, da un exemplu demn de urmat.Este supus Tatălui Său.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Se spune Dumnezeu Fiul, nu Fiul lui Dumnezeu caci toti oamenii sunt fii lui Dumnezeu. ISUS ESTE Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Se spune Dumnezeu Fiul, nu Fiul lui Dumnezeu " - oamenii multe pot spune, dar importă ceea ce este scris, după cum spunea și Isus - "este scris". Iar scris este " Fiul lui Dumnezeu" și nu altfel.

| Ciobanu_Andrei_1998 a răspuns:

Ca Isus au mai fost si altii. Budha, Mohamed, Krishna. Ceea ce a dobandit Isus a fost Iluminarea, la fel ca cei pe care i-am enumerat anterior.Nu e cel mai, dar este unul dintre cei mai.